تجربه ی یک روز چوپانی / روستای سرخ ولیک ساری

تجربه ی یک روز چوپانی / روستای سرخ ولیک ساری

بخش چهاردانگه به واسطه شرایط و اقلیم مناسبش از دیر باز بهترین مکان ها برای دامداری و پرورش احشام بود، تا همن ۳۰ یا ۴۰ سال پیش هم در این بخش و در روستاهای آن دامداری رونق فراوانی داشت و احشام به ویژه گوسفند به تعداد بسیار زیاد در آن پرورش داده میشد.

 

اکنون اما به دلایل مختلف از جمله نبود امکانات مناسب و به تبعیت از آن مهاجرت جوانان به شهر های جلگه ای مازندران و همچنین سمنان دامداری رونق گذشته ی و چهاردانگه کارکرد اصلی خود را از دست داده است. این موضوع تبعات و مشکلات فراوانی شاید حتی برای بخش وسیعی از کشور به وجود آورده باشد که با رکود دامداری در این منطقه ایجاد شده است.

 

اما هنوز هم هستند دامداران زحمتکشی که با حداقل امکانات و حتی با حداقل احشام با مشکلات و مشقات فراوانی کمر همت بر کمر خود نگه داشتند و با هزار زحمت و مشلاتی که اکنون بر سر دامداران کوچک مقیاس وجود دارد دست و پنجه نرم می کنند اما هرگز عقب نمی نشینند.

 

کربلایی علی فضلی از روستای سرخ ولیک از جمله این بزرگ مردانی است که هنوز هم چراغ این پیشه ی انبیا را در بخش چهاردانگه روشن نگه داشته تا ما یادمان نرود که چهاردانگه را در گذشته ی نچندان دور به این عزیزان و زحمت هایشان می شناسیم و خیلی ها این پیشه ی انبیا را تجربه کرده اند و از آن لذت برده اند.

 

سیدهادی عمادی عکاس پایگاه خبری چهادردانگه تصاویری زیبا از زحمت های این چوان با صفای سرخ ولیکی را ثبت و ضبط کرده تا با دیدن آن، همه از زندگی بی آلایش و پر از صفای این عزیز لذت ببریم و یک روز هم با این تصاویر چوانی را تجربه کنیم!

 

damdari-1 damdari-2 damdari-3 damdari-4 damdari-5 damdari-6 damdari-7

عکاس: سیدهادی عمادی

منبع:

www.4dangehnews.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *