معرفی روستای چفت سر / بندپی بابل

معرفی روستای چفت سر / بندپی بابل

سایت بندپی – روستای چفت سر از توابع بخش بندپی شرقی در ۲۳ کیلومتری جنوب شهرستان بابل و در ۷ کیلومتری مرکز بخش بندپی شرقی واقع شده است که قدمت آن به حدود بیش از ۲۰۰ سال برمیگردد.

روستای چفت سر از شمال به روستای گردرودبار، از جنوب به روستای لدار و امام زاده عباس و از غرب به روستای رستم کلا محدود است. در ضلع شرقی روستا رودخانه سجرو واقع شده است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

چفت سر در زبان محلی به معنی «محل زندگی دامدار و گالش» است و در این روستا طی ادوار گذشته دامداری به صورت سنتی رواج داشته است. اکنون هم مردم این روستا سنت پیشینیان خود را به صورت نیمه صنعتی و صنعتی ادامه می دهند و درکنار دامداری باغ های پرتغال و کیوی نیز جزء محصولات این روستا به شمار می رود.

وسعت روستای چفت سر ۱۰۰ هکتار است که از این مقدار تقریبا ۶ هکتار سکونت گاه اهالی و مابقی زمین های زراعی و باغی است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

چفت سر دارای جمعیت جوان و میان سال است که اکثرا در مقاطع لیسانس و بالاتر دارای مدرک تحصیلی هستند که مرحوم پرفسور حاج احمد احمدپور استاد تمام حسابداری و رئیس دانشگاه مازندران نیز جزو ساکنین این روستا بوده است که چندی پیش به دیار باقی شتافتند. 

تمامی اهالی روستا از طایفه های مختلف فیروزجایی هستند. بارگاه امام زاده عباس که در کنار این روستا واقع شده است جلوه مذهبی خاصی به روستا داده است. همچنین وجود آب بندان در داخل روستا نمای طبیعی زیبایی را به این روستا بخشیده است.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۰ صورت گرفته و با توجه به جدا شدن بخشی از جمعیت این روستا و ملحق شدن به روستای امیرده، جمعیت چفت سر از ۱۰۰ خانوار به ۳۵ خانوار کاهش یافته است اما دهیاری و شورای اسلامی این روستا فعال و پرتلاش مشغول خدمت رسانی به اهالی هستند.

معرفی روستای چفت سر - سایت بندپی

دهیاری این روستا درسال ۱۳۸۷ تاسیس گردید که در این مدت اقدامات عمرانی و فرهنگی خوبی در در روستا صورت گرفته است. تعریض و به سازی معابر، سرویس و نصب روشنایی معابر، شن ریزی و حفظ حریم راه، تهیه تابلو ورودی و معابر روستا، ساخت ایستگاه و سایه بان، برگزاری همایش پیاده روی، تجلیل از فرهنگیان بازنشسته و عملیات ساخت پارک و بوستان روستای چفت سر در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع به عنوان بزرگترین مجموعه فرهنگی تفریحی بخش بندپی شرقی بخشی از این دست فعالیت ها در روستا است. تهیه طرح هادی روستایی و تصویب آن درسال ۱۳۹۴ یکی از مهم ترین کارها بوده که نتایج خوبی را برای این روستا در پی خواهد داشت.

Chaft Sar (2)

یکی از مشکلات این روستا فرسوده بودن شبکه های انتقال نیرو است که درسال ۱۳۶۲ اجرا شده و با توجه به تغییر الگوی مصرف و همچنین بحران برف و سرما در سال های گذشته هیچ گونه زیرساختی برای تجهیز این شبکه صورت نگرفته است.

– معرفی و عکس : جواد عسکری 

Chaft Sar (11)نمایی از زمین ورزشی روستای چفت سر

Chaft Sar (12)کوچه های روستا

Chaft Sar (8)نمایی از باغات روستای چفت سر

Chaft Sar (14)کیوی ؛ از محصولات کشاورزی روستای چفت سر

Chaft Sar (4)نمای داخلی دفتر دهیاری 

Chaft Sar (3)پارک و بوستان ساحلی چفت سر

Chaft Sar (5)مدرسه نمونه شبانه روزی

Chaft Sar (9)نمایی دیگر از روستای چفت سر

منبع:

www.bandpay.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *