روایت خبرنگاران ایسنا / قنات روستای رهن

روایت خبرنگاران ایسنا / قنات روستای رهن گناباد

به گزارش رهن بیست، خبرنگاران ایسنا در تور خبری که وارد گناباد شدند به بیان مشکلات شهرستان پرداختند و در این بازدید از مشکلات پیش روی قنات رهن که این رشته قنات دو هزار ساله با ۲۴ کیلومتر طول و ۳۶۰ کیلومتر عمق مادر چاه ،به عنوان عمیق‌ترین قنات دنیا با دو رشته چاه و ۲۹۵ حلقه، رشته حیات این روستاست پرداختند.
میرزاده نماینده کشاورزان و مالکان روستای رهن گناباد است و این روستا را یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان گناباد می‌داند، یک رشته قنات دو هزار ساله با ۲۴ کیلومتر طول و ۳۶۰ کیلومتر عمق مادر چاه به عنوان عمیق‌ترین قنات دنیا با دو رشته چاه و ۲۹۵ حلقه، رشته حیات این روستاست.

وی در ادامه عنوان می‌کند: ۲۰ حلقه چاه در گذشته طی سیلاب‌های گذشته نیز تخریب شده است از سال ۹۵ احیا و مرمت چاه‌های قنات‌ را  آغاز کردیم و با تلاش‌های فراوان توانسته‌ایم ده لیتر در ثانیه به میزان آبدهی استفاده کنیم و ان را به ۲۵ لیتر در ثانیه برسانیم.

ادامه خبر در ادامه مطلب…
میرزاده استفاده از قنات را تنها در رابطه با کشاورزی عنوان و اظهار می‌کند: در گذشته ۷۰۰ هکتار اراضی قابل کشت در روستا وجود داشت که این میزان در حال حاضر به دلیل خشکسالی به ۱۲۰ هکتار کاهش یافته است. 

وی با اشاره به اینکه آبدهی قنات روستای رهن در گذشته ۱۰۰ لیتر در ثانیه بود، می‌گوید: در حال حاضر به دلیل خشکسالی‌های فراوان بسیاری از باغات خشک شده و محصولات کشاورزی نیز بسیار محدود شده است .
نماینده کشاورزان و مالکان روستای رهن این روستا را یکی از روستاهای مهاجرپذیر شهرستان گناباد می‌داند و می‌گوید: در گذشته ۲۵۰ خانوار ساکن این روستا بودند که در حال حاضر این میزان ۶۵۰ خانوار است و مردم با کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند.
میرزاده می‌افزاید: این روستا در سه کیلومتری گناباد واقع شده و در گذشته محصولات فراوان کشاورزی از جمله زعفران، گندم، جو، علوفه، پنبه ، باغات انگور، گردو و… داشت و حتی نیاز شهرستان گناباد را نیز تامین می‌کرد اما امروز بسیاری از این محصولات از بین رفته‌اند. 
وی روستای رهن را خالی از وجود اشتغال‌زایی می‌داند و اظهار می‌کند: در حال حاضر اکثر جوانان یا از روستا رفته‌اند و یا در کارخانجات گناباد مشغول به کار هستند  تنها راه اشتغال‌زایی در روستای رهن احیای قنات است.
نماینده کشاورزان و مالکان روستای رهن  ادامه می‌دهد: احیای قنات این روستا به چهار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که از این میزان در سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص یافت و به ازای این میزان اعتبار ۱۰ لیتر در ثانیه به آبدهی روستا اضافه شد. روستای رهن یک روستای خرده‌مالک است  و متاسفانه کمتر کسی به مساله قنات توجه می‌کند. سال گذشته قنات این روستا در حال از بین رفتن بود  اما با تمهیداتی که اندیشیده شد اکنون وضعیت بهتر است.
به سراغ یکی از حلقه چاه‌های عمیق روستای رهن می‌رویم قنات این روستا دارای دو رشته چاه با طول ۲۴ کیلومتر است که  طول  یکی از این رشته‌ها ۸.۵ و طول دیگری ۷.۵ کیلومتر است در حال حاضر عملیات لایروبی در این حلقه چاه به عمق ۲۷۰ متر در حال انجام است.
یکی از این رشته چاه‌ها که «زیبد» نام دارد طی سال‌های گذشته به دلیل رسوبات الکلی و حلقه چاه دیگر به دلیل ورود سیلاب دچار مشکل شده و اکنون مسدود هستند.
حلقه چاه زیبد به دلیل عمق بسیار زیاد قابل توجه است و حدود نیم ساعت طول می‌کشد که تا عمق چاه پیش بروی و دوباره به سطح زمین برگردی.
محمود صادقی دومین مقنی است که ما در مورد این کار با او صحبت می‌کنیم؛ در مورد وضعیت قنات‌ها عنوان می‌کند: از مسئولان خواهشمندم که به وضعیت قنات‌های گناباد بیشتر رسیدگی کنند، چرا که این قنات‌ها میراث ماست، توقع ما این است که  بودجه بیشتری در اختیار بگذارند و نظارت و رسیدگی خود را افزایش دهند.
وی ادامه می‌دهد: در گذشته دامدار بوده‌ایم اما ۱۵ سال است که به این شغل مشغولم، زمانی که قنات‌ها را در حال خرابی دیدم با خود عهد کردم که برای حفظ این میراث گرانبها تلاش کنم.
تمام حرفش همین بود! برای خودش هیچ چیز نمی‌خواست تنها آرزویش احیای مجدد قنات‌ها و تعبیر خواب پدربزرگ‌ها بود، احیای باغ‌های گیلاس…
به راستی بر لب‌های تشنه مگر چه کلمه‌ای جز آب می‌تواند جاری شود؟ کویر مگر چه می‌خواهد جز تعبیر سراب‌های گاه و بی‌گاهش، گناباد با این همه قنات و چاه معروفش همچنان پی آب گرد جهان می‌چرخد و همچون کوزه‌گران کوزه‌شکسته می‌ماند و دیگر هیچ…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *