زیباترین روستاهای شمال ایران / مازیچال کلاردشت

زیباترین روستاهای شمال ایران / مازیچال کلاردشت

روستای مازیچال کجاست؟

مازیچال ٬ دهکده‌ای زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح آبهای آزاد ، سفر به روستای مازیچال ،  شما را به بالاتر از ابر‌ها می‌برد.

برای سفر به مازیچال ، از جاده چالوس به مرزن آباد رفته و به سمت کلاردشت تغییر مسیر دهید . از میدان اصلی کلاردشت حدود ۷ کیلومتر در جاده عباس‌آباد برانید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید. از ابتدا جاده خاکی مازیچال٬ ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات حرکت کنید به دشتی میرسید که به بالاتر از آن راهی نیست ٬ حالا شما در ارتفاعات مازیچال هستید.

هرچند مسیر دسترسی به مازیچال، کمی سخت و پر پیچ و خم است ولی در عوض کاملاً ارزش رفتن به آنجا را دارد.

مناظر طبیعی روستای مازیچال :

در فصل پائیز، جنگل‌های ابتدای جاده روستای مازیچال مناظر زیبا و رویایی دارند و در فصل بهار، ارتفاعات روستای مازیچال پوشیده از گل‌های فصلی بسیار زیبا هستند  و مناظر برفی قله‌های اطراف روستای مازیچال ، در برابر چشمانتان جلوه نمایی می‌کنند . مناسب‌ترین فصل برای شب‌ مانی در روستای مازیچال ٬ فصل تابستان است.

وجه تسمیه روستای مازیچال :

«ماز» در گویش محلی به معنی درخت بلوط است و «چال» به معنی گودال٬ پس به یاد داشته باشید که روستای مازیچال  در گودالی پر از درختان بلوط قرار دارد .البته واژه ی ماز در لغت ‌نامه‌ی دهخدا به معنای پر چین و شکن است و حتی واژه‌ی مازندران از همین کلمه گرفته شده است و نام کوهی است در تبرستان و سبب تسمیه ی او به مازندران همین بوده است.

غذاهای محلی روستای مازیچال :

بهترین و خوشمزه ترین غذای مازیچال ، لبنیات تازه آن است. اهالی روستای مازیچال بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند و از شیر گاوهای محلی انواع لبنیات را تهیه می نمایند .پنیر، دوغ و ماست چکیده را می‌توانید برای سوغات از روستاییان تهیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *