زیباترین روستاهای شمال ایران / بِرنت سوادکوه

زیباترین روستاهای شمال ایران / بِرنت سوادکوه

روستای بِرنت کجاست ؟

روستای بِرنت یکی از زیباترین روستاهای شمال و حتی ایران است .  روستای بِرنت  یک روستای کوهستانی – جنگلی است که در دل دهستان خانقاه شهرستان سوادکوه جا خوش کرده است.

روستای بِرنت با تمدنی طولانی ، در جنوبی‌ترین نقطه شهرستان سوادکوه قرار دارد و از طرف شرق به جنگل‌ها و مراتع زیبا ، از سمت غرب به جاده ی خطیرکوه و رودخانه اسبه منتهی می‌شود.

چطور به روستای تاریخی برنت برویم؟

تقریبا ۵ کیلومتر که مسیر جاده ی پل سفید به فیروزکوه را طی نمودید ، در سمت چپ جاده ، تابلوی دهکده ی برنت خودنمایی می‌کند. وقتی وارد این جاده باریک می‌شوید، آب و هوایی خوش به میزبانی شما می‌آید و بعد از طی کردن ۵ کیلومتر، به یک دوراهی می رسید که در سمت راست، دهکده ییلاقی برنت در ارتفاعات همچون مرواریدی در صدف می درخشد. با طی کردن مسیری به طول ۸ کیلومتر ، به بناهای تاریخی و چشم‌نواز روستای بِرنت می‌رسید.

ویژگی تاریخی روستای بِرنت :

روستای برنت باقدمت تاریخی ۲ تا ۳ هزار ساله و با داشتن جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیبا می تواند برای علاقه مندان به طبیعت جاذبه های زیادی بهمراه داشته باشد .وجود بناهای تمدنی مثل “کوشک اردشیر بابکان” بر اساس نوشته دکتر منوچهر ستوده در کتاب از آستارا تا استر اباد که بقایای آن هم اکنون در منطقه “کوشک سر” برنت وجود دارد، حمام و عمارت “علی محمد خان”، مسجد و مدرسه علمیه که البته بر اثر مرور زمان تخریب شده و وجود قبور گبری در حوالی این روستا نشان از سابقه طولانی حیات بشری در این منطقه است.بنای مدرسه از دیگر مظاهر تمدنی است که از سالها پیش در این روستا بوده است. آسیاب های آبی و تعدد آن در این روستا نیز نشانه اوج حرکت و فعال بودن این منطقه در صنایع تبدیلی منطقه بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *