زیباترین روستاهای شمال ایران / اولسبلنگاه ماسال

زیباترین روستاهای شمال ایران / اولسبلنگاه ماسال

روستای اولسبلنگاه کجاست؟

روستای ییلاقی اولسبلنگاه ( اولسبلانگاه ) در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریای آزاد قرار دارد. به جز هتل تازه‌ساز این ییلاق، بقیه خانه‌های روستای اولسبلنگاه چوبی هستند. خوشبختانه امکان تغییر محیط اولسبلنگاه توسط منابع طبیعی محدود شده و ساخت و ساز با مصالحی غیر از چوب مجاز نیست. این کار موجب شده تا طبیعت و فضای بکر ییلاق اولسبلنگاه حفظ شود. بنابراین ییلاق اولسبلنگاه قابلیت بوم‌گردی نیز دارد.

بیشتر ساکنین این ییلاق از اهالی ماسال‌ هستند که برای گذراندن فصل گرما به اولسبلنگاه نقل مکان می‌کنند.

جاده دسترسی به روستای اولسبلنگاه ماسال :

فاصله تهران تا ییلاق اولسبلنگاه ۴۰۰ کیلومتر است. اگر میخواهید از تهران به اولسبلنگاه بروید باید مسیر آزاد راه قزوین – رشت را در پی بگیرید. بعد از طی حدود ۳۰۰ کیلومتر ؛ در ۲۰ کیلومتری  رشت به جاده فومن بپیچید. پس از عبور از فومن و سپس صومعه‌سرا به روستای کلیدبَر می‌رسید. به سمت روستای طاهرگوراب ادامه مسیر بدهید و از اینجا به سمت ماسال برانید. در جنوب ماسال جاده گیلوان – ماسال را ادامه دهید تا پس از طی ۳۰ کیلومتر مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم به اولسبلنگاه برسید.

مسیر ماسال تا اولسبلنگاه هم دیدنیست. جاده‌ ماسال به گیلَوان که به سمت این ییلاق می‌رود، مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم است که از دل جنگل عبور می‌کند. درختان در دو طرف مسیر ، انبوه و درهم‌ تنیده‌اند . مسیری سبز که شما را غرق در خود می‌کند و گذر زمان را از یادتان می‌برد.

وجه تسمیه اولسبلنگاه چیست ؟

اولسبلنگاه نامی تالشی ست و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز.

ممرز یا همان اولس در مناطقی از شمال به  شَرَم معروف است. این درخت بین ۱۵ تا ۲۵ متر رشد می‌کند و در جنگل‌های هیرکانی به فراوانی دیده می‌شود. ممرز بومی جنگل‌های اروپایی نیز هست. این درخت تنها در ارتفاعات بالای ۶۰۰ متر با درختان راش و بلوط دیده می‌شود. ممرز از درختان خزان کننده است ، یعنی برگهایش در پاییز زرد شده و می‌ریزد.

جاذبه های گردشگری روستای اولسبلنگاه ماسال :

برای تماشای زیبایی های فصل پاییز در شمال کشور ، اولسبلنگاه یکی از بهترین مکانها محسوب می‌شود. زیبایی روستای اولسبلنگاه زمانی چشم نوازتر می‌شود که صبح خیلی زود مهمان این طبیعت زیبا باشید. در هنگام صبح ابرها به قدری پایین می‌آیند که گویی روی ابرها راه می‌روید. تماشای طبیعت مسحور کننده روستا، پیاده‌روی، اسب سواری، نیسان سواری و دوچرخه‌سواری به سمت ارتفاعات آلاله و البته عکاسی از این طبیعت بی‌نظیر ، از تفریحات رایج در این دهکده ییلاقی است.

اقامت در کلبه‌های چوبی و گرم شدن کنار آتش هیزم ، شنیدن صدای پرندگان و نظاره کردن گله گاوها و گوسفندان و خوردن محصولات دامی مانند شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان سنتی همراه با آب گوارای چشمه‌ها ، خاطراتی است بیاد ماندنی برای هر بوم گرد علاقه مند به روستا و طبیعت بکر

از اولسبلنگاه می‌توان دریا را هم دید ؛ البته اگر مه دورتان را نگرفته یا فرشی از ابر دیدتان را محدود نکرده باشد. معمولا ابر‌ها صبح‌های زود جلوه‌گری می‌کنند.

گیاهان و گل‌ها، مراتع و درختان ؛ ییلاقی بی‌مثال را پدید آورده‌اند. آلو جنگلی و فندق از درختان میوه‌دار این ییلاق‌اند. چه بهتر که فصل میوه‌دهی این درختان به این منطقه سفر کنید. آلو‌ها اواسط اردیبهشت و خرداد می‌رسند و فندق‌ها اوایل شهریور تا مهر.

رودخانه خالکایی که از قله شاه معلم به ارتفاع ۳۱۵۰ متری در بالا دست اولسبلنگاه سرچشمه می‌گیرد ، پس از طی ۴۰ کیلومتر ، از ماسال می‌گذرد و در نهایت به تالاب انزلی می‌ریزد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *