زیباترین روستاهای ایران / پالنگان

زیباترین روستاهای ایران

روستای پالنگان کامیاران

     روستای پالنگان یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای پله کانی ایران است که در ۴۵ کیلومتری شهر کامیاران و ۱۲۰ کیلومتری شهر سنندج قرار دارد . در دو سوی دره تنگیور قرار گرفته و دره تنگور روستا را به دو قسمت تقسیم نموده است . منازل مسکونی روستای پالنگان به صورت پله کانی در دامنه کوه ساخته شده اند و معماری خانه های این روستا به صورتی است که پشت بام هر خانه، حیاط خانه ی بالاتر میباشد . دیوار خانه های روستای پالنگان خشکه چین سنگی است.

روستای پالنگان علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه ها و آبشارهای زیبا است. روستای پالنگان دارای ۲۰ چشمه می باشد که سرچشمه ی اصلی رودخانه تنگی ور و آبشارهای موجود در مسیر دره تنگی ور هستند. رودخانه خروشان تنگی ور بعد از عبور از روستای پالنگان ، در ۱۲۰ متری غرب روستا ، به رودخانه پرآب سیروان می پیوندد.

     جمعیت روستای پالنگان بیش از هزار نفر می باشد که  اکثراً از مسلمانان متدین اهل سنت بوده و به لهجه اورامی سخن می گویند.

مردم روستا بیشتر به کار کشاورزی و دامپروری می پردازند و گندم ، جو و انواع مواد لبنی از محصولات اصلی آنان است. همچنین گیوه بافی، جاجیم بافی و موج بافی در روستای پالنگان رواج دارد . کشک محلی، گیوه و روغن حیوانی از سوغات روستای پالنگان است.

کوچ بهاری عشایر به ارتفاعات این روستا با اجرای مراسم سنتی عشایر کرد همچون موسیقی گریان ، چپله و سیاچمانه همراه است . در فصل پاییز و زمستان که فصل بیکاری کشاورزان به شمار می رود ، بازی های محلی مانند اسب سواری، گرزبازی، قل قلان و چاک چاک در بین روستائیان رواج دارد.

گورستان قدیمی ، منازل قدیمی ، قلعه پالنگان، کتیبه و نقش برجسته تنگی ور با خط میخی و زبان آشوری باستان همراه با نیم تنه مردی در داخل تاقچه ای که در دل صخره کندکاری شده ، از جاذبه های تاریخی روستای پالنگان می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *