شهید حاج مختار آقابیگی / روستای بیدوی زاوه

شهید حاج مختار آقابیگی / روستای بیدوی زاوه

شهید حاج مختار آقابیگی (دومین شهید روستا)

شهید حاج مختار آقابیگی در سال ۱۲۸۹ در روستای ساق از توابع بخش زاوه تربت حیدریه در خانواده ای مذهبی پا به عرصه وجود نهاد  او در کودکی پدر خود را از دست داد و از آنجا که فرزند بزرگ خانواده بودسرپرستی مادر و تنها برادر و خواهرش را بر عهده گرفت  و برای تامین معاش خانواده به کار پرداخت و شغل شریف کشاورزی و دامداری را پیشه خود کرد . شهید آقابیگی در سال ۱۳۰۰ یعنی وقتی که حدود ۱۱ ساله بود به روستای بیدوی که تازه تاسیس شده بود و در ۶ کیلومتری روستای ساق قرار داشت مهاجرت کرده

و در این روستا به چوپانی پرداخت . او بعد از مدتی در همین روستا تشکیل خانواده داد و ضمن پرداختن به کشاورزی و دامداری با راه اندازی مغازه ای به تجارت نیز پرداخت . این شهید بزرگوار همچنین در کنار کارهای روزمره به حل مشکلات مردم می پرداخت و در آن سالها ی فقر و تنگدستی به دست گیری افراد کم درآمد همت می گمارد و در آن موقع که خود یکی از معتمدین روستا بود به گره گشایی کار مردم همت می گمارد . ایشان همیشه در پی حل مشکلات روستا بود و از آنجا که علاقه شدیدی به تحصیل جوانان روستا داشت با پیگیری ایشان مدرسه روستا در حیاط منزل خودشان در سال ۱۳۴۱ تاسیس می شود و فرزندانش را نیز به مدرسه می فرستد و در پی تحصیل فرزندان خود تلاش بی حدی می نماید تا جایی که اکثر فرزندان ایشان دارای تحصیلات بالا بوده و با انتخاب مشاغل شریفی همچون معلمی و پزشکی مانند پدر بزرگوارشان منشاء خدمات فراوانی به مردم روستا شده و یاریگر مردم می باشند . شهید آقابیگی در اکثر برنامه های عمرانی و مذهبی روستا شرکت می نمود و همیشه بعنوان فردی پیش قدم مطرح بودند و در زمان طاغوت که کمتر به برنامه های مذهبی توجه می شده است ، ایشان همیشه در صف اول نماز جماعت حضور داشته و روحانی محل را در انجام امور مذهبی یاری می نمودند . او فردی بسیارشجاع بود و هنگامی که روستا از طرف افاغنه ناامن شده بود با فراگیری آموزشهای نظامی لباس رزم پوشیده و به دفاع از روستا و مردم پرداخت . 

با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی ، عشق به جبهه و دفاع از میهن اسلامی ، ایشان را یک لحظه به خودشان نمی گذاشت و از اولین روزهای دفاع مقدس بعنوان یک بسیجی در جبهه ها حضور یافته و بارها به جبهه اعزام شدند.ایشان بعد از حضور درجبهه باهمه امکانات مادی و رفاهی که داشتند و با اینکه به علت پیری عذر شرعی هم برای ماندن داشتند ولی انگار دل از این دنیا با همه ی لذاتش کنده ودنیا ی خود را در جای دیگری یافته بودند با اینکه در پشت جبهه نیز می توانستند منشا خدماتی به جبهه شده و به جمع آوری وکمک برای رزمندگان بپردازد کما اینکه همان روزهایی را هم که به مرخصی می آمدند همین کار را میکردند ۰ولی انگار بهترین خدمات را همان حضور در خط اول جبهه میدانند چرا ؟ چونکه دیگر کمتر کسی او را می بیند وهنوز از جبهه نیامده دوباره بار سفر می بندد ودیگر لباسهای مقدس بسیجی را از تن بیرون نمی آورد۰ تا اینکه در پاییز سال ۱۳۶۱ برای آخرین بار راهی جبهه میشوند ودر جبهه سومار در عملیات مسلم بن عقیل بالا خره گمشده ی خود را پیدا کرده و در سن ۷۲ سالگی با ترکشی که از طرف دشمن به سویش آمده دست وپای خود را حنا کرده وعروس شهادت رادر آغوش می کشد وقتی که جنازه ی آن شهید را در شهرستان تر بت حید ریه تشییع نمودند بعلت اینکه پیرترین شهید تا آن هنگام بود که تشییع می شد به حبیب بن مظاهر مشهور گشت بلا خره جنازه وی را به روستای بیدوی منتقل نمودند ودر بهشت شهید ابراهیم میرزابیگی به خاک سپردند و به عنوان دومین شهید روستا این افتخار بزرگ را نصیب خود نمود و درسی که به مردم داد این بود که جبهه اختصاص به جوانان ندارد بلکه در آنجا پیر و جوان در کنار هم علیه دشمن می جنگند و در س دیگرش اینکه می توان تمام رفاه مادی را بکناری نهاد و دل از همه چیز شست و در آخر عمر هم بزرگترینافتخار را نصیب خود کرد اگر خدا بخواهد .

از افتخارات دیگر آن شهید این است که فرزندانی را تربیت کرده و تحویل جامعه داد که در ضمن بزرگترین خدمات به جامعه در کسوت معلمی نگذاشتند اسلحه ی پدر شهیدشان بر زمین بماند و بعد از شهادت آن عزیز سه تن از فرزندانش اسلحه ی پدرشان را بدست گرفتند و هر کدام مدتی را در جبهه ها گذراندند و راه پدر شهیدشان را ادامه دادند و بعد از پایان جنگ هم در جبهه های فرهنگی و علمی به خدمت پرداختند بطوری که فرزند کوچک آن شهید آخرین ارزوهای پدر شهیدش را برآورده کرد و با روی آوردن به حرفه ی مقدس پزشکی هم اکنون هر وقت به روستا می آبد به مداوای مردم دردمند این دیار می پردازد .               برگرفته از کتاب( مردانه در میدان )

منبع:

bidvey.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *