جاده های در حال رانش / بندپی بابل

جاده های در حال رانش / بندپی بابل

سایت بندپی – چندی پیش نوشته ای تحت عنوان «جاده های بندپی؛ مارهای خوش خط و خال» در سایت بندپی منتشر شد که در آن به بررسی وضعیت بیشتر راه های ارتباطی بندپی و مشکلات آنها پرداخته شده بود. این گزارش به بررسی رانش های جدید و خطرناک در جاده فیروزجاه، از اصلی ترین راه های ارتباطی بندپی می پردازد.

جاده فیروزجاه که گلیا (شهر گلوگاه) مرکز بخش بندپی را به دهستان فیروزجاه و مناطق ییلاقی بندپی متصل می­کند، شریان حیاتی این منطقه است. این جاده روستاهای بی­ شمار این منطقه را به مرکز بخش متصل می ­کند. جاده فیروزجاه در دهۀ ۶۰ ابتدا گلیا را به پریجا متصل می­کرد و بعدها امتداد این جاده به قسمت­های کوهستانی منطقه نیز کشیده شد.

IMG_0226 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0226

این جاده هم اکنون علی رغم نقش مهمی که در رفت و آمد این منطقه دارد؛ نقش اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بسیار مهمی در بندپی ایفا می کند. این جاده که در ادامه به منطقه ییلاقی شیخ موسی و سپس به دیگر نقاط کوهستانی منطقه متصل می شود، در فواصلی از روز به شدت مه آلود می شوند و اگر خط کشی وسط وجود نداشته باشد عبور و مرور در این جاده ها اصلاً امکان ندارد.

یکی دیگر از مشکلات جاده فیروزجاه این است که در پیج های خطرناک فاقد تابلوهای هشدار دهنده و علائم ایمنی است که این امر در روزهایی که تعداد مسافران در منطقه افزایش می یابد باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. جاده فیروزجاه با توجه به اینکه در منطقه جنگلی قرار گرفته، به خاطر موانع طبیعی دارای پیچ­های بسیار و گاه خطرناک است.

IMG_0261 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0261

رانش زمین در نقاط مختلف از مهمترین مشکلات جاده فیروزجاه محسوب می شود. به دلیل قطع درختان و تغییر کاربرى زمین در نواحی مختلف؛ نقش مثبت درختان کاهش پیدا کرده و موجب افزایش میزان فرسایش پذیرى و نفوذ آب به داخل توده هاى مسیر شده است. بار ترافیکى این جاده که از مهمترین جاده هاى کوهستانى جنوب بابل است، موجب تشدید ناپایدارى دامنه هاى مسیر مى گردد. یکی از مهمترین عواملی که در این محور موجب رخداد پدیده زمین لغزش می گردد بالا بودن میزان بارش است. (بررسی زمین لغزشهای جاده ای در محور گلوگاه – فیروزجا و دو محور فرعی مجاور – م.فتاحی،ع.ارومیه ای، م.صفایی).

IMG_0275 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0275

رانش­ های گاه و بیگاه که خاص مناطق جنگلی است، از مشکلات اساسی این جاده است. در مناطق مختلف این جاده رانش­ هایی رخ داده است که گاه بسیار خطرناک هستند. این رانش­ ها در بیش ­تر قسمتهای جاده به چشم می خورد و یکی از این رانش ­های خطرناک نزدیک تکیۀ کمانچوسر واقع شده است که سبب ساز حوادث رانندگی در سال گذشته شده است. (از این لینک ببینید)

IMG_0258 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0258

رانش جاده در حد فاصل دو روستای فیفل و کمانچوسر بسیار به چشم می­ آید که در این حد فاصل بیش از چند نقطه، جاده رانش داشته است. در برخی از این مناطق جاده چنان تنگ شده است که هم زمان فقط یک ماشین می­تواند از آن قسمت عبور کند که باعث ایجاد مشکل ترافیکی نیز می­شود. همچنین خطر حوادث رانندگی را نیز افزایش می­دهد. این وضع در روزهایی که ترافیک و رفت و آمد در جاده زیاد است مثل تعطیلات که حجم زیادی از مسافران از این مسیر عبور می­کنند، به مراتب بدتر می­شود. با توجه اینکه در سال­های اخیر، تردد تعداد بسیار بیش­تری از رانندگانی که با جاده آشنایی ندارند و به ویژه در تعطیلات از این مسیر عبور می­کنند. متاسفانه وجود این رانش­ ها احتمال وقوع حوادث ناگوار را افزایش می­ دهد.

IMG_0218 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0218

وضع اسفناک جاده فیروزجاه، نیاز به تعمیر و نوسازی فوری را تاکید می­کند اما متاسفانه از سال پیش که این رانش­ ها تشدید شده است، هیچ گونه توجه جدی به آن نشده است. در منطه کمانچوسر (بعد از تکیه و مدرسه) تعمیرات از تابستان به حال خود رها شده است.

قبل از این، رانش­ های قبلی به صورت غیراصولی و غیراستاندارد ترمیم شد که بعد از مدتی نه چندان طولانی در چند نقطه رانش رخ داده است. این عدم توجه سبب شده است که رانش­ ها روزبروز پیشرفت کند و بیم آن می ­­رود که یک رانش دیگر ارتباط مناطق بالادست را به مرکز بخش قطع کند.

IMG_0264 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0264

با توجه به شرایط زمین شناسى و محیطى مستعد لغزش این منطقه، انجام مطالعات زمین شناسی قبل از انجام هر پروژه عمرانى و همچنین دقت در انجام آزمایشات و محاسبات جهت انجام عملیات تثبیت امرى ضرورى به نظر میرسد. به حکم عقل آنکه جلوگیری از ضرر واجب ­ترین کارها است، به نظر می­رسد انتظار تعمیر مناسب و مرمت هرچه سریع ­تر این جاده انتظاری پر بی ­راه از مسئولان امر نباشد.

ادامه عکس های گزارش :

IMG_0211 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0211IMG_0225 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0225IMG_0252 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0252IMG_0257 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0257IMG_0228 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0228IMG_0232 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0232IMG_0271 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0271IMG_0279 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0279IMG_0272 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0272IMG_0263 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0263IMG_0255 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0255IMG_0260 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0260IMG_0269 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0269IMG_0280 جاده فیروزجاه جاده در حال رانش است؛ لطفا احتیاط کنید! IMG 0280

ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

منبع:
www.bandpay.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *