معرفی روستای بادله کوه / چهاردانگه ساری

معرفی روستای بادله کوه / چهاردانگه ساری

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه: روستای بادله کوه در ۱۰ کیلومتری روستای اروست  و ۶۶ کیلومتری دامغان قرار دارد.این روستا تا سال ۱۳۶۷ جزء بخش چهاردانگه شهرستان ساری بود.طبق آمار سال ۱۳۸۵ بادله کوه در شهرستان دامغان واقعه شده ۳۴ خانوار و  ۱۴۴ نفر جمعیت دارد. مدرسه روستای بادله کوه در سال ۱۳۵۰ دایر شد.

 روستای بادله از چهار طایفه بزرگ (شبستانی،عالیشاهی، گردندهی،علی بیگی،شکل گرفته است همه این طوایف با هم نسبت فامیلی دارند.  بیشتر  بادلی ها در شهرهای  بهشهر،نکا ، دامغان و زاغمرز، ابلو ، زرندین و چهلمردی ساکن هستند.

 

شهدای روستای بادله:

روستای بادله سه شهید بزرگوار بنام پاسدار شهید رحمت الله عالیشاهی و شهید عربعلی جشن و شهید ابراهیم شبستانی تقدیم انقلاب اسلامی نموده است .

 شهید رحمت الله عالیشاهی

شهید رحمت الله عالیشاهی فرزند علی ،در تاریخ  ۸ شهریور ۱۳۴۱  در روستای بادله کوه، دیده به جهان گشود.پدرش به شغل دامداری و همچنین کشاورزی مشغول بود و او در این امور به پدرش کمک می کرد.تحصیلات او در حد ابتدایی می باشد .وقتی بزرگتر شد برای کار به مازندران رفت تا در آنجا بتواند کار کند و روی پای خود بایستد.او در زمان انقلاب در تظاهرات مردمی شرکت می کرد و از ظلم و ستم رژیم پهلوی آگاه بود و با اندیشه های حضرت امام آشنایی داشت.به همین دلیل با شرکت در تظاهرات ،نفرت خود را از شاه و عوامل دولت ابراز می کرد.او پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دامغان بازگشت و در یک کارگاه موزاییک سازی مشغول به کار شد.در زمان جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس،به مریوان رفت و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنجا درآمد و از سوی این یگان به جبهه اعزام شد.شهید در تاریخ ۴/۹/۱۳۶۱ در پاکسازی روستای بیساران مریوان بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پیشانی،دعوت حق را لبیک گفت و به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد. پیک پاکش در گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد.

۱۳۹۴۰۴۱۱۳۷۹۹

 

شهید عربعلی جشن

شهید عربعلی جشن فرزند باباقلی، ذر اول فروردین ۱۳۴۳ در روستای بادله کوه متولد شد. ایشان متاهی و به عنوان سرباز وطیفه در ارتش جمهوری اسلامی خدمت می نمود. ایشان در ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ در ارتفاعات کلاشین مهران به درجه رفیع شهادت نایل آمد و بذن مطهرش در روستای بادله کوه مدفون شد تا زیارتگاه عاشقانش باشد.

۴۰۰_arabali-jashn-personeli

شهید ابراهیم شبستانی

شهید ابراهیم شبستانی فرزند اسماعیل در ۳ آبان ۱۳۴۱ در روستای بادله کوه متولد شد. ایشان متاهل و به عنوان سرباز وظیفه در ارتش جمهوری اسلامی ایران؛  تیپ ۲ لشکر ۸۸ زاهدان خدمت می نمود. در ۲۲ مرداد ۱۳۶۵ در عملیات والفجر ۴ در سومار به فیض عظمای شهدات نایل آمد و در روستای بادله مدفون شد. روحش شاد.

۴۰۰_ebrahim-shabestani-personeli

 

بادله کوه در فرهنگ دهخدا

بادله کوه . [ دِ ل ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان پشتکوه سورتجی بخش چهاردانگه ٔ شهرستان ساری . در ۳۶هزارگزی خاور کیاسرقرار دارد. منطقه ای است کوهستانی سردسیر با ۶۴۰ تن سکنه که به زبان مازندرانی تکلم می کنند. آبش از چشمه سار و محصولش غلات و ارزن و شغل مردمش زراعت و حشم داری و مکاری و صنایع دستی زنانش شال و کرباس و گلیم بافی و راهش مالرو می باشد. عده ای از مردان زمستان برای تأمین معاش به حدود نکا و بهشهر به کارگری می روند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۳). و رجوع به سفرنامه ٔ مازندران و استرآباد رابینو چ ۱۳۴۲ هَ . ق . ص ۱۲۳ شود.

 

 

روستای بادله کوه در سفرنامه لیوتنان کلنل برسفرد لوات

راه از تنگه سیری کنار رودخانه موسوم به همین اسم که در سمت شمال شرقی به طرف جنوب غربی جاری است می‌رود. کوه‌های دو سمت این دره یکصد الی یکصد و سی ذرع ارتفاع دارند. این کوه‌ها به واسطه شهرهای عظیم که به سمت جنوب جاری هستند از  یکدیگر منفصل می‌شوند. در یک دره در کنار یکی از این رودخانه‌ها قریه کله سریا کله هزار واقع است و قریب هشتاد خانه پانصد نفر جمعیت دارد. اطراف ده هر قطعه زمین مناسبی  را زراعت کرده بودند. از این دره که گذشتیم. به قریه سورت رسیدیم چشمه‌های آب گوگردی که سابقاً ذکر شد در حوالی این قریه واقع است. در این کوه‌ها درخت‌های سروکوهی زیاد دارد. در سمت شمال راه در کمرکوهی قریه است موسوم به بدله (بادله کوه) که قریب هفتصد نفر جمعیت دارد. ( ذبیحی، مسیح،استر اباد نامه ،بهمن،۱۳۵۶، ص ۲۴۱-۲۴۸)

 

badeleh kuh

 قلعه تپه بادله کوه

قلعه تپه بادله کوه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان دامغان، روستای بادله واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.( «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران.)

 ۲۱-۱۲
منبع:
www.4dangehnews.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *