زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای لیقوان تبریز

زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای لیقوان تبریز

روستای لیقوان کجاست؟

برای دیدن لیقوان باید به آذربایجان شرقی سفر کنید و در ۳۶ کیلومتری جنوب تبریز این روستا را ببینید . روستای لیقوان در کنار رودخانه مهران رود و در سایه سار کوه های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده است.

لیقوان با تمام کوچکی اش، نام بزرگی است که همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می شود. هرچند روستای لیقوان به پنیرهای مرغوب و خوش طعمش در کشور معروف است ، اما اگر به عنوان یک گردشگر وارد آن شوید جاذبه های بیشتری را می بینید که تمام ذهنیت تان را از این روستا، تغییر می دهد! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکن است مجبور شوید هر چند دقیقه یک بار به خودتان یادآوری کنید که خواب نمی بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتان است.

راه دسترسی به روستای لیقوان :

جاده ارتباطی لیقوان-تبریز از مسیر دروازه تهران شهر تبریز شروع شده و پس از گذر از شهر باسمنج و روستای های هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می رسد.

وجه تسمیه روستای لیقوان چیست ؟

در زبان محلی به روستای تاریخی لیقوان «لوان» یا «لیوان» گفته میشود که به معنای آب گرم آتشفشانی جاری در دامنه سهند است .

معماری روستای لیقوان تبریز :

ساختار روستای لیقوان به صورت پلکانی می باشد و تمامی روستا بر روی صخره های حاشیه زمین های کشاورزی ساخته شده است .

محصولات کشاورزی و لبنی روستای لیقوان :

پنیر روستای لیقوان :

مراتع روستای لیقوان پوشیده از بابونه ، پونه و … است و چرای گوسفندان از این گیاهان باعث شده طعم پنیر لیقوان در خاورمیانه تک و بی نظیر باشد و به دلیل خاصیت و طعم بی نظیرش شهرت جهانی داشته باشد.

جو ، گندم ، سیب ، گردو ، سیب زمینی ، شیر ، خامه ، دوغ ، کره ، روغن حیوانی ، گلابی ، کشک ، نخود و پنیر لیقوان از محصولات لبنی و کشاورزی روستای لیقوان هستند .

غذاهای محلی روستای لیقوان

آبگوشت مخصوص لیقوان(پیتی) ، دیزی ، اوماج آشی ، یارما شورباسی و قورمای از غذاهای خوشمزه روستای لیقوان هستند .

صنایع دستی روستای لیقوان :

صنایع دستی شغل تعداد زیادی از اهالی روستا به شمار می رود محصولاتی که زنان و مردان این روستا اقدام به تولید آنها می کنند عبارتند از لباس های نمدی مردانه(شال پالتار ) ، ظروف سفالی(معروف به لیقوان قابی) ، لباس های محلی زنانه(کوینح) ، لباس های مخمل و چین دار زنانه(یل تومان) ، جوراب های پشمی مردانه و زنانه ، چاروق ، قالی و قالیچه ، جلیقه و شال ، کلاه نمدی ، جاجیم و گلیم و همچنین تابلو فرش های نفیس

آثار تاریخی روستای لیقوان :

از جمله آثار تاریخی روستای لیقوان می توان به قبرستان و خانه اربابی اشاره کرد . قدمت قبرستان کهن و خانه اربابی متعلق به قرن هفتم هجری می باشد. بر روی قبرهای این قبرستان سنگ نوشته های قدیمی و تاریخی گوناگونی قرار دارند و به طرز کاملاً ماهرانه ای جملات متعددی روی سنگها حکاکی شده اند.

معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی روستای لیقوان :

  • پل حاج سالار لیقوان (حاج سالار کورپوسی)
  • عمارت سنگی لیقوان (داش عمارت)
  • چشمه های معدنی لیقوان
  • آب گرم طبیعی لیقوان
  • زاغه های طبیعی موجود در سردخانه بزرگ لیقوان
  • دره جنگلی و گردشگری لیقوان
  • قبرستان تاریخی لیقوان
  • رودخانه لیقوان

اماکن سیاحتی روستای لیقوان :

چشمه های آب گرمی که در روستای لیقوان وجود دارند از بقایای آتشفشانهای خاموش کوه های سهند و تغییرات زیرزمینی سرچشمه می گیرند و از جذابیت های این روستا به شمار می روند باید بدانید این چشمه ها از مجموعه چند رودخانه تشکیل شده اند و در کنار همین رودخانه ها شاهد جوشش آب های گوارایی از دل زمین هستیم به خاطر همین شرایط اقلیمی غنی ترین و بهترین آب های معدنی را در این منطقه می توان یافت.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *