زیباترین روستاهای ایران / روستای ماسوله

زیباترین روستاهای ایران / روستای ماسوله

روستای ماسوله کجاست؟

روستای ماسوله معروف به سرزمین ستاره های روشن ، در جنوب غربی استان گیلان قرار دارد و یکی از بزرگ ترین روستاهای شهر فومن به شمار می آید. این روستا در ۳۶ کیلومتری شهر فومن، ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان و ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع شده است. ماسوله از سمت جنوب با طارم علیا از استان زنجان، از سمت شرق با جلگه شهر فومن و از سمت غرب با شهرستان خلخال در استان اردبیل همسایه می باشد.

روستای ماسوله با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده است.

تاریخچه روستای ماسوله :

روستای ماسوله در گذشته در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و براساس ادعای پژوهشگران تاریخی ، سکونت گاه اولیه مردم ماسوله، در هشت کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال با نام «کهنه ماسوله» بوده است.

براساس یافته ها، کهنه ماسوله، از سده پنجم تا هشتم هجری، یکی از مراکز مهم فلزکاری به شمار می آمده و عمده فعالیت مردم ماسوله ساخت صنایع فلزی نظیر انواع چاقوها، ساخت انواع ادوات کشاورزی، ساخت سلاح های جنگی و … بوده است.

مورخان، در خصوص دلایل تغییر مکان مردم از کهنه ماسوله به ماسوله امروزی، نظریه های مختلفی ارایه داده اند که در معتبرترین این نظریه چنین بیان شده است: در قرن سوم هجری وقتی که سید جلال الدین اشرف از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، در طارم شکست خورد، عون بن محمد بن علی که همراه وی بود ، زخمی شد و به سوی کهنه ماسوله آمد . وی در مسیر به چوپانی برخورد نمود و به او گفت اگر من از دنیا رفتم جسدم را هر کجا یافتی به خاک بسپا. مرد چوپان جسد عون بن محمد بن علی را پس وفات در منطقه ی ماسوله ی جدید دفن نمود . اهالی کهنه ماسوله به دلیل ارادتی که تشیع و اولاد پیامبر اسلام (ص) داشتند ، یکی پس از دیگری از کهنه ماسوله به ماسوله نقل مکان نموده و خانه خود را در جوار قبر عون بن محمد بن علی ساختند و بدین ترتیب ماسوله فعلی به وجود آمد.

آب و هوای روستای ماسوله :

روستای ماسوله به دلیل داشتن کوهستان های مرتفع ، جنگل های انبوه و ییلاقات سرسبز ، یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران به شمار می رود. از آنجا که این روستا از سه جهت شمال، جنوب و غرب در سایه سار کوههای سر به فلک کشیده و از طرف شرق به دره اشراف دارد ، دارای آب و هوای کوهستانی با تابستان هایی خنک و زمستان های سرد و پربرف می باشد.

این موقعیت جغرافیایی نه تنها بر آب و هوای منطقه ماسوله تاثیر گذاشته ، بلکه در نوع معماری آن نیز نقش بسزایی داشته است و این روستا را در ردیف روستاهای پلکانی ایران قرار داده است.

معماری روستای ماسوله :

محوطه جلوی هر خانه در روستای ماسوله ، پشت بام خانه های پایینی بوده و به عنوان پیاده رو مورد استفاده قرار می گیرد . به زبان ساده تر؛ حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است و شما هنگام عبور از کوچه های باریک و مارپیچ ماسوله از بام ساختمان های مسکونی عبور می نمایید .

ساختمان های روستای ماسوله معمولاً دو طبقه هستند و از دو قسمت زمستانی و تابستانی تشکیل شده اند.

قسمت زمستانی منازل روستای ماسوله ، در زبان محلی «سومه» نامیده می شود. سومه اتاق کوچکی است که در عقب خانه ها قرار گرفته و از نور چندانی برخوردار نیست و تنها نقطه نورگیر آن روزنه ای می باشد به آن «لون» گفته می شود. در وسط این اتاق کوره ایی تعبیه شده که برای آشپزی و تهیه غذا و نیز تامین گرما استفاده می شود. در اطراف اتاق نیز تاقچه هایی برای قرار دادن چراغ و ظروف چینی و مسی ساخته شده است.

قسمت تابستانی یا اتاق پیشخوان دارای پنجره های اروسی چوبی و بالارو است. در این اتاق ها نیز تاقچه هایی برای قرار دادن لوازم و ظروف ساخته شده است. در بعضی از خانه ها علاوه بر پیشخوان، اتاقکی بر بام منزل دارند که به زبان محلی «برج» گفته می شود و تنها در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.

اقوام ساکن در روستای ماسوله :

اکثر اهالی روستای ماسوله، تالشی هستند و به زبان تالشی صحبت می کنند. بخش اندکی از اهالی بومی ماسوله نیز  از خلخال، رشت و شهرهای اطراف به ماسوله آمده و در آنجا ساکن شده اند.

صنایع دستی رایج در ماسوله :

کارهای دستی روی چوب ، چرم سازی، نوعی کفش به نام چموش، چاقو و داس از صنایع دستی رایج در ماسوله هستند و حلوا کنجدی، جوراب پشمی، عروسک ها و کیف های دستباف، چاقو و ابزار کشاورزی از سوغات ماسوله می باشند.

اماکن سیاحتی روستای ماسوله :

در کنار جاذبه های طبیعی روستای ماسوله که شامل قله های زیبای شاه معلم، آسمان کوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندی، چشمه های آب معدنی علی زاخونی و زمزمه و رودخانه ماسوله رودخان می باشد ، بقعه عون بن علی بن محمد، امام زاده عین علی و زین علی، امام زاده ابراهیم، مسجد خانه بر، مسجد بر، سجد اسد محله، مسجد کشه سر سفلی، مسجد ریحانه بر، مسجد قنبرآباد، مسجد دو خاله، مسجد جامع و مسجد صاحل الزمان (عج) از جاذبه های تاریخی و مذهبی روستای ماسوله می باشند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *