زیباترین روستاهای استان آذربایجان غربی /  روستای سهولان مهاباد

زیباترین روستاهای استان آذربایجان غربی /  روستای سهولان مهاباد

روستای سهولان کجاست ؟

برای سفر به روستای سهولان ابتدا باید به آذربایجان غربی و شهرستان مهاباد سفر کرد. روستای سهولان در فاصله ی ۴۳ کیلومتری شرق مهاباد واقع شده است. به مهاباد که رسیدید وارد جاده ی مهاباد به بوکان (جاده برهان ) شوید. این روستا حدود ۳۵ کیلومتر با شهر بوکان فاصله دارد.

تاریخچه روستای سهولان :

روستای سهولان بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. این پیشینه ی تاریخی را می توان در جای جای آن مشاهده کرد. در زبان کردی سهولان یعنی «یخ». این موضوع به خوبی سردسیری بودن این منطقه را نشان می دهد.

در گذشته چوپانان روستاهای یادآباد و عیسی کندی گله های خود را برای چریدن به طبیعت ییلاقی و مراتع غنی سهولان حرکت می دادند. شرایط آب و هوایی مناسب و بارش های کافی از سهولان منطقه ای خوب برای کشت دیم و در پی آن تبدیل شدن این منطقه به زیستگاه انسانی ساخت.

بعد از ۴۰۰ سال هنوز زندگی در این روستا جریان دارد. زبان مردم این روستا کردی است. لباس های مشهور سنتی کردی عمده پوشش مردم روستا را تشکیل می دهد.

شغل اهالی روستای سهولان :

     فعالیت های زراعی شالوده ی اصلی اقتصاد روستای سهولان را تشکیل می دهد. گندم، جو، عدس، نخود انگور، بادام، سیب و گردو برخی از محصولات تولید شده در ایران روستا هستند. در این مکان خانه ها به صورت متمرکز در میان دره ای قرار گرفته اند و سقف خانه ها مسطح است.

اگر در فصول گرم به سهولان سفر کنید احتمالا دیدن میوه ها و سبزیجاتی که برای خشک شدن زیر آفتاب پهن شده اند برایتان جالب باشد.

از دیگر فعالیت های اقتصادی روستا که ریشه در فرهنگ مردم بومی دارد می توان به تولید انواع صنایع دستی مانند قالی، گلیم، جوراب و جاجیم اشاره کرد که عمدتا با استفاده از مواد اولیه ی پشمی و دامی تولید می شوند.

 

اماکن سیاحتی روستای سهولان :

از جاذبه های روستا باید به غار آبی سهولان اشاره کرد. لونه کبوتر (لانه کبوتر) نام دیگری است که مردم بومی به این غار داده اند. این نامگذاری به دلیل وجود لانه های کبوتر درون غار است.
غار مشهور سهولان دریاچه ای دارد که عمق آن در برخی نقاط به ۳۰ متر هم می رسد. ارتفاع غار تا سطح دریاچه در بالاترین نقطه ۵۰ متر است. نکته ی جالب توجه تفاوت دمای بیرون و درون غار است که به حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه هم می رسد.

تاکنون ۳۰۰ مسیر آبی در این غار کشف شده است که از این رو می توان آن را در میان بزرگ ترین غارهای آبی ایران (دومین بعد از غار علی صدر) جای داد.

قلعه تاریخی اوریس و مسجد قدیمی روستا از جمله دیگر جاذبه های آن هستند که در کنار طبیعت سرسبز و غنی و چشمه ساران متعدد به علاوه ی فرهنگ بومی جالب از این روستاه مکانی عالی برای گردشگری ساخته اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *