معرفی روستای ییلاقی وزوار شهرستان گلوگاه استان مازندران

معرفی روستای ییلاقی وزوار شهرستان گلوگاه استان مازندران

روستای ییلاقی وزوار از روستاهای زیبای دهستان توسکاچشمه شهرستان گلوگاه می باشد .

روستای وزوار در جنوب شهرستان گلوگاه و در دل جنگل های هیرکانی قرار گرفته است .

جاده دسترسی به روستای وزوار شهرستان گلوگاه :

مسیر نوکنده :

 

نوکنده از شهرهای جدید استان گلستان است و در ۱۹ کیلومتری شرق  شهر گلوگاه قرار دارد . از نوکنده وارد جاده قدیم گلوگاه –  گرگان ( به قول محلی ها جاده ی رضاشاهی ) شوید . در این جاده وقتی به فرعی روستای تلور رسیدید ، به سمت جنوب بپیچید تا به روستای وزوار برسید. جاده ی نوکنده به وزوار پرپیچ و خم است و مناظر زیبا و چشم نواز فراوانی دارد .

 

مسیر جاده دامغان :

داخل شهر گلوگاه از هر کسی بپرسید ، جاده ی دامغان را به شما نشان خواهد داد . فاصله روستای وزوار با شهر گلوگاه حدود ۴۴ کیلومتر است . حدود ۲۵ کیلومتر که در این جاده ی زیبا و جنگلی طی مسیر نمائید به منطقه گردشگری توسکا چشمه با منظره دائماً مه آلودش میرسید . ۵ کیلومتر بعد از توسکا چشمه به روستای زیبای نیالا میرسید . از نیالا دشت زیبای هزارجریب گلوگاه در زیر پایتان قرار دارد . حدود ۸ کیلومتر بعد از نیالا و ۵۰۰ متر قبل از روستا و قبرستان تاریخی سفیدچاه ، در سمت چپ جاده ، تابلوی روستای وزوار و تابلوی یادمان شهدای روستای وزوار ، نمایان میشود . حدود ۴ کیلومتر که مسیر فرعی را طی نمائید به روستای زیبای وزوار میرسید. به روستای وزوار که رسیدید ، در صورت صاف بودن هوا قله ی دماوند را هم در جنوب غربی ، خواهید دید.

 

طبیعت زیبای روستای وزوار گلوگاه :

 

وزوار یک روستای جنگلی با مناظر و چشم اندازهای زیباست . معماری وزوار سنگی پلکانی است و سقف خانه های روستا، شیروانی می باشد . کوچه های روستای وزوار سنگفرش هستند .

حمام قدیمی ، درختان گردوی کهنسال و چشمه های « کوره پیش » و « دهنه شمشیربر » از جاذبه های گردشگری روستای وزوار گلوگاه هستند .

 

 

 

 

 

سوغات روستای وزوار شهرستان گلوگاه :

سیر و عدس از سوغات دائمی و کاندس ترشی ( رب ازگیل وحشی ) از سوغات پاییزه ی روستای وزوار شهرستان گلوگاه هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *