ثبت ملی یک دریاچه و دو آبشار / مازندران

ثبت ملی یک دریاچه و دو آبشار / مازندران

دریاچه الندان، آبشار اسبه‌او، آبشار سمبی به عنوان سه اثر شاخص طبیعی مازندران ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: دریاچه الندان، آبشار اسبه‌او، آبشار سمبی به عنوان سه اثر شاخص طبیعی مازندران ثبت ملی شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، دلاور بزرگ نیا در جمع خبرنگاران افزود: این آثار پس از رسیدن به ثبت ملی، از هر جهت تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار خواهند گرفت و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثرشود از نظر قانونی ممنوع است.
وی گفت: قرارگرفتن این آثار طبیعی در فهرست میراث ملی تأثیر به سزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان خواهد داشت.
وی افزود: اثر طبیعی دریاچه الندان بخش چهاردانگه ساری با قدمت کواترنری به شماره ۲۶۳ مورخ ۲۳ آبان ماه امسال در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی بیان کرد: این دریاچه در پنج کیلومتری کیاسر در قسمت جنوبی ساری قرار دارد که دریاچه نیز پس از طی سه کیلومتر جاده آسفالته و عبور از روستا و همچنین هشت کیلومتر خاکی به آن می‌رسیم.
بزرگ نیا با اشاره به اینکه دریاچه الندان در میان انبوه درختان جنگلی واقع شده است، افزود: به نظر می‌رسد در اثر ارتباط آب‌های زیرزمینی منطقه با گسل راست‌گردی که در این ناحیه واقع شده به وجود آمده است آب این دریاچه در فصل کشت برنج به وسیله اداره کل منابع طبیعی استان به سمت شالیزارهای روستاهای پایین دست هدایت می‌شود.
وی اظهار کرد: با قدمت کواترنری به شماره ۲۶۴ در تاریخ ۲۳ آبان ماه امسال در دهستان پنج هزاره بین روستاهای پاسند و ولم بهشهر در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: از جمله جاذبه‌های طبیعی این روستا جنگل‌های سرسبز و خوش آب و هوای آن است و می‌توان از چشمه و آبشار اسبه او به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعت و نعمت‌های طبیعی این منطقه نام برد.
وی اضافه کرد: قسمت‌هایی از این مسیر از داخل رودخانه می‌گذرد و پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت‌بخش است.
وی با اعلام اینکه آبشار اسبه‌او به صورت پلکانی و کاسه‌ای بوده و منظره بسیار بی‌نظیری دارد، افزود: صدها حوضچه آهکی در هفت طبقه که در طول سالیان متمادی ایجاد شده موجب ایجاد آبشار شده‌اند؛

این آبشار زیبا و دیدنی با ارتفاع بیش از ۳۰ متر، از چشمه‌ای از دل کوه سیاخانی سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه نکا رود می‌ریزد.
بزرگ نیا ادامه داد: آبشار سمبی در روستای یخ‌کش بهشهر به شماره ۲۶۲ در تاریخ ۲۳ آبان ماه امسال در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی اظهار کرد: این آبشار دز نزدیکی روستای یخ‌کش از توابع شهرستان بهشهر قرار دارد؛ جنگل‌های انبوه این روستا با داشتن درختان سر به فلک کشیده‌ای از جمله سوردار و سرخ‌دار، موزی، انجیلی و کچب مناظر زیبایی ایجاد کرده است.
وی یادآور شد: منطقه دارای حیات وحش بسیار غنی از جمله پلنگ، خرس، گرگ، روباه، شغال و پرندگانی از قبیل تیرنگ، کبک و کبوتر صحرایی است ،آبی که از داخل ارتفاعات اطراف سرچشمه می‌گیرد بعد از ۲۰۰ متر جاری شدن در جنگل از ارتفاع ۳۰ متری از جند مسیر به پایین می‌ریزد و در پایین دست آبشار برکه زیبایی نیز ایجاد شده که از دیگر جذابیت‌های این منطقه است.
وی خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۹ اثر، طبیعی در استان ثبت ملی شده است.
منبع:
nikakhabar.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *