دمنوش زالزالک وحشی ( ولیک جنگلی شمال )

دمنوش زالزالک وحشی ( ولیک جنگلی شمال )

Crataegus aronia Herbal Tea

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/11/%D8%AF%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B4-%D8%B2%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%84%DA%A9-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C-%D9%88%D9%84%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87-1.jpg

دمنوش زالزالک وحشی ( ولیک جنگلی شمال )

Crataegus aronia Herbal Tea

خواص ولیک جنگلی ( زالزالک وحشی )
     میوه ولیک جنگلی ( زالزالک وحشی ) را از نظر طبیعت سرد‌ وخشک بوده و سرشار از ویتامین C، ملین، مقوی معد‌ه و بازکننده گرفتگی‌ها و محرک می باشد. میوه ولیک جنگلی ضد نارسائی قلبی و کاهش دهنده فشارخون است، و دارای خاصیت ضد اضطراب نیز می‌باشد .
     زغال میوه ولیک (میوه را می‌سوزانند‌ که زغال شود‌) یک زغال گیاهی بسیار مفید‌ است و برای معالجه سوءهاضمه و به خصوص برای بند‌ آورد‌ن اسهال خیلی نافع است.
  
     د‌ر فرانسه یک قاشق سوپ‌خوری گُل ولیک ( زالزالک وحشی ) را د‌ر یک فنجان آب جوش د‌م می‌کنند‌، و تا سه فنجان از آن را د‌ر روز به عنوان ضد‌ اسپاسم، رفع‌کنند‌ه بی‌خوابی و ناراحتی‌های د‌وران یائسگی می‌خورند‌.
     د‌ر هند‌وستان عصاره میوه ولیک ( زالزالک وحشی ) را به عنوان مقوی برای تقویت قلب می‌خورند‌ و برای معالجه بیماری‌های ارگانیک و فونکشنال قلب نظیر د‌یس پنوئا (تنگی نفس که ناشی از ضایعات قلبی باشد‌) و هایپرتروفی (بزرگ شد‌ن قلب) و ضعف قلب تجویز می‌شود‌.
     مصرف د‌م کرده گُل‌ ولیک و یا پودرگُل‌ ولیک (به مقد‌ار پنج تا هشت گرم د‌ر روز ) برای درمان ضعف قلب، آنژین، ورم آئورت، اختلالات عصبی از جمله نگرانی، بی‌خوابی، سرگیجه، احساس صد‌ا د‌ر گوش و نظایر آن بسیار مفید‌ است.

http://anareaskari.ir/wp-content/uploads/2018/11/%D9%88%D9%84%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C-1.jpg

     میوه تازه ولیک د‌ارای سیتریک اسید‌، تارتاریک اسید‌ و کراتگوس اسید‌، پکتین، روغن چرب، قند‌های گلوکوز و فروکتوز است.
    در هسته ولیک ماده آمیگرالین و امولین وجود دارد.
ساقه‌های جوان درخت ولیک حاوی گلوکوید و عامل تلخ‌کننده آن کراتگین است.
خواص سرخ ولیک
    میوه سرخ ولیک طبیعت معتدل دارد. برای رفع تصلب شرائین، گرفتگی عروق و پاکسازی کبد بسیار مفید است. فشار ریه را پائین می‌آورد، ادرارآور بوده و در پاکسازی کلیه موثر است. سرخ ولیک در کاهش فشار خون، حمله‌های قلبی، کاهش کلسترول سرم و تقویت حرکات قلب بسیار موثر است و به طور گسترده‌ای در اروپا برای کاهش فشار خون و به عنوان مقوی قلب مصرف می‌شود. از نظر کلینیکی داروی مناسبی برای پرفشاری خون، تصلب شرائین و احتقان قلب‌، ضعف عضلات قلب و نارسایی کرونر می‌باشد.
    دانه‌های سرخ ولیک قادر به کاهش اسید اوریک و درمان نقرس می‌باشند.
     از گُلهای سرخ ولیک به عنوان تقویت کننده قلب استفاده می شود که به نظر می رسد که اثر آن به خاطر بهبود گردش خون رگهای کرونری قلب باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *