زیباترین روستاهای استان اردبیل / روستای خانکندی گرمی

زیباترین روستاهای استان اردبیل / روستای خانکندی گرمی

روستای خانکندی کجاست؟

روستای خان‌کندی یکی از روستاهای زیبای بخش مرکزی شهرستان گرمی استان اردبیل است و در مرز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. روستای خان‌کندی در دامنه کوه قبله‌داشی قرار گرفته است. روستای خان‌کندی آب و هوایی کوهستانی و خنک در تابستان دارد و در فصل زمستان سرد و برفی است. بیشترین بارش در این روستا در مهرماه و به میزان ۶۸ میلی‌متر بوده و کمترین متوسط بارش آن در تیرماه ۳ میلی‌متر بوده است.

راه دسترسی به روستای خانکندی :

برای رسیدن به روستای خان‌کندی از دو مسیر می‌توان استفاده کرد. اگر از سمت اردبیل بروید از جاده قدیم اردبیل -گرمی از مسیر کنگان به روستای تولون رسیده و از آنجا به خان‌کندی می‌رسید. مسیر دوم از سمت گرمی مستقیم به تولون و سپس به خان‌کندی می‌رسد.

تاریخچه روستای خان کندی :

تاریخچه خان کندی نشان می‌دهد که این روستا از ابتدای پیدایش ، محل ییلاق کوچ‌نشینان ایل سون بوده است . تاریخ این روستا همزمان با پیدایش روستای تولون بوده و سنگ بنای اولیه آن در دوره حکومت نادرشاه بنا شده و به دوره افشاریه می‌رسد. خان‌کندی به دلیل داشتن مراتع ییلاقی درجه یک از زمان پیدایش خود، محل ییلاق کوچ‌نشینان ایل سون بوده است. پایه‌گذار روستای خان‌کندی، خاندان خلیفه لو از نوادگان و فرزندان عبابگ بوده و خاندان کندی به منظور ییلاق طایفه علابگلو مورد استفاده قرار گرفته است. نام روستا در ابتدا «خان‌یوردی» و سپس به خان‌کندی تغییر نام پیدا کرده است.

شغل اهالی روستای خان کندی :

روستای خانکندی محلی مناسب برای دامپروری، زنبورداری و کشاورزی دیم می باشد . اکثر ساکنان روستای خانکندی به دامپروری و کشاورزی دیم مشغول هستند و از این طریق امرار معاش و کسب درآمد می‌کنند. درختان گردو، آلوچه، سیب و گیلاس به‌طور محدود در روستا پرورش داده می‌شود.

در خان‌کندی مراتع سرسبزی از گل‌های رنگارنگ وجود دارد که محل مناسبی برای پرورش زنبور و تولید عسل دارند. به همین جهت بهترین و مرغوب‌ترین نوع عسل در منطقه و شهرستان گرمی در روستای خان‌کندی تولید و تحت عنوان عسل طبیعی خان‌کندی در بازارهای شهر گرمی و سایر نقاط به فروش می‌رسد که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. بنابراین می‌توان به وضوح گفت که سوغات روستای خان‌کندی عسل مرغوب آن است.

جاذبه های روستای خانکندی :

در روستای خان‌کندی رودخانه‌های زیبایی جاری است که فصلی هستند ، یکی از این رودخانه‌ها به گرمی چای معروف است. آب این رودخانه‌ها از کوه‌های روستای خان‌کندی سرچشمه می‌گیرد. آب رودخانه‌ها و چشمه‌هایی که از کوه‌های اطراف روستا سرچشمه می‌گیرند در خان‌کندی برای کشاورزی و تامین آب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرند. علت شهرت روستای خان‌کندی جاذبه‌های گردشگری چشمگیر و زیبای آن است. این روستای زیبا به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه، مکانی سرسبز را به خود اختصاص داده است. این مکان سرسبز و زیبا دارای مراتعی پوشیده از انواع رستنی‌ها، گیاهان دارویی، گل‌های رنگارنگ، برکه‌ها و چشمه‌های آب سرد خودجوش است که همه ساله پذیرای مهمانان و گردشگران اقصی نقاط کشور است که برای گذراندن تعطیلات به خان‌کندی سفر می‌کنند.

چشمه خان بولاغی و رودخانه فصلی قالغانلو از مهتمرین جاذبه‌های روستا به شمار می‌روند . خان روستا چشمه را مخصوص خود کرده و اهالی را از دسترسی به آن محروم کرده بود، به همین دلیل چشمه با نام خان بولاغی مشهور شده است. این چشمه که آبی خودجوش دارد در جنوب روستای خان‌کندی قرار گرفته است. دمای این چشمه در تابستان و زمستان صفر درجه است و به گفته اهالی روستا، شفابخش برخی از امراض پوستی است.

از دیگر جاذبه‌های دیدنی روستای خان‌کندی، می‌توان دریاچه فصلی قالغانلو را نام برد که از ذوب شدن تدریجی برف‌های کوه قبله‌داشی ایجاد شده و در فصل بهار وسعت آن افزایش یافته است. در فصول خشک سال به دلیل افزایش تبخیر سطحی و مصرف آب آن توسط دام‌ها و کشاورزان ، از وسعت آن کم می‌شود. بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشان از وجود یک اکوسیستم با انواع موجودات آبزی در آن است. این دریاچه مکان خوبی جهت پرورش انواع ماهیان سردابی به شمار می‌رود.

تپه‌روباه ، تپه‌ای هرمی شکل است که در شمال شرق روستای خان‌کندی قرار دارد . این تپه که با نام تولکی‌تپه شناخته می‌شود، در زبان ترکی به معنای تپه‌روباه است. این تپه به دلیل نزدیکی به روستا و موقعیت ویژه‌ای که داشت پناهگاه بسیاری از روباه‌ها بوده است.برخی قدمت این تپه را به دوره اشکانیان نسبت می‌دهند.

کوه‌ها و ارتفاعات مجاور خان‌کندی محل رویش قارچ‌های چتری و گوشتی است که در اثر بارندگی‌های فصل بهار و پاییز ایجاد می‌شوند. قارچ‌های خان کندی طرفداران زیادی داشته که در دوره رویش این محصول جهت چیدن آن به کوه‌ها و ارتفاعات مجاور خان‌کندی صعود کرده و با کوله‌باری از قارچ سفید برمی‌گردند. این جاذبه طبیعی یکی از مواردی است که سبب جذب گردشگران به این منطقه می‌شود.

تنوع زیستی حیوانات و گیاهان دارویی در روستای خان‌کندی :

در خان‌کندی تنوع زیستی کم‌نظیری وجود دارد. از انواع گونه‌های زیستی در کوه‌های خان‌کندی می‌توان به انواع کبک، بلدرچین، اردک، غاز، قرقاول و…اشاره کرد. علاوه براین، ارتفاعات مجاور خان‌کندی پوشیده از مراتع سرسبز با انواع گیاهان وحشی خودرو، به‌خصوص گون و شبدر کوهی است. گون‌های روستای خان‌کندی از نوع خاردار با خارهای بلند و پراکنده و گونه‌ دیگر از نوع گون سبز با خارهای درشت به هم فشرده است که اهالی این نوع از گون را گون جوجه تیغی می‌نامند. در خان‌کندی گیاهان دارویی بسیاری نیز یافت می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به گیاه بومادران، گل‌گاوزبان، پونه و …اشاره کرد. وجود این گیاهان طبیعی پرطرفدار یکی دیگر از خاصیت‌های روستا است که موجبات جذب گردشگر را فراهم کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *