روستای چاه تلخ / تنگستان / بوشهر

روستای چاه تلخ
شهرستان تنگستان / استان بوشهر
www.mobbile.ir/

درمسیر بوشهر به سمت بندر عباس در سال های دور به منطقه ای میرسیدی که نام آن چاه تلخ بود ، چاه تلخ جغرافیای خاصی در منطقه داشت که از پهلوانکشی شروع می شد و تا به جایینک ختم می شد در این مسیر که مسیر شاهی نام داشت. ۴ قریه تحت حاکمیت خان این منطقه درزمان خود بود این حاکمیت تا زمان رضا شاه و تا اوایل حکومت محمد رضا شاه ادامه داشت روستای های تحت قلمرو خان منطقه چاه تلخ ، از لیلک شروع می شد و بعد از آن گرگور بعد از ان محمد حاجینی که امروز چاه تلخ شمالی در تقسیمات کشوری ثبت شده است و روستای فعلی چاه تلخ جنوبی (چاه تلخ) بود محل اقامت خان منطقه در تمامی ادوار و این سال ها خود روستای چاه تلخ جنوبی فعلی بوده است.

چرا شانه ژنرال انگلیسی با شنیدن نام  خان چاه تلخ به لرزه افتاد؟

حتما شما نیز نام شیخ سعدون را شنیده اید ایشان حاکم بوشهر بودند و در دوران زندیه بر بوشهر حکمرانی می کردند خان چاه تلخ نیز از سوی ایشان انتخاب شده است.

 تا قبل از زمان باقر خان تنگستانی یکی از قدرت ها حوزه جنوب کشور به خصوص بوشهر فردی از همین دیار چاه تلخ بوده است که فرمانروایی و قلمرو خاص خود را داشت که از منطقه دلوار شروع می شد تا ریشهر فعلی ادامه داشت.در این بین نقاط استراتژیک وجود داشت که یکی از مهم ترین آنها خور چاه تلخ بود خور چاه تلخ پهلو گاه لنج های صیادی بود که امروز متاسفانه هیچ توجه به این خور نمی شود چرا که در زمان حضور انگلیسی ها برای پهلو گرفتن کشتی های خود از این خور می بایست استفاده می کردند .

اما همیشه با مزاحمت هایی از طرف خان چاه تلخ و مردم این منطقه روبرو می شدند. و دیگری منطقه بندرگاه فعلی بوده و آخرین نقطه نیز ریشهر فعلی بوده است همگی نقش اساسی در منطقه داشتندوهر کدام از این مناطق خود فرمانروا و خان خود را داشته است اما قدرت و نترسی خان چاه تلخ زبان زد شده بود تا جایی که دست به اولین شورش ها بر علیه حکومت انگلیس زده شد. ایشان که در قلمرو خود حریفی نداشت دست به کار شد و سعی کرد همه را با هم متحد کند که همین کار او ترسی به جان انگلیسی ها انداخت ، خان منطقه چاه تلخ بعد از حضور نظامیان انگلیسی در منطقه ، به اسارت گرفته شد و طی حر کت آنها از دروازه کازرون به سمت هندوستان برای سرکوب مردم هندوستان او را نیز با خود بردند و به هندوستان تبعید کردند.که با لنج یا کشتی انگلیسی ها او را نیز با خود به هندوستان بردند.

چاه تلخ در ۲۵ کیلومتری از بوشهر و ۷کیلومتری دلوار قرار دارد فاصله روستا تا خلیج همیشه فارس ۳ کیلومتر می باشد .جمعیت روستا تقریبا ۷۰۰ نفر می باشد و وساخت وساز در این روستا تقریبا پراکنده می باشد.چاه تلخ یکی از روستا هایی می باشد که متاسفانه مهاجرت از ان به سمت بوشهر زیاد است.

چاه تلخ چگونه مردمانی دارد؟ یکی از مهم ترین خصلت های مردم چاه تلخ حسینی بودن آنهاست اینجا دیار راد مردانی است که حسین(ع) را الگوی خود قرارداده و مرگ با عزت را بر زندگی ذلت بار ترجیح می دهند تاریخ چاه تلخ نشان  می دهد همیشه در چاه تلخ مراسمات عزاداری برای سرور سالار شهیدان برگزار شده است و این مراسمات در سالهای دور در خانه های شخصی برگزار می شده که معمولا خان هر منطقه عهده دار برگزاری این مراسمات بوده است که در چاه تلخ نیز چنین شکلی داشته است.

 یکی از خصلت های بارز مردم چاه تلخ خون گرمی و مهمان نوازی آنهاست و دیگری خصلت حضور است که یکی از مهم ترین مسئله در دنیای امروز است ، مردم چاه تلخ در تمامی مراسمات و مناسبت ها خوش می درخشند و از این بابت زبانزد مردم منطقه نیز می باشند.

امروز مهم ترین و نمایان ترین کار و عملی که از حضور مردم چاه تلخ بر آمده است تعزیه داری در روز عاشورا است که واقعا در سطح استان تعزیه چاه تلخ یکی از برترین تعزیه هایی می باشد که به اجرا در میاید و شروع ان نیز سال ۱۳۷۸ هجری شمسی می باشد .

 

چرا نام این روستا چاه تلخ می باشد؟

با توجه به نوع زندگی و شروع رندگی مردم روستای چاه تلخ که گویی طبق آثار بدست آمده به تاریخی چند صد ساله میرسد این تاریخ از تپه ماسه ای بلندی که امروز کنار روستا واقع می باشد بلند شده است.

چاه تلخ ریشه قدیمی دارد و بسیار جالب است که بدانیم نام روستای ما از همان تپه تاریخی کنار محل زندگیمان گرفته شده است . نام روستا شاه تل (شاه مراد)،شه تل،پا تل،بعد به چاه تٌل یا همان چهتٌل بعد از ان چَهتل بعد نیز به چاه تلخ تغیر نام داده است همه این اسامی برای روستای ما در تاریخ درج شده است که لغت نامه دهخدا یکی از مراجع اصلی و بزرگ کشور نام روستای ما را از کتاب تاریخی مرات البلدان گرفته است.

چاه تلخ امروز خوشبختانه با حمایت های بی دریغ مردم خود نامی نیک را از قدمت و تاریخش در دنیا به ثبت رسیده است ما خوشحالیم در نقطه ای زندگی می کنیم که از غرب به خلیج فارس متصلیم به خلیجی که امروز نقش سوق الجیشی و خاص در دنیا امروز دارد چه بسا که همین خلیج فارس راهی شد برای معرفی نام بزرگان چاه تلخ را در دنیای امروز دنیای که اطلاعات و ارقامش تا قبل از این فقط می توانستیم در موزه ها یا کتاب های قدیمی بیابیم  اما امروز موزه ها در دستان شماست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *