زیباترین روستاهای استان اردبیل / روستای آتشگاه سرعین

زیباترین روستاهای استان اردبیل / روستای آتشگاه سرعین

 

روستای آتشگاه کجاست؟

     روستای باستانی و ییلاقی آتشگاه از توابع دهستان سبلان است و در فاصله پنج کیلومتری شمال شهر توریستی سرعین قرار دارد . آتشکده آذر فریق بر فراز تپه ای باستانی در این روستا قرار داشته که امروزه خرابه هایی از آن باقی مانده است و نشان و یادگاری از رونق این منطقه در دورانهای تاریخی گذشته ایران و آذربایجان است.

این روستا از باستانی ترین مکانهای شهر سرعین و استان بوده و در حال حاضر بر اثر عوامل طبیعی در کنار سایر عوامل نظیر ساخت و سازها بر فراز تپه باستانی باعث از بین رفتن تدریجی بنای آتشکده شده است. ولی تپه باستانی آن به صورت تپه ای مرتفع در داخل روستا به خوبی نمایان است.

     براساس روایت ها و اسناد تاریخی آتشکده آذر فریق از مراکز مهم و مقدس آئین زرتشتی خصوصاً در دوران ساسانیان بوده و معبدی هم در آنجا قرار داشته که از بین رفته و آثاری از آن باقی نمانده است، علاوه بر آن در در داخل روستا و در دل زمین لوله های سفالی قرار دارد که قدمت آن مشخص نیست.

در زیر تپه ، غاری به نام “کهل لر” با ورودیهای متعدد وجود دارد که تعدادی از آنها مسدود شده و از مجموع ورودی ها، دو ورودی آن هنوز هم باز بوده و امکان رفتن به داخل آن را ممکن می سازد . هر چند به دلیل عدم مشخص بودن مسیر، تاریکی و ناشناس بودن هیچ کسی داخل آن نمی رود.

این غار با توجه به موقعیت و شکل ظاهری آن شباهت زیادی به غارهای موجود در اطراف سرعین داشته و بنا به گفته اهالی این روستا آثار باستانی شگفت انگیزی در زیرزمین و دور از انظار عمومی وجود دارد که تاکنون ناشناخته مانده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *