تخریب بافت قدیمی روستاها / وقتی روستا شهر میشود

تخریب بافت قدیمی روستاها / وقتی روستا شهر میشود

تخریب بافت تاریخی و با ارزش روستاهای ایران به مرز هشدار رسیده است و در برخی از روستاها ، دیگر هیچ اثری از آثار گذشتگان نیست . خانه‌های قدیمی که بیانگر هویت و اصالت روستا هستند ، یکی یکی دارند از منظرها ناپدید و به قاب عکسها منتقل میشوند .

در حالیکه در اکثر کشورها ، برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی ارزش بسیاری قائل هستند و با حفظ این بناها به حفظ فرهنگ و تمدن باستانی خود کمک می کنند ، اما متاسفانه در کشور ما شاهد تخریب یادگار گذشتگان بر اثر ناآگاهی مردم و غفلت مسئولین هستیم.

خانه های قدیمی بهترین مکان‌ برای تبدیل شدن به اقامتگاه بوم گردی و توسعه گردشگری روستایی هستند و مرمت و احیای بافت های قدیمی نقش موثری در جذب گردشگران داخلی و خارجی و رونق اقتصاد روستاها دارد .

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بعنوان متولی طراحی و اجرای طرح های هادی روستایی ، بخشداری ها و دهیاری ها بعنوان متولی نظارت بر ساخت و ساز در داخل بافت روستاها و میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری بعنوان متولی ثبت و حراست و حفاظت از میراث گرانبهای گذشتگان ، انگار هیچ دغدغه ای برای حفظ این آثار ارزشمند ندارند و در یک کلام ، روستا دارد شهر میشود .

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *