زیباترین روستاهای استان آذربایجان غربی /  روستای قره کلیسا چالدران

زیباترین روستاهای استان آذربایجان غربی /  روستای قره کلیسا چالدران

روستای قره کلیسا کجاست ؟

روستای قره کلیسا در ۲۶ کلیومتری شمال شرقی شهر چالدران قرار دارد .  مهمترین اثر تاریخی و مذهبی این روستا بنای مشهور قره کلیسا زیارتگاه ارامنه است.

”     قره” در زبان آذری به معنای سیاه است و وجه تسمیه این نام سیاه بودن قسمتی از کلیسا است. ظاهراً ساختمان اصلی کلیسا تماما از سنگ های سیاه ساخته شده که پس از بازسازی قسمتی از سنگ ها به وسیله سنگ های سفید جایگزین شده است. به احتمال زیاد این عمل به صورت عمدی انجام شده تا آیندگان از شکل و ظاهر اولیه کلیسا مطلع باشند.

اهمیت این کلیسا برای ارامنه به این جهت است که مزار‌ “تادی یا طاطائوس مقدس” یکی از رسولان حضرت عیسی در این مکان واقع شده است.

کتیبه ای به زبان روسی و کتیبه دیگری به فرمان عباس میزرا قاجار در این مکان نصب شده است که تاریخ بنا را ۱۲۹۹ هجری قمری ذکر کرده است.

این کلیسا دارای گنبد سیاه ۶۰/۱۸ متری و گنبد سفید رنگ ۴۲ متری است. به طور کلی کلیسای فوق دارای تزئینات جالب و تصاویر از اساطیر است. همچنین بدنه کلیسا با تصاویری از داستان های قدیمی و سایر عوامل تزئینی و معماری نظیر طاق ها، نیمه ستون های برجسته و قوس های تزئینی است که به صورت برجسته حجاری شده اند.

قره کلیسا یا کلیسای طاطائوس تیر ماه سال ۸۷ به عنوان نهمین اثر میراث ایران در سی و دومین نشست میراث جهانی یونسکو در کبک کانادا ثبت جهانی شده است.

جاده دسترسی به روستای قره کلیسا :

برای رسیدن به قره کلیسا ۲ راه وجود دارد:

راه اول از طریق تبریز است. فاصله تبریز تا قره کلیسا حدود ۲۷۰ کیلومتر است و باید از شهرهای مرند، قره ضیاءالدین و شوط بگذرید. از شوط تا قره کلیسا حدود ۳۵ کیلومتر است. قره کلیسا تقریباً در میانه راه شوط به چالدران قرار گرفته است. توجه فرمایید وقتی از شوط به سمت چالدران حرکت می کنید، سه راهی قره کلیسا در سمت راست شما قرار گرفته است. لازم به توضیح است که بخش عمده این مسیر، یعنی از تبریز تا سه راهی شوء جاده ترانزیت بین المللی است و از کیفیت بهتری نسبت به مسیر دوم برخوردار است.

 

مسیر دوم از ارومیه شروع می شود. فاصله ارومیه تا قره کلیسا حدود ۲۷۵ کیلومتر است و لازم است شهرهای سلماس، خوی و چالدران را پشت سر بگذارید. جاده خوی به چالدران با مسافت حدود ۱۰۰ کیلومتر، کوهستانی و نسبتاً فرعی است.

 

کی به روستای قره کلیسا  برویم ؟

بهترین زمان بازدید روستای قره کلیسا از اردیبهشت ماه تا پایان مهر ماه است. یادتان باشد که در هفته اول مرداد ماه به این بنا سر نزنید چون کلیسا میزبان مراسم مذهبی است و ورود افراد غیرمسیحی در این زمان ممنوع است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *