زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای اشتبین جلفا

زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای اشتبین جلفا

روستای اشتبین کجاست؟

روستای اشتبین یکی از روستاهای دهستان نوجه مهر بخش سیه رود شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی است.این روستا نمونه ای از روستا های کوهستانی – میان دره ای محسوب میشود . از نظر آب و هوایی ، روستای اشتبین جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستانهای طولانی بوده و برای چندین ماه از سال پوشیده از برف است .بافت روستای اشتبین بواسطه احاطه باغات و سایر عوامل کالبدی نظیر ناهمواریها، بستر سنگی، شیب تند اراضی و شرایط اقلیمی خاص، کاملا فشرده و فقط در محدوده شمالی روستا امکان توسعه محدود وجود دارد.این روستا با شماره ۲۶۹۲ در تاریخ ۷۹/۰۳/۱۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

اسناد به دست آمده از سنگ نوشته های موجود در روستا تاریخ ۸۴۳ و ۹۷۶ هجری قمری را نشان می دهند، ولی به نظر میرسد معماری موجود در برخی بناها مربوط به دوره اشکانیان است.

راه دسترسی به روستای اشتبین :

از تبریز  تا روستای اشتبین ۲۵۰ کیلومتر فاصله است . البته اگر قبل از رسیدن به جلفا مسیر هادیشهر را انتخاب کنید . مناظر زیبای رود ارس و طبیعت بی نظیر آن برایتان شگفت آور خواهد بود .

پس از گذر از سیه رود ، نوردوز ، روستای دوزال و کردشت  ، جاده ی روستای اشتبین خودش را به شما نشان میدهد .  از ابتدای جاده تا روستا ، حدود هفت کیلومتر است ، مسیری کوهستانی با شیب تقریباً زیاد . قبل از روستا  به بالاترین نقطه ی جاده که رسیدید یک جنگل زیبا در داخل دره نمایان میشود . وسط این جنگل زیبا رودخانه ای  در حال جوش و خروش است که شما را برای استراحت جذب خود خواهد نمود  .  روستای اشتبین ، هوای بسیار عالی ، مناظر بسیار زیبا با مردمانی مهربان و سخت کوش دارد.

مشاهیر روستای اشتبین :

از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات فارسی و ترکی برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. او شاعری عارف و استادی ماهر است که هم تراز غزلیات حافظ و رباعیات خیام شعر سروده است. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که تقریبا نصف آن به فارسی و نصف دیگر آن به ترکی است. اشعار نباتی در قفقاز و آذربایجان و ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد و عاشیقها و خواننده ها از اشعار وی استفاده می کنند  طبق وصیت وی در همین روستا به خاک سپرده شده است.

شغل مردم روستای اشتبین :

دامداری شغل اصلی اهالی روستای اشتبین است . باغداری هم در روستای اشتبین  رواج دارد و انار  ، ذغال اخته ،گیلاس ، گلابی ،زرد آلو ، گردو ، سیب ، انجیر و انگور از محصولات باغی روستای اشتبین است .

معماری خانه های روستای اشتبین :

معماری خانه های روستای اشتبین به شکلی است که حیاط خانه پشت بام خانه دیگر است .  از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.

این بالکن ها از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شوند . اول اینکه جلوی تابش مستقیم آفتاب تیز تابستان به درون اتاقها را می گیرند و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتاً خنکی برای استراحت در فصل تابستان هستند .چهار ستون چوبی که معمولاً دارای سرستونهای حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی بالکن ها را نگه می دارند.

نرده های زیبا، سرستونهای منقش، ارسی ها و پنجره ها همه از هنر و تمدن والای اهالی این روستا حکایت می کنند. تزئینات در شکل گیری معماری زیبای این روستا نقش بسیار مهمی ایفا کرده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *