بافت روستاهای ایران

بافت روستاهای ایران :

بافت روستاهای ایران متاثر از عوامل گوناگونی همچون توپوگرافی ، ویژگی های اقلیمی، قابلیت های اقتصادی ، منابع آب و … بوده است. این عوامل موجب شده اند که بافت روستاهای ایران با یکدیگر متفاوت باشند .

در نواحی کوهستانی روستاها دارای بافت منسجم و به هم پیچیده هستند و به صورت پلکانی بر دامنه شیب کوه ها قرار گرفته اند. ماسوله در گیلان ، ابیانه در کاشان، پاوه در کرمانشاه، پالنگان در کامیاران نمونه های شناخته شده ی این نوع بافت روستایی هستند.

     در جای دیگری از ایران ، نظیر روستای کندوان در آذربایجان و روستای میمند در کرمان ، خانه های روستایی در دل کوه ها به صورت دستکند ساخته شده اند و خطوط ارتباطی دشوار و پیچیده ای آن ها را به یکدیگر متصل می کند.

    در نواحی مرکزی و کویری ایران ، روستاهایی وجود دارند که برای در امان ماندن از گزند باد و بوران و یا در زمانهای قدیم برای در امان ماندن از گزند غارتگران ، واحدهای مسکونی آن در داخل قلعه های مستحکم ساخته شده اند. قلعه قدیمی روستای دولت آباد دامغان از نمونه ی این نوع بافت روستایی می باشد .

     در نواحی حاشیه ی دریای خزر و در دشت ها و جلگه ها ، روستاها بافت پراکنده ای دارند و منازل مسکونی به صورت منفرد در میان کشتزارها برپا شده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *