معرفی روستای فیروزآباد / بندپی شرقی / بابل

معرفی روستای فیروزآباد / بندپی شرقی / بابل
 
روستای فیروزآباد بندپی

معرفی :

روستای فیروزآباد یکی از روستاهای بخش بندپی شرقی است که در مجاورت روستاهای ادملا، نهه و لَپِر قرار گرفته است. از آنجایی که این روستا در دو طرف جاده قرارگرفته است، زمین های آن از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و به این دلیل  در گذشته به «شاه کلا» معروف بوده است. البته این نام تا زمان انقلاب پایدار بوده و بعد از انقلاب به نام فیروز آباد تغییر یافته است اما هنوز مردمان این روستا از نام قدیمی آن هم استفاده می کنند.

فیروزآباد حدود ۱۵۰ خانوار جمعیت دارد که بیشتر جمعیت این روستا را طایفه های ادبی و رحمانی تشکیل داده اند. از بزرگان این طایفه ها در فیروزآباد می توان آقایان ابوطالب ادبی، طهماسب ادبی، قلی رحمانی و سلیمان قلی رحمانی را نام برد.مردم فیروزآباد فصل گرم سال را در ییلاقات تته و دوزاغبن می گذرانند.

علی رغم شغل اصلی مردم این روستا که بیشتر کشاورزی (کشت برنج) و دامداری است، این روستا از تحصیل کرده ­هایی در مقاطع مختلف دانشگاهی برخوردار است که جوانان روستا در شغل ها و مناسب دولتی و خدماتی نیز مشغول فعالیت هستند.

 با وجود تغییر سبک ساخت خانه­ ها در فیروزآباد، اما هنوز به تعداد انگشت شمار حیات در خانه هایی که به سبک قدیمی و از چوب ساخته شده اند هم دیده می شود.

فیروزآباد یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی دارد. حیاط مسجد امیرالمومنین (ع) هم آرامگاه درگذشتگان این روستا و روستاهای مجاور است. یکی از رسوماتی که اهالی این روستا در ایام عزاداری برگزار می کنند، تهیه و پخش شیر برنج در ظهر عاشورا است.

از انجایی که اکثر مساحت این روستا را جنگل تشکیل داده است، این روستا در ایام تعطیلات میزبان مهمانان عزیزی از سایر روستاها و شهرهای اطراف است.

عملیات گازرسانی به این روستا ماه هایی است که آغاز شده و تابحال لوله کشی بخشی از محیط روستا به اتمام رسیده است. از مشکلات اصلی این روستا که اهالی روستا شدیدا از آن گله مند هستند، مشکل دسترسی به آب بوده است. البته برخی از اهالی روستا برای استفاده دام ها یا مصارف معمول در حیاط خانه های خود چاه های آب حفر کرده اند اما در دسترسی به آب شرب دچار مشکل هستند.

یکی از اهالی روستا در گفتگو با سایت بندپی گفته است امروز نهمین روز ماه رمضان است، از روز اول ماه رمضان آب روستا قطع شده است و تنها منبع تأمین عمومی آب شرب روستا، چاه آبی است که در کنار زمین کشاورزی حفر شده اما این چاه جوابگوی تمام خانوارهای روستا نیست.

در بخش دیگری از این گفتگو یکی از اهالی گله ای از مسئولین داشته است که در طی تکمیل پروژه گازرسانی (لوله کشی گاز) در فیروزآباد در کنار مسجد روستا، لوله اصلی و مرکزی آب روستا شکسته شده است و در طی تماس های مختلفی که با اداره های آب و فاضلاب یا شرکت گاز داریم، هر کدام حل این مشکل را بر گردن دیگری می اندازد.

متن معرفی : ارسالی

روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپیروستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپی روستای فیروزآباد بندپیروستای فیروزآباد بندپی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *