اقتصاد مقاومتی / پرورش بلدرچین کمال مرصادی

پرورش ۱۰ هزار قطعه بلدرچین در استخر

کمال مرصادی / نخبه ای که تخم طلا نانش را رونق داد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی به نقل از بسیج سازندگی کردستان، در زمان تحصیل دانش آموخته ممتاز دانشگاه, در سال ۹۲ کارشناس نمونه ارزیابی خسارات شهرستان قروه, در سال ۹۳ مدیر نمونه مرزعه ۱۰۰ هزار قطعه ای واحد هکتار در استان کردستان و در سال ۹۴ عضو ده نخبه برتر اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی کل کشور و … اینها تنها نمونه کوچکی از افتخارات کمال مرصادی اهل شهر سنندج است.

کمال مرصادی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته تغذیه طیور و مدیر مزرعه بلدرچین تخم طلا در استان کردستان است که جزو کارآفرینان برتر استان است در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کُرددانش اظهار کرد: ابتدا در یک اتاق ۱۲ متری و با سرمایه ۵ میلیون تومانی شروع به پرورش هزار قطعه بلدرچین کردم.

وی افزود: در این واحد تولیدی بطور متوسطه روزانه ۵۰ الی ۵۵ بسته تخم بلدرچین تولید می کردم که وقتی آنها را روانه بازار میکردم با مشکل مواجه میشدم و بازار فروشی نداشتم اما یکی از شگردهای من در فروش تخم بلدرچین این بود که به مغازه دار می گفتم که این تخم بلدرچین را در مغازه شما میزارم اگر فروش رفت هزینه من را پرداخت کنید در غیر اینصورت من محصول خودم را برمی گردانم و با این روش روز به روز در استان تخم بلدرچین های من بیشتر و بیشتر به فروش رفت و امروز خدا رو شکر کسی هستم که نمی توانم نیاز بازارم را تامین کنم.

یکی از ۱۰ نخبه برتر اقتصاد مقاومتی کل کشور گفت: برای توسعه کارم ۳۰ میلیون تومان تسهیلات از بسیج سازندگی استان دریافت کردم که با کمک این پول توانستم استخر ۷۰ متری سربازی که در مزرعه خودمان داشتیم را تغییر کاربری دهم و روی این استخر را پوشاندم و ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین را به ۱۰ هزار قطعه افزایش دادم.

مدیر مزرعه بلدرچین تخم طلا تصریح کرد: اگر قبلا در زمینه تخم خوراکی کار می کردم اما امروز با توسعه و ارتقا واحد تولیدم در زمینه جوجه یک روزه, تخم نطفه دار و موالید فعالیت می کنم.

این فارغ التحصیل کردستانی ادامه داد: بعد از مدتی دستگاه جوجه کشی با ظرفیت ۱۰ هزار قطعه را ساختم و تخم بلدرچین ها را وقتی داخل دستگاه جوجه کشی قرار میدهیم تبدیل به جوجه میشود و در سن ۴۵ روزی به بلوغ میرسند و در این موقع جنسیت مشخص میشود و جوجه ای که نر باشد کشتار میشود و ماده ها را برای تخم گذاری به قفس می فرستیم.

وی تنها مشکل مزرعه خود را نبود کشتارگاه عنوان کرد و گفت: البته به حول و قوه الهی و با همکاری کارشناسان بسیج سازندگی, جهادسازندگی و دامپزشکی قصد دارم در انتهای سال ۹۵ این طرح را به ۳۲ هزار و ۷۰۰ قطعه برسانم و برای اولین بار در استان کردستان طرح را از قالب سنتی خارج و به قالب صنعتی دراورم.

مرصادی ادامه داد: در حال حاضر در واحد تولیدی خودم به طور مستقیم برای ۷ نفر اشتغال ایجاد کرده ام و از این بابت خیلی خوشحال هستم.
مدیر مزرعه بلدرچین تخم طلا در مورد تاثیر درس های دانشگاه در راه اندازی این واحد تولیدی گفت: هر چند درسهایی که من در دانشگاه خواندم در راه اندازی این واحد تولیدی تاثیر داشت اما دنیای تئوری ۱۸۰ درجه با دنیای عملی فرق دارد و وقتی وارد کارعملی شدم تازه متوجه شدم که خیلی از نانوشته ها وجود دارد که در هیچ کتاب درسی آورده نشده است.

کمال مرصادی کارآفرین برتر طرح پرورش بلدرچین استان گفت: من در کل دانشگاه های استان اعلام آمادگی کردم که هرگونه کار تحقیقی را روی طرح پرورش بلدرچین انجام میدهم و همچنین آماده آموزش و مشاوره به تمام افرادی را دارم که قصد فعالیت در زمینه ماکیان را دارند و کل محصولاتشان را تضمینی خریداری میکنم.

این فارغ التحصیل کردستانی یادآور شد: قبل از اینکه این کار را شروع کنم و به این موفقیت برسم با توجه به اینکه رزومه قابل توجهی داشتم به ارگان ها و سازمان های زیادی در حوزه رشته تحصیلی خودم برای استخدام مراجعه کردم اما امروز نظرم عوض شده است و به هیچ عنوان حاضر به انجام کار ادارای نیستم.

وی تاکید کرد: به نظر من اگر جوانان ما در رشته ای که تخصص دارند آستین ها را بالا بزنند و با همت و تلاش وارد عرصه عمل شوند هیچ موقع تن به کار کارمندی نمیدهند و هیچ موقع حاضر نمیشوند که برای کسی کار کنند بلکه خودشان کارفرمای خودشان می شوند.

مرصادی گفت: با توجه به اینکه من تجربه کار در بیمه محصولات کشاورزی بانک کشاورزی و مدیر فارم ۱۰۰ هزار قطعه ای را داشتم که هم برای ارگان و هم برای شخص کار کردم به این نتیجه رسیدم که ما جوانان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی خیلی توانایی داریم فقط کافی است همت و تلاش کنیم وقتی در حوزه و رشته دانشگاهی خود, خودمان می توانیم کارفرما باشیم, خودمان میتوانیم نخبه باشیم و خودمان می توانیم ایجاد اشتغال کنیم و به غیر از خودمان برای چند نفر نیز کار ایجاد کنیم دیگر چه احتیاجی هست که منتظر استخدام در ارگان های دولتی باشیم.
منبع:
sazandegi.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *