زیباترین روستاهای ایران / کندوان

زیباترین روستاهای ایران / روستای کندوان

روستای کندوان کجاست؟

روستای صخره ای کندوان در دامنهی کوه سرسبز سلطان داغی ، در ۱۸ کیلومتری جنوب شهر اسکو و ۶۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد.

معماری روستای کندوان :

روستای کندوان، یکی دیگر از روستاهای صخره ای دست کند ایران است و بهمراه روستاهای کاپادوکیه در ترکیه و داکوتای در آمریکا ، جزو سه روستای صخره ای شناخته شده ی جهان به شمار می آیند. البته کندوان در جهان به عنوان تنها روستای زنده صخره ایی شناخته شده است.

خانه های روستای کندوان که در گویش محلی کران نامیده میشوند ، در دل سنگ حفر شده اند و تنها مصالح به کار رفته در ساخت آنها ، سنگ می باشد. از نظر معماری ، پیشنیان روستای کندوان خانه های خود را با ابزار اولیه به صورت کندوی عسل در صخره های مخروطی شکل یا کله قندی شکل ، تراشیده اند.

جنس سنگ این صخره های کله قندی از آهک است که در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه های سهند و به وسیله توده ها و گدازه های مذاب آتشفشانی و به وسیله باد، برف و باران در طی سال های متمادی شکل گرفته اند.

هرکدام از کران ها دارای درب جداگانه ایی هستند که به وسیله راهرویی شیب دار به طبقات بالایی راه دارند. خانه ها معمولاً دو تا چهار طبقه هستند. طبقه اول برای آغل حیوانات در نظر گرفته شده است و طبقه های بعدی به عنوان اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می گیرند . در بعضی موارد نیز از طبقه ی آخر برای انباری استفاده می شود.

ارتفاع سقف اتاق ها حداکثر دو متر است و هر خانه به دو قسمت خواب و قسمت نشیمن که شامل تنور و جای ذخیره سوخت می باشد ، تقسیم می شود. در دیوارهای خانه تاقچه هایی کنده شده که وسایلی نظیر چراغ و وسایل تزیینی در آن قرار داده میشود. خانه ها دارای پنجره هایی از جنس چوب هستند که برای نورگیر و تهویه هوا ساخته شده اند.

نام کندوان از کجا گرفنه شده است ؟

شاید یکی از مهم ترین دلایل نام گذاری روستای کندوان ، شباهت خانه های آن به کندوی عسل باشد و جالب این که مهم ترین محصول این روستا نیز عسل است.

پیشینه ی تاریخی روستای کندوان :

براساس اکتشافات انجام شده ، مردم از حدود هزار و ششصد سال قبل ، این منطقه را برای سکونت خود انتخاب کرده اند و روستا را روی صخره ها ساختند.

محققان معتقدند ، طبیعت منحصر به فرد صخره های کندوان باعث شده، اهالی این منطقه در گذشته برای در امان ماندن از حمله راهزنان، دشمنان و بلایای طبیعی مثل سیل، به سمت این صخره های کله قندی کوچ کنند و کران ها خود را رو به جنوب حفر کنند تا از این طریق تسلط کامل بر مهاجمان داشته باشند ، چرا که ؛ دسترسی از شمال این صخره ها تقریباً محال است و صخره ها به شکل دیواره های کاملاً مستحکم از روستا و ساکنان آن محافظت می کنند.

آب و هوای روستای کندوان:

روستای کندوان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و سرما در این منطقه از اوایل فصل پاییز آغاز شده و تا نیمه اردیبهشت ماه ادامه می یابد. کوهستانی بودن منطقه موجب شده آبهای حاصل از ذوب برف بصورت جویباران کوچک به سمت دره حرکت نموده و سرشاخه های اولیه رود کندوان را تشکیل دهند.

از جمله رودهایی که از شمال غربی سهند سرچشمه می گیرند و به دریاچه ارومیه می ریزد، رودخانه اسکو یا اسکوچای است. اسکو چای از پیوند دو رود کندوان و عنصرود به وجود می آید. چشمه آب معدنی کندوان در ردیف آب های معدنی سولفانه کلسیک سرد است که تاثیر بسیار خوبی برای دفع سنگ کلیه دارد.

قرار گرفتن در ارتفاع و وجود دائمی برف بر فراز قله ها در تمام طول سال و ذوب تدریجی برف ها، سه عامل مهم در سرسبزی مراتع طبیعی و حاصلخیزی زمین های کشاورزی منطقه هستند و به همین دلیل ، دامداری و کشاورزی مهم ترین فعالیت مردم روستای کندوان ست.

سوغات روستای کندوان :

عسل اصلی ترین سوغات روستای کندوان است ولی از دیگر سوغات روستای کندوان می توان به داروهای گیاهی و کوهی، میوه های خشک، گردو و صنایع دستی نظیر سفال، قالی، گلیم، ورنی، شیشه گری سنتی و چاپ باتیک نیز اشاره کرد.

اماکن گردشگری روستای کندوان:

بافت قدیمی روستا، دره های و دشت های سرسبز، آب معدنی موجود در روستا و مسجد زیبای روستا از اماکن گردشگری روستای کندوان به شمار می روند .

در کنار روستای کندوان ، هتل صخره ایی بین المللی لاله کندوان، ساخته شده است. این هتل دارای ۴۰ کران (اتاق سنگی طبیعی) است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *