زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای زنوزق مرند

زیباترین روستاهای استان آذربایجان شرقی / روستای زنوزق مرند

روستای زنوزق کجاست ؟

روستای زنوزق همانند روستاهای ماسوله، ابیانه و پالنگان از زیباترین روستاهای پلکانی ایران است . روستای زنوزق با وجود اینکه تمام ویژگی‌های این روستاها را یک جا در اختیار دارد ، هنوز ناشناخته و گمنام است.

روستای زنوزق روستایی است پلکانی مانند ماسوله، غرق در رنگ مانند ابیانه و محصور در بین کوه‌های بلند مانند پالنگان.

این روستا از نظر وضعیت طبیعی ، روستایی کوهستانی است و از شرق به کوه‌های سلطان سنجر، از غرب به روستای درق و از جنوب غرب به شهر زنوز محدود می‌شود و شمال آن را ناهمواری‌های اطراف روستا فرا گرفته ‌است. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۷۰۰ متر می‌باشد و در ۴۵ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی و۳۸ درجه و ۴۵ دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

راه دسترسی به روستای زنوزق :

روستای زنوزق در فاصله ۱.۵ کیلومتری شهر زنوز و ۳۰ کیلومتری شهر مرند قرار گرفته است .برای رفتن به «زنوزق» باید تبریز را پشت سر بگذارید و همین مسیر را تا شهر مرند ادامه دهید. در همین مسیر و در میان باغات پربار و رنگارنگ، روستایی خودنمایی می‌کند که عنوان بزرگترین روستای پلکانی ایران را داراست.

وجه تسمیه روستای زنوزق :

زنوزق در کوهپایه‌های کوه قلعه واقع شده‌است و به همین دلیل هم به زنوزق یا « زنوز داغ » ، یعنی زنوز کوهستانی مشهور شده است و به مرور و در گویش عامیانه به زنوزاغ و زنوزق تبدیل گشته است.

شغل اهالی روستای زنوزق :

فصل برداشت زردآلو که فرا می رسد ، در تمام حیاط ها و پشت بام‌های روستای زنوزق طبق‌های برگه زردآلو دیده می‌شود.

اماکن سیاحتی روستای زنوزق :

معماری ویژه قیزیل‌کرپی (پل طلایی) و بافت‌های تاریخی روستای زنوزق جزو منحصر به فردترین بافت‌های موجود در روستاهای کشور است.در این روستا خانه‌هایی دیده می‌شوند که مربوط به دوره‌های صفوی است.

گورستان این روستا نیز حکایت‌های زیادی دارد. سنگ نوشته‌هایی در این گورستان وجود دارد که با استناد به خورشیدهای حک شده‌اش می‌توان آنها را به دوره‌های میترائیسم نسبت داد.

‌قلعه «زنوزق» در بالادست  روستای زنوزق و در شیب تند قرار دارد و مامن مناسبی برای روستاییان در مقابل حمله دشمنان بوده است. به اظهار برخی از روستاییان این قلعه به صورت دژ مستحکم ساخته شده بود. قلعه ای که دارای چشمه ی پر آب و صخره‌های دست نیافتنی است ، در اطراف قلعه سنگرهای سه گوش مثلثی و تو در تو وجود داشته تا دستیابی به آن را غیرممکن و دفاع از آن آسان‌تر سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *