سفری به روستای هزار ساله و دیدنی رقه / بشرویه

سفری ماجراجویانه به روستای هزار ساله و دیدنی رقه / بشرویه

به گزارش بلاغ به نقل از پیام بشرویه، رقه نام روستایی تاریخی در شهرستان بشرویه از استان خراسان جنوبی  است. این روستای تاریخی دارای سابقه ای کهن است و اثار باستانی زیبا و شگف انگیز آن از جمله مسجد جامع رقه که به دوران امام حسن عسکری می رسد و قلعه باستانی "قلعه دختر " گواه بر قدمت طولانی این روستای زیبا است و حتی عده ای براین باورندکه نام روستاازنام یکی اززنان قلعه دختر(بنام رقیه) که درنزدیک روستاقرارداردگرفته شده وبه مرورزمان به این نام تبدیل شده است.

سفری ماجراجویانه در روستای هزار ساله ودیدنی "رقه"+تصاویر

قدمت این روستا برهیچ کس پوشیده نیست وبزرگان و قدیمی های شهرهای اطراف ازجمله بشرویه وطبس وفردوس همگی براین نکته که قدمت این روستا حتی از برخی شهرهای بوجود امده بیشتر است اذعان دارند و مردمان شهرستان های اطراف ، این روستای زیبا و باقدمت را به عنوان روستای سرسبزمی شناسند و ایام تعطیلات خود را بویژه در فصل تابستان و برای فرار ازگرمای طاقت فرسا به این روستامسافرت می کنند.

 مدارک واسنادتاریخی زیادی نیز مطالب فوق راتأییدمی کندازجمله این مدارک می توان به سفرنامه ی ناصرخسرواشاره کردکه درآن ازرقه به عنوان قصبه ای سرسبز با نهرهای فراوان ومسجدآدینه یادشده است .

 ناصرخسرو در قرن پنجم هنگام سفر از طبس به تون توصیف روستای رقه پرداخته است او می‌گوید : چون از طبس دوازده فرسنگ بیامدیم قصبه‌ای بود که آن را رقه می‌گویند ، آبهای روان داشت و زرع و باغ و درخت و بارو و مسجد و آدینه و دیه ها و مزارع تمام دارد  نهم ربیع‌الاخر از رقه برفتیم و دوازدهم ماه به شهر تون رسیدیم میان رقه و تون بیست فرسنگ است.

 رقه متشکل شده ازروستاهای زیادی است که ازجمله ی آنهامی توان به روستاهای سرسبزودیدنی خدآفریدوسرندونخاب ومجد اشاره کرد.ازجمله اماکن مذهبی وتاریخی این منطقه نیزمی توان به امامزاده محمدبن اصغرهوگند،بی بی نجه خاتون مجد، قلعه دختر ،مسجدجامع ،منزل حاج محمدفروغ نصیرایی ،طاق فدک وآسیاب های آبی این دهستان که پس ازگذشت چندین سال هنوزفعال است اشاره کرد.

 همچنین کال سرندوکال نخاب نیزازجمله رودخانه های فصلی دیدنی این منطقه می باشدکه سالانه موردبازدیدبیش ازهزاران نفرقرارمی گیرد. دشت های اطراف این رودخانه ها نیززیستگاه بیش از   صدهاگونه ی جانوری وگیاهی کم یاب می باشدوبه اذعان بسیاری ازکارشناسان طبیعت بکرودست نخورده این دهستان بسیارغنی وناشناخته است .

 ازکوهستان های اطراف نیزسالانه چندین تن آنغوزه ،زیره ،آویشن و……..برداشت می شودکه متاسفانه بدلیل نبودصنایع تبدیلی درمنطقه بیشترسودحاصل ازبرداشت این محصولات نصیب واسطه ها می شود.

 معرفی بخشی از آثار باستانی این روستای باقدمت:

 

قلعه دختر:

در خصوص پیشینه تاریخی قلعه دختر این قلعه با توجه به نوع معماری که در پی سازی دیوارها و نحوه ساخت پوشش اتاق های بالای کوه به چشم می خورد از جمله بناهای دوره ساسانیان و مربوط به قبل از اسلام است و در حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قدمت دارد .

 

مسجد تاریخی رقه :

عمده فضاهای مسجد در جبهه غربی و در سمت شبستان می باشد و این نشان می دهد که مسجد اصلی در واقع بر اساس یک ایوان بنا گردیده است. چنان که با توجه به گزارشات نیز ایوان های دیگر در دوره های بعدی مانند صفویه و قاجاریه الحاق گردیده است.

 

آسیاب های هفت گانه شهرستان بشرویه در مسیر روستای رقه:

آسیاب های آبی امروزه در  ردیف صنایعی  هستند که بدنبال استفاده از انرژی های پاک  برای  حرکت  درآوردن آن اشتهار دارند,  که اگر احیا شود هم باعث تولید برق شده و هم در ردیف آثار باستانی و تاریخی  ثبت می شوند و تبدیل به مکانی گردشگری و تفریحی میشوند

 

 

خانه تاریخی فروغ نصیرایی 

 

چنار هزار ساله در روستای رقه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *