اعطای تسهیلات ارزان برای احداث گلخانه‌ در

اعطای تسهیلات ارزان برای احداث گلخانه‌ در نقاط محروم

بهره‌برداری از این شهرک‌ها منجر به ایجاد اشتغال مستقیم برای ۳۵ هزار نفر بشود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران گفت: ۷۵۰۰ هکتار مجتمع و شهرک کشاورزی در ۲۹ استان کشور واگذار شده و پیش‌بینی این است که برای ۳۵ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد شود.

 علی‌اشرف منصوری در نشست خبری که به مناسبت سالگرد دهه فجر در محل این شرکت برگزار شد، به تلاش‌ انجام شده در عرصه اقتصاد و تولید ملی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌ تا کنون ۱۱۵ مجتمع و شهرک‌ گلخانه‌ای، شیلات و دامپروری در ۲۹ استان کشور و در سطح ۷۶۲۷ هکتار تحویل شرکت شهرک‌های کشاورزی شده است.

وی با اشاره به اینکه اولویت ما واگذاری شهرک‌های کشاورزی به بخش خصوصی است،‌خاطرنشان کرد: از مجموع ۲۷۰۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای برای واگذاری به سرمایه‌گذاران ۷۰۰ هکتار آن واگذار شده و مابقی در حال جذب سرمایه‌گذار است.

وی اظهار امیدواری کرد: بهره‌برداری از این شهرک‌ها منجر به ایجاد اشتغال مستقیم برای ۳۵ هزار نفر بشود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران همچنین از امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان شیلات ایران خبر داد و گفت:‌ ۴۴ شهرک شیلاتی در سواحل آب‌های جنوب و شمال کشور پیش‌بینی شده که تا کنون ۱۰ مورد از آنها توسط مؤسسه نصر اجرا شده است.

وی با اشاره به نحوه واگذاری شهرک‌های گلخانه‌ای به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی گفت:‌ ۳۰ درصد از قیمت کارشناسی‌شده این شهرک‌ها به صورت نقد دریافت می‌شود و مابقی آن طی سه سال دریافت می‌شود و جالب‌تر اینکه با وجود مصوبه مجلس که از سال ۹۵ هرگونه واگذاری در عرصه‌های ملی را صرفا به صورت اجاره امکانپذیر دانسته است، اما شهرک‌های کشاورزی از این موضوع استثناء بوده و انتقال قطعی سند صورت می‌گیرد.

منصوری با اشاره به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته و صرفه‌جویی در مصرف آب باید توسط راهکارهای مختلف باید در دستور کار قرار گیرد،‌ خاطرنشان کرد: توسعه گلخانه‌ها یکی از محوری‌ترین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب است که با توجه به کیفیت محصول می‌تواند برای توسعه صادرات هم بسیار کمک‌کننده باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران با ذکر مثالی از میزان آب محصولات در گلخانه و سطح زمین،‌گفت: برای تولید یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود، اما در فضای گلخانه این رقم به ۳۰ لیتر کاهش می‌یابد، یعنی می‌توان گفت مصرف آب در فضای باز زمین‌های کشاورزی ۱۳ برابر فضای گلخانه است.

وی ایجاد زنجیره تولید را در شهرک‌های گلخانه‌ای برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر یکی دیگر از محورهای اصلی شهرک‌های کشاورزی دانست و افزود: تلاش ما این است که برای ارائه مجوز به سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران در شهرک‌های کشاورزی بروکراسی اداری را کوتاه کنیم، تا جایی که صدور مجوز برای متقاضیان یک روزه انجام شود.

منصوری همچنین به این نکته اشاره کرد که مایلیم صنایع تبدیلی، بسته‌بندی، سردخانه‌ها را در شهرک‌های کشاورزی مستقر کنیم و تسهیلات لازم در این حوزه نیز در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران به نرخ سود تسهیلات در این حوزه اشاره کرد و گفت:‌ برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ای در مناطق مرزی و محروم تسهیلات با سود ۴ درصد، در مناطق روستایی کم‌تراکم و جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر با نرخ سود تسهیلات ۶ درصد و تسهیلات سرمایه در گردش با نرخ ۱۰ درصد ارائه می‌شود.

وی همچنین از آغاز تولید محصولات کشاورزی در شهرک‌های کشاورزی ۴ استان کشور خبر داد و گفت: در استان‌های همدان، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب کرمان بخشی از سازه‌ها جانمایی شده و تولید آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران اظهار امیدواری کرد: روز به روز فضای کشت گلخانه‌ای در کشور توسعه یابد، چرا که هم اکنون بیش از ۴۰۰ هزار هکتار سبزی و صیفی در فضای آزاد کشت می‌شود که اگر آن را به فضای گلخانه منتقل کنیم با یک دهم از این فضا می‌توانیم همان میزان محصول را تولید کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *