افتتاح پایاب قنات / روستای رهن گناباد

به گزارش رهن بیست، با حضور مسئولین عالی رتبه و ادارات شهرستان گناباد و با حضور معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیر کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در آغازین روز از هفته دولت، پایاب قنات روستای رهن توسط اداره جهاد کشاورزی افتتاح شد.
رئیس جهاد کشاورزی گناباد در این مراسم که در محل پایاب قنات رهن برگزار شد گفت : پروژه احیا و پایاب قنات رهن با اعتبار ۱ میلیارد ۱۷۷ میلیون ریال انجام شد که مبلغ ۱۷۷ میلیون ریال مردمی و ۱ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی هزینه شده است.

حسین نژاد عنوان کرد: با افتتاح پایاب و احیای قنات رهن آبدهی این قنات از ۱۵ لیتر بر ثانه به ۲۵ لیتر افزایش یافته است.

وی افزود: در همین راستا چهار قنات کلات ، علی آباد ، چاه نمک و رحمت آباد با مجموع اعتبار بیش از ۳ میلیارد ریال احیاء و مرمت شد.

وی ادامه داد: همچنین پروژه احداث کانال بتی قنوات جعفر آباد ، چاه میغانی ، درب صوفه، احداث خط انتقال آب با لوله در روستای روشناوند و تکمیل استخر ذخیره آب در شهر کاخک با اعتبار بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال همزمان با اولین هفته دولت افتتاح شد.

در ادامه این مراسم فرماندار گناباد گفت: هفته دولت فرصتی برای ارائه گزارش برخی از خدمات دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

محمدعلی نبی پور تصریح کرد: امروزه دولت تدبیر و امید با توجه بخش کشاورزی بسیاری از دغدغه کشاورزان را رفع نموده است.

وی افزود: ۱۰ میلیون تن گندم در شرایط خشکسالی تولید شده است که این نشانگر تدبیر و توجه دولت به بخش کشاورزی می باشد.

فرماندار گناباد گفت : یکی از چالش های بزرگ در شهرستان گناباد کمبود آب در بخش کشاورزی و حتی مصارف خانگی است که باعث ایجاد محدودیت و مشکلات زیادی برای کشاورزان شده است که امید است با توجه بیشتر جهاد کشاورزی به آب و لایروبی قنوات برخی از این مشکلات برطرف شود.

نبی پور عنوان کرد: نیاز است کشاورزان گنابادی هم نیز در جهت افزایش بهره برداری از روش های نوین کشاورزی از آب قنواتی که با زحمات و تلاش گذشتگان مهیا شده است استفاده نمایند.

                                                           ———————————————————————————————–

همچنین در ادامه محمد رضا اورانی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیر کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: کشاورزی پایه اقتصاد و اشتغال استان است به طوری که به جز شهر مقدس مشهد بیش از ۷۰ درصد مردم شهرستان ها از مشغول به کشاورزی و کسب درآمد می باشند.

وی اظهار داشت : در آمد کشاورزان استان خرسان رضوی ۱۰ هزار میلیارد تومان است که مبلغ ۳۱۱ میلیارد تومان از آن سهم کشاورزان گنابادی می باشد.

اورانی با اشاره به بحران آب در سطح استان گفت: از ۳۷ دشت استان خراسان رضوی ۳۳ دشت در وضعیت بحرانی قرار گرفته اند که ۵ دشت آن در شهرستان گناباد واقع شده است.

وی افزود: بیش از ۳۰ میلیون متر مکعب آب مصرفی کشاورزان در گناباد مازاد بر توان برداشت می شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی عنوان کرد: مجموعه جهادکشاورزی و کشاورزان شهرستان گناباد با قرار گرفتن در رتبه چهارم استان وضعیت مناسبی را داراست.

وی ادامه داد: هر کشاورز گنابادی از هر متر مکعب آب کشاورزی ۷۰۰ گرم برداشت داشته است که نسبت به میانگین ۹۰۰ گرم برداشت محصول این میزان در برداشت در گناباد مطلوب است.

محمد رضا اورانی گفت: در برخی از شهرهای استان که در تامین آب کشاورزی دچار مشکل نیستند از هر متر مکعب آب مصرفی ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم محصول برداتش می نمایند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    گناباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *