خفاش یا شوپرپری در سنه کوه / میاندورود

خفاش یا شوپرپری در سنه کوه / میاندورود

خفاش یا شوپرپری در سنه کوه

شوپرپری ها در سنه کوه

نام محلی: شوپرپری

نام فارسی: خفاش

نام علمی : Corynorhinus townsendii

شوپرپری یا خُفّاش پستانداری از راستهٔ خفاش‌سانان (Chiroptera) و تنها پستانداری که بال دارد و می‌تواند پرواز کند. این حیوان پرنده در هر جایی به نامهای مختلفی نامیده می شود :

(بلوچی: چِلغَتُو، شَف، مُرگ، شب چر، مرغ شب) (ترکمنی: یَرقانَت، کورسچن) (ترکی: پاراسا، گِجه گوشی) (زنجانی: کوراشپلک) (کردی: شَم شَم کوره، چرلوک، شب پرک) (لری: شُوکُورک، پرپروک) (مازندرانی: شوپَره، شوپرپری، شاپرک)
خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که پرواز حقیقی دارند و مانند پرندگان قادرند در هوا پرواز کنند. در این پستانداران، استخوان های بازو، کف دست و انگشتان بسیار دراز است و سطح آنها از غشای پوستی نازکی پوشیده شده است که «پرده بالی» نامیده می شود. در اغلب خفاش ها غشاء پوستی دیگری به نام «پرده دمی» نیز وجود دارد که فضای بین پاها و تمام یا قسمتی از دم را می پوشاند. این پرده ها اغلب شفاف و بدون مو هستند.

شوپرپری از نزدیک

شوپرپری از نزدیک

خفاش‌ها با داشتن ۱٬۲۴۰ گونه روی هم رفته حدود ۲۰ درصد از گونه‌های پستانداران را از آن خود کرده‌اند.

دو دستهٔ اصلی برای خفاش‌ها وجود دارد:

دستهٔ نخست بزرگ‌خفاش‌ها یا خفاش‌های میوه‌خوارند که در راهیابی نسبت به دیگر جانداران چندان ویژه نیستند گاهی به این جاندار روباه پرنده نیز می گویند.

دستهٔ دوم مربوط به کوچک‌خفاش‌ها است این جانور برای پیدا کردن راه از روش پژواک‌یابی بهره می‌برد. نزدیک به ۷۰٪ خفاش‌ها حشره خوارند. باقی‌ماندهٔ آن‌ها معمولاً میوه‌خوارند.

تنها گروه‌های اندکی از خفاش‌ها مانند خفاش ماهی‌خوار از جانورانی به جز حشرات تغذیه می‌کند.

همچنین خفاش خون‌آشام تنها انگل پستاندار است. خفاش خون‌آشام یا خفاش وَمپایر نامی عمومی برای خفاش‌هایی است که خون دیگر حیوانات را می‌مکند، تنها سه گونه از این خفاش‌ها فقط از خون تغذیه می‌کنند که هر ۳ آن‌ها بومی آمریکای مرکزی و جنوبی‌اند.خفاش‌های خون‌آشام از خون پرندگان بزرگ، گله‌ها، اسبها و خوکها تغذیه می‌کنند.

خفاش‌ها در سراسر جهان پراکنده‌اند و نقش زیستی مهمی در پاکسازی گل‌ها از حشرات و پراکنده کردن دانهٔ میوه‌ها در زمین دارند.

خفاش ها بعد از انسان وسیع ترین پراکندگی را در سطح کره زمین دارند و بعد از جوندگان بیشترین تعداد گونه را شامل می گردند. با وجود قدرت بینایی ضعیف، آنها قادرند در تاریکی مطلق به راحتی پرواز کنند و مسیر حرکت و طعمه خود را تشخیص دهند. برخلاف پرندگان که با بالا و پایین بردن بال ها پرواز می کنند، پرواز خفاش ها مانند شنا کردن در هوا است.

خفاش ها بر حسب رژیم غذایی شان به شش گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :

خفاش های میوه خوار، گٌل و گرده خوار،خون آشام، گوشت خوار، ماهی خوار و حشره خوار. خفاش های ایران به استثنای یک گونه که میوه خوار است، بقیه حشره خوارند.

این خفاش ها حشرات را به وسیله پرده های بالی و دمی که مانند تور حشره گیری عمل می کنند، گرفتار می سازند و یا به طور مستقیم توسط دهان در هوا شکار می کنند و گاهی نیز از روی زمین برمی دارند.

خفاش ها حیوانات بسیار مفیدی هستند. آنها با خوردن تعداد زیادی از حشرات مضر، نقش مهمی در کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها ایفا می کنند و در اکوسیستم طبیعی دارای جایگاه ویژه ای هستند. برخی از آنها نیز در گرده افشانی درختان نقش مؤثری ایفا می کنند. تعدادی از پرندگان شکاری و همچنین مارها از گوشت خفاش ها تغذیه می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به اینجا و اینجا می توانید مراجعه کنید و بیشتر مطالعه فرمایید.

 دشمنان طبیعی خفاش ها، مارها، پرندگان شکاری و گاهی خفاش های دیگر هستند. داشتن زندگی شبانه و حرکات غیرمعمول، تصویر نادرستی از خطرناکی و شرارت خفاش ها در اذهان مردم عامی بوجود آورده است. این قبیل افراد با تخریب زیستگاه و فراری دادن خفاش ها، لطمه زیادی به این جانوران مفید وارد می سازند. تخریب زیستگاه، استفاده نابجا از سموم حشره کش و تغییر در معماری ساختمان ها (در گذشته، اکثر خانه ها دارای شیروانی و یا محل های برای زندگی خفاش ها بودند) باعث شده که نسل خفاش ها در کشور ما به سرعت رو به کاهش بگذارد.

بیشتر خفاش‌ها فصل ویژه‌ای برای جفتگیری دارند؛ این فصل برای بیشتر گونه‌های خفاش، بهار است. آن‌ها از هر بار جفتگیری می‌توانند یک تا سه نوزاد به دنیا آورند، شمار بچه‌ها به گونهٔ خفاش و شرایط محیطی مانند میزان دسترسی به غذا و محل بیتوتهٔ آن‌ها بستگی دارد. خفاش ماده تا نزدیک به هنگامهٔ بزرگسالی فرزندانش از آن‌ها پرستاری می‌کند چون خفاش‌های جوان تا هنگامی که بال‌هایشان به طور کامل رشد نکرده باشد نمی‌توانند به تنهایی برای خود به شکار بروند.در مورد تولید مثل هم بسیار شگفت انگیز و عجیب هست که در اینجا کلیک کرده و مطالعه فرمایید .

شوپرپری

 شوپرپری در سنه کوه

شناخت خفاشها با نام محلی شوپرپری در سنه کوه در حد معمول بود و بیشتر در مورد شیوه بازتاب زندگیشان اطلاعات کمی داشتند و پیران بیان می دارند که شوپرپری لانه نمی سازند و در زیر سقف شیروانی ساختمانهای گلی قدیم و درون شیار و غارهای نمور قدیمی و سنگلاخها و در دارلاب درختان کهن زندگی می کنند و خود نگارنده در کودکی بیاد دارم که در فصل بهار و تابستان جمعیت زیادی از شوپرپری در غروب نزدیک اذان در حیاط خانه ها در حال پرواز بودند و در شب پایی مزارع هم در نزدیک نپار و کومه  هم به پرواز در می آمدند و ما کودکان آنروز هم از سر کنجکاوی با شاخه بدون برگ درختی ،ناگهانی ضربه ای زده و یک یا چند تا را شکار کرده و پایین می انداختیم و با گرفتن دو طرف بال انها را باز کرده و تماشا نموده و ازین کار به اصطلاح کیف کرده و بازیگوشی می نمودیم .

شوپرپری با داشتن قیافه ای ترسناک و دندانهای تیز همیشه، ترسناک و وحشت آور بوده است و معمولا زیاد روی خوشی به آنها نشان نمی دهند و پرواز آنها اطراف هر خانه را زیاد خوش یمن نمی دانستند .

ازین نظر و از طرف دیگر اینکه این حیوان در شبهای بدون باران در هوا در حال پرواز بودند و از محل زندگی و استراحتشان بیرون آمده و جنب جوش دارند در ضرب المثل محلی به کسی که شبها کم می خوابد و در بیرون منزل زیاد جنب و جوش دارد به زندگی خفاشی نسبت می دهند و می گویند «شوپرپری واری خو ندارنه و شو در گردش دره » یعنی مثل خفاش خواب در شب ندارد و شب در گردش و دور هست و …

شکار شوپرپری با روش مختلف هم اصلا مورد پسند دیگران در محل نیست و معمولا عکس العمل منفی حتی گاهی شدید نشان می دادند و برخی گمان دیگری نیز داشتند که فکر می کردند که شوپرپری ها نوعی جن هستند و یا با زندگی آنها در ارتباط است و شکار اینها موجب تحریک جنیان شده و مشکل همزاد پریان بوجود می اید و موجب ازار و اذیت صاحب خانه و اهل ان می شود که البته این بیان امروزه مردود و مورد خنده دیگران است و …

 جمعیت شوپرپری اینسالها مشابه جاهای دیگر اندکی کم شده است اما غروب سنه کوه هم اکنون نیز می توان پرواز مواج آنها را مشاهده نمود و محو استغراق حرکات موزون آنها شده و لذت برد و واقعا حیوانات بی آزار و مفیدی هستند هرچند اکثر مردمان تصور دیگری از این موجودات دارند و …

تا دیدار دیگر و مطالب خواندنی دیگر بدرود

خفاش یا شوپرپری در سنه کوه

خفاش یا شوپرپری در سنه کوه

 

خفاش

 

شوپرپری روی چوبی سقف خانه ای و …

شوپرپری از نزدیک

شوپرپری از نزدیک

منبع:

sanekooh.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *