زیباترین روستاهای شمال ایران / گرسماسر رامسر

زیباترین روستاهای شمال ایران / گرسماسر رامسر

روستای گرسماسر کجاست؟

روستای گرسماسر، روستایی ییلاقی ، زیبا و بکر در بخش مرکزی شهرستان رامسر است. روستای گرسماسر از شمال و جنوب به رشته کوه های البرز، از شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای روستم سر محدود می شود.  گرسماسر دارای اقیلمی کوهستانی است. زمستان های این منطقه بسیار سرد و  تابستان های آن معتدل می باشد.

روستای گرسماسر در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی رامسر قرار دارد. با قرار گرفتن در مسیر جاده رامسر به کتالم بعد از گذشت تقریباً ۴۰ کیلومتر ، جنگلی زیبا مشاهده خواهید کرد که امتداد آن به ییلاق گرسماسر می رسد. این مسیر جنگلی و بسیار زیبا و بکر است.

وجه تسمیه روستای گرسماسر :

نام روستای گرسماسر از قلعه ی به نام گرزمان سر گرفته شده است. بقایای این قلعه در اطراف روستا باقی ست. گرزمان سر به زبان محلی به معنی بالای بهشت است. که از موقعیت طبیعی محل استقرار این قلعه گرفته شده است. گرزمان سر به مرور زمان به گرسماسر تبدیل شده و به احتمال زیاد این قلعه از آثار تاریخی دوران حسن صباح بوده است. بقایای دیوار قلعه گرزمان هنوز باقی مانده است. این قلعه با استفاده از سنگ و ملاط بر روی قله مخروطی سنگی ساخته شده است. این قلعه بر تمام منطقه پیرامون خود اشراف دارد.

مناطق دیدنی روستای گرسماسر :

روستای گرسماسر منطقه ای زیبا با دشت‌های پرگل و چشمه‌های پرآب کوچک و بزرگ است.  معروفترین ارتفاعات روستای گرسماسر کوه سماموس است که در ضلع شرقی گرسماسر قرار دارد. مسیر روستای گرسماسر ، یکی از بهترین مسیرهای صعود به این قله ی زیبا است و به همین دلیل ، کوهنوردان بسیاری برای صعود به قله راهی روستای گرسماسر می شوند.  روستای جواهرده نیز در ضلع شمال غربی کوه سماموس واقع شده است.

چشمه های آب معدنی امیرخانی از جمله جاذبه های طبیعی اطراف روستای گرسماسر می باشند .

سوغات روستای گرسماسر :

گل گاوزبان یکی از منابع درآمد مردم روستای گرسماسر است و عسل، چادرشب، نمد، زنبیل و جاجیم هم از سوغات روستای گرسماسر هستند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *