اقتصاد مقاومتی / روستای نودِهَک نکا

جوانی که تولید در اقتصاد مقاومتی را معنا کرد

ادامه عملیات والفجر۳ در روستای نودِهَک نکا

شناسهٔ خبر: ۴۰۷۳۴ –

محمد اکبری، جوان اهل روستای نودهک شهرستان نکا، امروز ادامه عملیات والفجر۳ پدر را در روستای نودهک نکا در قامت جهاد اقتصادی به نمایش کشیده است.

 

به گزارش پیک نکا، به نقل از بلاغ، با وجود همه شعارها و نظرات موجود در اثرات آنچه پسابرجام نامیده می‌شود، نگاه ریزبینانه به زندگی مردم عادی که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند، نشان از آن دارد که امثال این تفاهم‌ها چاره محکمی بر مشکلات اقتصادی مردم نمی‌تواند قلمداد شود.

در شرایطی که بیش از ۱۷ سال است شعارهای سال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی رنگ‌و‌بوی اقتصادی به خود گرفته است، علاج این درد را که به نوعی کاری نیز بوده، نمی‌توان در بیرون از مرزهای کشور جست‌وجو کرد.

اهمیت خودکفایی و اتکای به درون، همواره در هر ملتی ستوده و قابل‌تحسین است، چراکه با کوتاه شدن دست و سرمایه خارجی از اقتصاد کشور، راه شکوفایی هرچه بیشتر و استحکام زیربنای اقتصادی جامعه هموارتر می‌شود.

تاریخ ۳۰ و اندی ساله انقلاب اسلامی ایران را که ورق بزنیم، سرشار است از تحریم، تهدید و جنگ و فشار، روزی نظامی و فرهنگی و امروز نیز خنجر آب دیده و زهرآگین دشمن بر گلوگاه اقتصاد کشور فشرده می‌‌شود تا از این راه آرمان‌های مردم را از آن‌ها گرفته و کشور را از پای در آورد.

در این میان بنابر فرموده رهبر انقلاب، باید به تولیدات داخلی توجه جدی کرد و جهادگران عرصه اقتصادی باید وارد صحنه نبرد شده و با تأکید بر نگاه مقاومتی با چاشنی اقدام و عمل، به اقتصاد کشور سر و سامان دهند.

با دست خالی تا اوج

محمد اکبری جوان ۳۰ ساله اهل روستای نودهک شهرستان نکا است، که توانسته به همراه برادر و پدر خود ظرف کمتر از ۲ سال در شرایط سخت اقتصادی، یک تولیدی کوچک ماهی را با دست خالی به یک مزرعه نسبتاً بزرگ پرورش ماهی تبدیل کند.

وی با اشاره به اینکه پرورش ماهی به صورت سنتی در خانواده آن‌ها وجود داشته است، اظهار کرد: پرورش ماهی به شکل سنتی در استخرهای خاکی با مساحت زیاد انجام می‌شود.

این جوان کارآفرین افزود: اما باتوجه به شرایط اقتصادی و نیاز جامعه، به همراه برادر و پدرم تصمیم به پرورش ماهی در قالبی نو به نام پرورش متراکم ماهی گرفتیم که در استخرهای بتنی با حجم‌کم ولی تعداد بیشتر ماهی انجام می‌شود.
 

اکبری با بیان اینکه با دست خالی کار خود را شروع کرد، خاطرنشان کرد: برای شروع کار از وام اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استفاده کرده، و مجبور به فروش قطعه‌ای از زمین خود در روستا نیز شدیم، حتی برای کم‌کردن هزینه‌ها، استخرها را شخص پدرم از روی الگویی که عمویم طراحی کرد، به تنهایی ساخته است.

این تولیدکننده جوان اضافه کرد: ساخت این بنا ۸۳ روز به طول انجامید که سعی شد در آن از به‌روزترین امکانات و تجهیزات استفاده شود.

نمره ۲۰ از ۱۰۰ به حمایت دولتی

وی با تأکید بر اینکه از ابتدا، برنامه‌ی خود را بدون نیاز به حمایت مسئولان آغاز کرده است، گفت: باتوجه به اینکه مشاهده می‌شد وضعیت اقتصادی درحال بدتر شدن است، به خودمان اتکا کرده و درخواست از ادارت دولتی را به حداقل رساندیم تا نیاز به آن‌ها روند کار را مخدوش نکند.

اکبری با اشاره به اینکه در مجموع وضعیت حمایتی اصلاً خوب نیست، بیان کرد: اگر بخواهم به حمایت دولت از ۱۰۰ نمره بدهم، ۲۰ هم نمی‌توان داد، چراکه به غیر از مسئولان جهاد سازندگی بسیج نکا و فرمانده سپاه مازندران، مسئولی برای حمایت به ما مراجعه نکرد، البته یک مرتبه استاندار فعلی مازندران برای بازدید آمد که آن هم در یک مناسبت خاص بود که بیشتر رنگ و بوی گزارشی داشت.

وی افزود: با اینکه پدرم جانباز ۲۰ درصد است، حتی یکبار هم به ارگان‌های مربوطه و دولتی برای کمک مراجعه نکردیم، به همراه پدر، برادرم و یک کارگر مشغول کار هستیم و تا به امروز خوشبختانه کاری را که با دست خالی شروع کردیم، با سود حاصل از فروش محصول به سرمایه نزدیک به ۴۰۰ میلیون رسانده‌ایم.
 

این جوان کارآفرین سود حاصل از فروش ماهیانه خود را بین ۳ تا ۴ میلیون تومان برشمرد و خاطرنشان کرد: الان به جایی رسیده‌ایم که می‌توانم به راحتی مکان پرورش ماهی خود را ماهیانه ۵ میلیون تومان اجاره داده و بی‌دغدغه کسب درآمد کنم، اما این‌ کار را دوست داشته و به تولید و کمک به وضعیت کشور علاقه‌مند هستم.

اکبری با اشاره به استقبال رو‌به‌رشد مردم از ماهی، ادامه داد: برای پرورش ماهی باید نگاه بلندمدت داشت، ما نیز اکنون باوجود ارسال محصولات خود به سراسر استان، در آینده نزدیک در فکر ارسال آن‌ها به استان‌های دیگر و حتی صادرات به خارج از کشور نیز هستیم.

وی درخصوص محصولات این واحد گفت: در اینجا دو نوع ماهی قزل‌آلا و کپور پرورش داده می‌شود که البته قزل‌آلا به‌صرفه‌تر است، سعی ما هم این است که هرچه جلوتر می‌رویم در حد توان تجربه خود را با علم روز بیشتر هماهنگ کنیم تا محصولات بهتری تولید شود.

به این راحتی‌ها دست بردار نیستم

این جهادگر اقتصادی در بیان مزایای این روش از پرورش ماهی گفت: در استخرهای بتنی امکان پرورش قارچ و بروز بیماری‌ها بسیار راحت‌تر از استخرهای خاکی قابل کنترل بوده که محصولات سالم‌تری را می‌توان به مردم ارائه داد، همچنین نیاز به نیروی کار کمتر، کنترل و صید راحت‌تر از دیگر مزایای استخرهای بتنی است.
 

وی مشکل اصلی را عدم ارائه مجوز حفر چاه‌دوم موردنیاز از سوی اداره آبیاری با توجیه کم‌آبی در منطقه دانست و اظهار کرد: به دلیل نداشتن این مجوز، شیلات نیز به ما جواز کار به منظور حل مشکلات بیمه و جذب کارگر نمی‌دهد، به‌طوری که پس از یک سال‌ و‌ نیم از شروع این مرحله از کار هنوز موفق به کسب جواز نشده‌ایم. 

اکبری عدم‌ثبات قیمت ماهی را مهم‌ترین دغدغه خود خواند و گفت: باتوجه به افزایش قیمت غذای ماهی، اما قیمت ماهی نوسانات زیادی دارد که اذیت‌کننده است، به نظر می‌رسد مسئولان باید چاره‌ای برای آن بیاندیشند، چراکه این کار نیاز مردم و جامعه بوده و دست خود مسئولان را می‌گیرد. 

وی در پایان مجدداً شرایط اقتصادی را سخت توصیف و تأکید کرد: باتوجه به اینکه در این شرایط اقتصادی استخر خاکی به‌صرفه‌تر است، اما باوجود این شرایط سخت، به این راحتی‌ها دست‌بردار نیستم.
 

شایان ذکر است، حسن اکبری پدر این جوان کارآفرین به عنوان بسیجی در دوران دفاع مقدس در جبهه‌های نبرد حاضر شد که در سال ۶۲ و در عملیات والفجر ۳ در منطقه مهران به درجه جانبازی نائل آمد و امروز به همراه فرزندان خود در روستای کوچک نودهک شهرستان نکا ادامه آن جهاد را در قامت دفاع اقتصادی ادامه می‌دهد.

منبع:

peykneka.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *