کشتی لوچو سال ۱۳۹۵ شیخ موسی / بندپی بابل

کشتی لوچو سال ۱۳۹۵ شیخ موسی / بندپی بابل

سایت بندپی – کشتی پهلوانی لوچو با قدمتی بسیار طولانی از جمله ورزش های بومی و سنتی مردم مازندران است که طرفداران خاصی دارد و در روز برگزاری آن علاقه مندان زیادی از نقاط دور و نزدیک برای تماشای این ورزش پهلوانی گرد هم می آیند.
 
بندپی و سوادکوه از جمله مناطقی هستند که یکی از دیرینه ترین نقاط برگزاری کشتی پهلوانی لوچو را در استان مازندران در دو بخش ییلاقی شیخ موسی در بندپی و امامزاده حسن (سر حد ییلاقات بندپی و سوادکوه) در خود دارند البته نقاطی دیگری از روستاهای ییلاقی بندپی محل برگزاری این کشتی پهلوانی هستند که می توان به روستاهای ییلاقی لهه، نیراسم، فیلبند و گلیرون اشاره کرد اما قدمت مسابقات در شیخ موسی و امامزاده حسن به سالهای بسیار دور بر می گردد.
 
بنابر سنت هر ساله، برنامه کشتی سنتی لوچو روستای ییلاقی شیخ موسی در روز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۵ در حیاط آستانه حضرتین امامزاده عبدالله و حاجی شیخ موسی برگزار شد.
 
با توجه به اینکه زمان برگزاری مسابقه در اواسط روزهای کاری هفته بود و هوای منطقه هم بسیار گرم، اما ورزشکاران و ورزش دوستان برای تماشای این مسابقات از راه های دور و نزدیک به روستای ییلاقی شیخ موسی آمدند. 
 
نام نویسی کشتی گیران از صبح همین روز در حیاط آستانه انجام گرفت و مسابقه از حدود ساعت ۹ صبح آغاز شد. کشتی ها به ۳ صورت تنگله، پهلوانی و سرپهلوانی برگزار شد.
 
بعد از پایان هر دور از مسابقات، از طرف هیأت کشتی لوچوی بندپی شرقی و گروه برگزاری مسابفات جوایزی به ورزشکاران اهدا شد. در اوزان پهلوانی و سرپهلوانی همراه با جوایز تندیس ویژه حضرتین امامزاده عبدالله و حاج شیخ موسی با نمادی از کشتی پهلوانی که چند روز پیش تر در سایت بندپی رونمایی شد به ورزشکاران تقدیم شد. سرپهلوان گروه اول آقای احمد حبیب نژاد از روستای لدار و سرپهلوان گروه دوم آقای حسین رمضان نیا از گتاب شدند.

گزارش تصویری این روز را در ادامه می بینید. (برای مشاهده عکس ها در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *