شال بامشی(گربه وحشی) در سنه کوه/ میاندورود

شال بامشی(گربه وحشی) در سنه کوه/ میاندورود

نام محلی :شال بامشی ، بامشی شال

نام فارسی : گربه وحشی،گربه جنگلی

نام  علمی : Felis silvestris

گربه ها در اصل شامل دو نوعند :گربه خانگی و گربه وحشی

گربه های خانگی از قدیم الایام در خانه های اهالی روستاها و حتی شهرها هم زندگی می کنند و بررسی نوع رفتار و زندگی آنها را انشاءالله در پست مطلبی جداگانه تقدیم کاربران عزیز خواهیم نمود ولی در این پست مطلب ترجیح دادیم تا با گربه های وحشی بیشتر آشنا شوید .

گربه وحشی به تیره گربه سانان (Felidae) تعلق دارد. گوشتخوارانی هستند با جثه سبک و کمی دراز که برای شکار استعداد و مهارت زیادی پیدا کرده‌اند. گربه وحشی به جنس Felis linnaeusتعلق دارد. پنجه‌ها باریک و چنگالها دارای غلاف است و پرده بین انگشتها کمی رشد کرده است. گوش بلند و سه گوش و نوک‌دار است. گربه وحشی با نام علمی Felis silvestrisیکی از گونه‌های این جنس است.

گربهٔ وحشی یا گربهٔ دشتی (Felis silvestris) عضوی از خانوادهٔ گربه‌سانان، سردهٔ گربه‌ها است که در غرب آسیا و قسمت‌هایی از اروپا و آفریقا زندگی می‌کند. گربه وحشی از پستانداران و پرندگان کوچک تغذیه می‌کند و در محیط‌های مختلفی از جمله مراتع بی‌درخت تا جنگل‌های انبوه توانایی زندگی دارد. این گونه نیای گربه های اهلی می‌باشد.

ساختمان بدن

این گربه وحشی به اندازه گربه اهلی یا کمی بزرگتر است. بدن آن کمی دراز و دم پر مو و نسبتا بلند و طول آن از نصف بدن و سر بیشتر است. موهای روی دم در انتها کوتاه‌تر شده بطوری که نوک دم پهن به نظر می‌رسد. در صورت پوزه کوتاه و سبیلهای بلند و سفید رنگ خشنی دارد. چشمها درشت و تا حدی در جلوی صورت قرار گرفته و همچنین گوشها بزرگ و بلند و سه گوش هستند.

دستها و پاها نسبتا بلند و باریک با پنجه‌های گرد و چنگالهای قوی و تیز و خمیده است. چنگالها قابل جمع شدن بوده و غلاف آنها رشد کرده است. موهای بدن نرم و انبوه و موهای زیرین کرکی و فراوان هستند. رنگ کلی بدن در پشت از قهوه‌ای خاکستری روشن تا خاکستری روشن تغییر می‌کند. این گربه وحشی به ظاهر شبیه به گربه‌های اهلی معروف به گربه پلنگی هستند.

نحوه زندگی

اغلب در شبها گردش و شکار می‌کنند ولی ممکن است گاهگاهی در شب هم دیده شوند. خوراک آنها بیشتر از جوندگان و سایر پستانداران کوچک و پرندگان و گاهی سبزی و میوه تشکیل می‌دهد. معمولا در جلگه‌ها و زمینهای سبز کم ارتفاع زندگی کرده و از حفره درختان و حفره حیوانات دیگر مانند گورکن و روباه به عنوان لانه استفاده می‌کنند. به زندگی در جاهای مرطوب و پر آب رغبت نشان می‌دهند و می‌توانند شنا کنند و از رودخانه عبور کنند. از این لحاظ با گربه‌های اهلی که از آب پرهیز می‌کنند، اختلاف دارند. می‌توانند از درخت بالا بروند اما شکار بیشتر در روی زمین انجام می‌شود.

wildcat(5)

حس بینایی و شنوایی آنها خیلی قوی است ولی از حس بویایی زیاد قوی برخوردار نیستند. گاهی نزدیک مراکز زندگی انسانها زندگی کرده و اطراف روستاها و خانه‌ها دیده می‌شوند و به همین دلیل احتمال جفت‌گیری آنها با گربه های اهلی وجود دارد. فصل جفت‌گیری آنها زمستان است. هنگام جفت‌گیری نرها به سختی باهم نزاع می‌کنند و گاهی صدای آنها که مانند دعوای گربه‌های اهلی است از دور شنیده می‌شود. دوران آبستنی آنها در حدود ۲ ماه است. معمولا ۳ تا ۶ بچه می‌زایند. بچه‌ها با چشم بسته متولد می‌شوند و بعد از ۹ تا ۱۲ روز چشم باز می‌کنند. بچه‌ها به سرعت رشد کرده و در اواخر بهار می‌توانند به تنهایی شکار کنند و در پاییز کاملا شبیه بالغ‌ها می‌شوند.

پراکندگی در ایران

این گربه وحشی در ایران از شیراز ، تخت جمشید ، کرمان ، بوشهر ، بندر ترکمن ، مشهد ، بجنورد ، ارومیه و اردبیل گزارش شده است.

پراکندگی جهانی

از اسکاتلند ، اسپانیا ، فرانسه ، بلژیک ، ایتالیا ، سویس ، آلمان ، اتریش ، لهستان ، مجارستان ، ایران ، ترکیه ، عربستان و لیبی گزارش شده است.

گربه جنگلی

گربه جنگلی با نام علمی Felis chaus از سایر گربه‌های وحشی بزرگتر است و طول بدن آنها تا ۷۵ سانتیمتر و دم تا ۲۹ سانتیمتر می‌رسد. ماده‌ها بطور واضح از نرها کوچکتر هستند. بدن آنها تا حدی کوتاه و گوش نسبتا بزرگ و با موهای انتهایی بلند است. دم کوتاه و طول آن در حدود یک سوم بدن است. رنگ بطور کلی قهوه‌ای و با سایه کمی از قرمزی است. گربه جنگلی معمولا در بوته‌زارها و نیزارها و جنگلهای نزدیک آب زندگی می‌کند. اگر چه بیشتر شبها فعال است ولی در روز گاهی دیده می‌شود.

wildcat(4)

بسیار با احتیاط و بدون صدا و نزدیک به سطح زمین می‌دود و گاهگاه سر خود را برای دیدن اطراف و شنیدن صدا بلند می‌کند. علاوه بر حس بینایی و شنوایی قوی از حس بویایی برای ردیابی استفاده می‌کند و به خوبی از درخت بالا می‌رود. غذای اصلی آن از پرندگان مختلف ، برخی از پستانداران و بخصوص جوندگان است. در جاهای خشک یا میان نیزارها و زیر بوته‌ها لانه درست می‌کند و کف لانه را از گیاههای خشک می‌پوشاند. گاهی از لانه‌های حیوانات دیگر مانند گورکن استفاده می‌کند. در اواسط زمستان جفت‌گیری کرده و جفت‌گیری آنها مانند گربه وحشی اروپایی با نزاع میان نرها همراه است. تعداد بچه‌ها معمولا سه تا ۵ است.

پراکندگی در ایران

این گربه وحشی در ایران تاکنون از شمال شرق بوشهر ، سلماس ، جنوب شیراز ، جیرفت ، سیستان ، گرگان و گیلان و مازندران گزارش شده است.

در سنه کوه هم در جنگل انبوه و حاشیه رودخانه و …می توان این نوع گربه های وحشی را گه گاهی دید هرچند بر عکس گربه های خانگی از انسان به شدت گریزانند و …

گربه های وحشی در برخی مواقع شبها به محل آمده و با سرک کشیدن دور لانه مرغها موجب مرگ و هراس پرندگان خانگی می شوند و گاهی با شکار جوجه ها خسارت زیادی به اهالی وارد می کنند و این در حالی است که سگهای خانگی واق واق کنان به دنبالشان می دوند و معمولا هرگز موفق به دستگیری این دزدان طبیعی نمی شوند .

هیکل و جثه این نوع گربه ها چون از گربه معمولی بزرگتر هست و شیوه شکار آنها شبیه شغال و روباه می باشد از قدیم الایام این نوع گربه های وحشی را با نام «بامشی شال» یا «شال بامشی» می شناسند و معتقدند که کار این دو در یک راستا قرار دارد .

چشم نورانی و درشت این حیوان هم نوعی مثل اهالی است و کسی که چشم درشت و بی حیایی داشته باشد می گویند چشماش مثل بامشی شال چشم می مونه !!

منبع:

sanekooh.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *