روستای اردهین / خدابنده / زنجان

سایتها و وبلاگهای روستای اردهین
شهرستان خدابنده / استان زنجان
ardahin.blogfa.com/


موقعیت جغرافیایی:

        روستای اردهین (Ardahin) درمختصات جغرافیایی باطول ۴۸.۵۲ وعرض ۳۵.۸۲ واقع شده است؛ این بدان معنی است که دراستان زنجان, شهرستان خدابنده و نهایتا بخش بزینه رود واقع شده است ؛وبا روستاهای قیاسکندی ،عموکندی،دربند،سراب ،شیربرات وآقبلاغ همجوار است .

تاریخچه ای مختصر:

اردهین دارای قدمتی طولانی است و به وفور آثار و شواهد این قدمت دیرینه یافت می شود ,حتی علائمی از دوران پیش از اسلام و متعلق به دوران زرتشتی نیز یافت می شود .

     اما در رابطه با تاریخ معاصر اردهین نیز نکاتی وجود دارد که نقطه عطف اردهین محسوب می شود من جمله آنکه در دوران حکومت شاهنشاهی در اردهین مجموعه ای احداث گردیده بود که در آن یک بخش به طبابت مردم اختصاص یافته بود و در آن هنگام عهده دار طبابت نیز بنا بر نقل قول های محلی یک پزشک ماهر پاکستانی  بوده است و آوازه اش در منطقه پیچیده بود به گونه ای که از شهرهایی چون کبودرآهنگ برای معالجه به اردهین مراجعه می کرده اند .اما قسمت اعظم این مجموعه را یک مدرسه ای بزرگ با چندین کلاس تشکیل می داده است که آن نیزدر نوع خود کم نظیر محسوب می شده است و در آن برهه قطب آموزش و پرورش منطقه به شمار می رفته است و از شهرهایی چون زرین رود و گرماب گرفته تا روستاهای دور و اطراف برای امتحانات نهایی به روستای اردهین مراجعت می کرده اند .اما افسوس و صد افسوس که آن رونق باد آورده دیری نپایید که بادها بردندش و اکنون خاطره ای بیش از آن دوران رونق نمانده است .

 

زبان و فرهنگ :

زبان مردم اردهین ترکی هست لهجه اش نیز منحصر به فرد می باشد که البته این مختص هیچ جایی نیست و در هرکجای دنیا که بروید در آنجا شما لهجه خاص آن منطقه را خواهید دید اما در باب شباهت واژه هایی که به کار برده می شود,به  لهجه ترکی همدانی مثل سایر مکان های منطقه نزدیک تر هست ,مذهب مردم هم شیعه دوازده امامی می باشد.

امرار و معاش :

اردهینی ها مردمانی بسیار زحمت کش می باشند منتهی در سده معاصر آنچه که دیده می شود نکته ای بسیار تاسف بار است و آن اینکه به پیشرفت های بزرگ فکر نکرده اند و در حالی که از لحاظ میزان درآمد از روستاهای پیشرفته ای چون کهلا , حی ,بزین و … عقب مانده ایم تازه شروع به تلاش برای پیشرفت کرده ایم .

محصولات مهم اردهین عبارتند از گندم ,جو , ینجه ,و در چندسال اخیر سبزه خیار و سیر ,همچنین رکن مهم اقتصاد اردهین وابسته به امور دامی و فرآورده های دامی هست که آن هم مشکلات خاص خود را داراست با این وجودریکی از دو رکن اقتصاد روستا محسوب می شود .

در کنار کشاورزی و دامداری و باتوجه به پیشرفت های جوامع اکثریت جوانان اردهین برای کسب و کار به شهرهای بزرگ مراجعه می کنند و کم نیستند کسانی که زندگی شهری را بر زندگی در اردهین ترجیح داده اند و بار سفر بسته اند .

جمعیت شناسی :

اردهین حدود ۷۰۰سکنه دارد که در اثر مهاجرت های بی رویه کاهش در جمعیت را نشان می دهد ,اما اردهین از چند طایفه تشکیل شده است ,الله باقشللار ,کریم خانی لر ,رستم خانی لر و چندین طایفه دیگر که اطلاع دقیقی ندارم ولی انچه که محرز هست اکثریت اهالی اردهین در یکی دو قرن  معاصر به اردهین مهاجرت کرده اند .


اردهین به چه معناست؟

در لغت نامه دهخدا اردهین این گونه معنی شده است :

اردهین : [ اَ دَ ] (اِخ ) اردهن : بعد از آن سلطان جلال الدین فرمود تا عظام رفات او [ سلطان محمدخوارزمشاه ] را با قلعه ٔ اردهین آوردند. (جهانگشای جوینی ج ۲ ص ۱۱۷). رجوع به اردهن شود.

اگر به کتاب تاریخ جهانگشای جوینی که نویسنده آن عطاملک  جوینی است و آن را در روزگاران حمله ویران کننده مغولان به ایران نوشته است مطلب فوق آورده شده است .

همچنین در لغت نامه دهخدا در مقابل واژه اردهن آمده است:

اردهن : [ اَ دَ ] (اِخ ) قلعه ای است حصین از اعمال ری از ناحیه ٔ دنباوند و طبرستان ، بین آن و ری سه روزه راه است . (معجم البلدان ) (مرآت البلدان ). بستانی در دائرهالمعارف گوید: اردهن از قلعه های باطنیان و اسماعیلیان است که ابوالفتوح خواهرزاده ٔ حسن بن الصباح آن را بتصرف درآورد و آن از استوارترین قلاع زمین است و از این رو تاج الدین بسطامی حکایت کرده : آنگاه که خوارزمشاه از مقابله ٔ چنگیزخان فرار کرد و به عراق شد مرا احضار کرد و ده صندوق پر از جواهر و لاَّلی که خراج زمین با آن معادل نبود بمن سپرد و بفرمود تا آنرا بقلعه ٔ اردهن که قلعه ای حصین بود برم . سپس تاتار آن قلعه بگشودند و بعضی گفته اند که اگر در اردهن یک تن بود، تصرف قلعه بقهر امکان نداشت ، مگر آنگاه که به آذوقه محتاج میشد. (ضمیمه ٔ معجم البلدان ). رجوع به تاریخ مغول ص ۳۸، ۴۱، ۱۳۰، ۱۳۱ و رجوع به اردهین شود.

ولی من شخصانمی توانم بگویم که اردهین موردنظر دهخدایاکتب تاریخی به همین روستای اردهین اطلاق شده باشدولی احتمال آن وجوددارد.

همان طور که در بالا آمده است و همچنین آن طور که از خود کلمه  "اردهین "می آید ,اردهین یک واژه جدید نیست بلکه واژه ای باستانی هست و قدمتی به اندازه روستای اردهین دارد و اسمی پر مسمی محسوب می شود ,اما اردهین به چه معناست؟

در  فرهنگ لغت باستان "ارد " به معنی سرسبز و پرنعمت ,جای پربرکت و جاویدان آمده است ,اما در مورد "هین " یکی از معانی آن سیلاب هست و با توجه به شناختی که از اردهین دارم نظرم بر این است که اردهین به معنای سیلاب های پرنعمت یا محل آب ها و چشمه های پربرکت و یا محل سرسبز و حاصلخیز باید باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *