جشن مارمه در روستای فیروزجا / بندپی بابل

جشن مارمه در روستای فیروزجا / بندپی بابل

«جشن مارمه» ؛ ویژه برنامه پیشوار عید نوروز عصر پنج شنبه در روستای پریجا (فیروزجاه) بندپی برگزار شد. این جشن به مناسبت حلول سال نو و حفظ آیین های سنتی نوروزی همچون مارمه برگزار شد.+گزارش تصویری

سایت بندپی – جشن مارمه با هدف احیای آیین های بومی و کهن نوروزی مردم منطقه ؛ عصر پنج شنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۴ برابر با ۲۶ اونمای گاهشماری فرس قدیم با حضور اهالی خونگرم روستای پریجا و همچنین مردمان روستاهای دور و نزدیک و دیگر نقاط استان برگزار شد.

این جشن ابتدا با نوروزخوانی در روستا آغاز شد و نوروزخوان با همراهی کودکان روستا به محل برگزاری اصلی جشن وارد شد. بعد از مراسم نوروزخوانی، شاعران و هنرمندان محلی به اجرای برنامه های خود پرداختند و شادی را به خانۀ دل¬های میهمانان هدیه کردند.

مهم¬ترین بخش این جشن اجرای برنامه مارمه بود که کودک خردسالی با «سینی مارمه» شامل آب و شاخه درخت و چراغ وارد میدانگاهی برنامه شد. سپس زنان روستایی نیز با سینی (مجمه) های خود که حاوی انواع شیرینی محلی بود، وارد میدانگاهی شدند. در حاشیه این مراسم سفره هفت سین نیز چیده شده بود که در آن شیرینی های محلی خونمایی می¬کردند. زنان روستایی در حاشیه جشن به پختن انواع شیرینی ها همچون بادونه و کماج پرداختند. آن ها همچنین آش دوغ محلی پختند. آش و شیرینی ها در پایان مراسم در بین حضار توزیع شد و اینگونه مردمان پریجا مهمانان خود را پذیرایی کردند که با استقبال بسیاری روبرو شد.

از دیگر بخش های این مراسم برگزاری کشتی پهلوانی لوچو بود که به صورت نمادین توسط پهلوانان فیروزجایی برگزار شد. کودکان روستا نیز مراسم نمادین «مرغنه جنگی» را اجرا کردند. مرغنه جنگی بازی ای بود که کودکان آن را در روز اول نوروز انجام می دادند. در این بازی کودکان وقتی که عیدی های خود را که تخم مرغ بود، دریافت می کردند؛ با روش های خاصی تخم مرغ ها را دو به دو به هم می زدند و آن کس که تخم مرغش می شکست باید تخم مرغ خود را به طرف مقابل می داد. گاهی یک تخم مرغ چندین تخم مرغ را می شکست و صاحبش را ثروتمند می کرد.

قابل تذکر است که این جشن در صحن حیاط یکی از خانه¬های قدیمی روستای پریجا (فیروزجاه) و به همت گروه فرهنگی سایت بندپی و همکاری و همدلی اهالی این روستا برگزار شد. روستاییان از صبح چهارشنبه به آماده سازی محل جشن پرداختند. با توجه به مساعد بودن هوا ابتدا در محل برگزاری چادری برپا کردند و چون خوشبختانه پنج شنبه هوا مساعد بود این چادر برچیده شد. زنان هنرمند از چهارشنبه وسال پذیرایی ، کماج و بادونه و حلوا و آش، را آماده کردند. در پایان این مراسم تقویم محلی بندپی که برای سومین سال متوالی طراحی و چاپ شده است در بین حضار پخش شد. این سالشمار سال گذشته با شماره ثبت ۲۷۲۹۴/۱۷ در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کل استان مازندران به ثبت رسیده است.

از حاشیه های این جشن حضور مهمانان ویژه آقای «عید نظر خال نظر اوف» از استان سغد تاجیکستان و همچنین آقای آرمین حیدریان از شهرستان آستارای استان گیلان بودند. آقای خال نظر اوف دانشجوی روانشناسی دانشگاه گیلان و علاقه مند به فرهنگ ایرانی و تاجیکی هستند. آقای حیدریان نیز دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ایران شناسی دانشگاه گیلان هستند. ایشان نیز به بسیار مباحث فرهنگی و ایران شناسی علاقه مند هستند و تالیفاتی در این زمینه دارند.

عوامل و هنرمندان صدا و سیمای استان مازندران نیز اواسط جشن در محل برگزاری حضور یافتند که یکی از این هنرمندان دقایقی به اجرای نوروزخوانی پرداخت. گروه موسیقی محلی منطقه بندپی هم در بخش های مختلف برنامه متناسب با فضای برنامه موسیقی های محلی را اجرا می نمودند.

پای نوشت : مارمه مراسمی است که دقایقی از قبل از نوروز آغاز می شود. در این رسم، که هنوز هم در بین مردم رواج دارد، معمولا سرپرست خانواده یا کوچکترین فرزند خانواده قبل از شروع سال جدید از اتاقی که سفره نوروز در آن پهن است خارج می شود و هم زمان با آغاز سال نو همراه با سینی ای که داخل آن قرآن، کاسه¬ای آب و یک شاخه سبز درخت که معمولا شاخه درخت هلی یا آلوچه است، وارد اتاق می شود.

تا زمانی که مارمه انجام نگرفت، یعنی عمل نو شدن سال انجام نگیرد، کسی حق ورود به خانه را ندارد و اگر کسی از خانه خارج شود آن قدر باید بیرون از خانه بماند تا مارمه کننده بیاید مارمه اش را انجام بدهد، آنگاه بتواند وارد خانه بشود. وقتی مارمه کننده وارد خانه می شد، فرا رسیدن سال جدید را به دیگر اعضای خانواده تبریک می گفت و آن شاخه سبز را روی در یکی از اتاق ها می گذاشت و تقریبا تا روز ۱۳ نوروز هم همانگونه آنجا باقی می ماند. البته مارمه بر ۲ نوع است که یکی مربوط به اول سال نو و دیگری برای اول هر ماه تقویم محلی است که جمعا تقویم محلی ۱۲ مارمه دارد.

همچنین کشتی پهلوانی لوچو که از آیین های دیرینه مردم مازندران در روز جشن ۲۶ عید ما و به سبب پیروزی فریدون به همراه کاوه بر ضحاک ماردوش بوده که در سالیان سال دور و دراز در کوهستان های بندپی بابل و آمل برای پاسداشت این روز بزرگ و جشن کهن ۲۶ عید ما برگزار می شده است که بصورت آیینی در ایام عروسی ها و شادی های مختلف هم در آمده است.

جشن مارمه به همت گروه فرهنگی سایت بندپی و اهالی خونگرم روستای فیروزجاه (پریجا) برگزار شد که در آن تمامی برنامه های اجرا شده در جشن از جمله مواد اولیه و پخت خوراکی های محلی، هنرمندان و… از امکانات و ظرفیت های بومی در روستای فیروزجاه (پریجا) استفاده شده است.

گزارش از: معصومه مهرعلی تبار 

عکس: مجید بیگلری نیا و رحمان غلامعلی نیا

گزارش تصویری سایت بندپی از برگزاری جشن مارمه ( دانلود همه عکسها در یک فایل فشرده در پایان نوشته )

گزارش اختصاصی سایت بندپی از برگزاری جشن مارمه

منبع:
www.bandpay.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *