زیباترین روستاهای ایران / سنگان تهران

زیباترین روستاهای ایران

روستای سنگان تهران

روستای سنگان کجاست ؟

روستای سنگان از روستاهای شهر تهران و از توابع بخش کن است که در ۱۴ کیلومتری شمال غربی تهران در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این روستا کوهستانی بوده و در دره ساخته شده است. اطراف این روستا را کوه های دزد سیاسر، بندبارو، پشت بند، سیاسنگ، گردنه لشکرک و گوئیج احاطه کرده است. علاوه بر کوه، در اطراف این روستا دره های وی یک، ده پیران، درتک، گمک، لرتان و دشت قاضی وجود دارد.
جمعیت روستای سنگان براساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۲۵۰۰ نفر می باشد.
روستای سنگان از چهار محله تشکیل شده است که عبارتند از: ده پایین، ده میان، ده سر و باغ دره. ده پایین یا محله پایین در سمت چپ رودخانه سنگان قرار گرفته، ده میان یا میان محله و ده سر یا سرمحله در سمت راست رودخانه و باغ دره در یکی از دره های فرعی واقع شده است.

قدمت روستای سنگان :

با استناد به نوشته های روی برخی از سنگ قبرها، قدمت روستای سنگان را بیش از ۵۰۰ سال تخمین زده اند. اهالی روستا در گذشته خانه های خود را در یک طبقه با سقف هایی مسطح و دیوارهایی ضخیم ساخته بودند و پنجره خانه ها نیز از چوب بود. مصالح عمده در ساخت خانه های قدیمی سنگ، گل، خشت و چوب بود. ولی امروزه در ساخت خانه ها از آهن، سیمان، آجر، گچ و آلومنیوم استفاده می شود.

جاذبه های طبیعی روستای سنگان :

جاذبه های طبیعی روستای سنگان عبارتند از: دامنه و طبیعت کوه های دزد سیاسر، بندبارو، پشت بند، سیاسنگ، گردنه لشکرک و گوئیج، طبیعت زیبای دره های وی یک، ده پیران، درتک، گمک، لرتان و دشت قاضی، آبشار سنگان، آبشار مهره سور، حاشیه رودخانه سنگان، نهرهای سربندرگاه، دومیان، تجه، آب انبار، دردکان، دشتالو، لرتان و تاسک بنان، چشمه های ده پایین، لش، آب انبار و ده میان.

جاذبه تاریخی روستای سنگان :

جاذبه تاریخی روستای سنگان عبارتند از: امام زاده عمادالدین، امام زاده علاء الدین، امامزاده قاسم، برج سرسو، سرگردنه و قلعه دز.

امامزاده عمادالدین روستای سنگان :

امامزاده عمادالدین با یک اتاق و یک ایوان در بالای کوه در ده میان قرار گرفته است. در دیوار شرقی و سمت راست درگاه ورودی امامزاده دو سنگ قبر قدیمی وجود دارد که متعلق به علی ابن نجم الدین ابن مراد سنجانی و سعید نورالله علی سنجانی می باشد.
امام زاده علاء الدین با ساختمانی قدیمی و مستحکم در ده پایین واقع شده است. در پیشخوان ورودی آرامگاه و در شرق بنا، ایوان بزرگی ساخته شده است. آرامگاه در اتاق اصلی قرار دارد که صندوق چوبی قدیمی بر روی قبر گذاشته شده است.
امام زاده قاسم بر عکس دو امامزاده مذکور دارای بنای جدیدی است. بنای قدیمی این امامزاده به علت فرسودگی تخریب شده است. این امامزاده در محله سرسنگان یا ده سر قرار دارد.

شغل مردم روستای سنگان :

مردم روستای سنگان بیشتر به باغداری مشغولند و مهم ترین محصولات باغی آن شامل: آلبالو، زردآلو، گردو، گیلاس و هلو می باشد. سوغاتی این روستا نیز میوه باغ ها است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *