زیباترین روستاهای استان اصفهان / روستای گرمه نایین

زیباترین روستاهای استان اصفهان / روستای گرمه نایین

 

روستای گرمه کجاست؟

     روستای پرنخل و زیبای گرمه نقطه‌ای زیبا بر جاده ی تاریخی ابریشم ، در منطقه خور و بیابان شهرستان نایین استان اصفهان و  در ۳۵۰ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

راه دسترسی به روستای گرمه :

برای سفر به روستای پر جاذبه و گردشگری گرمه می توانید از مسیرهایی زیر استفاده کنید:
مسیر ۱ :اصفهان -نایین -انارک -چوپانان –گرمه

مسیر ۲ :تهران – سمنان -معلمان – جندق -چوپانان – گرمه

مسیر ۳ :مشهد -تربت حیدریه -کاشمر -بردسکن -طبس -خور –گرمه

مسیر ۴ :یزد -خرانق -رباط پشت بادام -بیاضه –گرمه

جاذبه های گردشگری روستای گرمه :

روستای زیبا و دیدینی گرمه ، جاذبه‌های بی شماری دارد که باعث شده جهانگرداند و توریست‌ها فراوانی از اکثر مناطق جهان برای دیدن این جاذبه‌ها به گرمه روی آورند، گرمه ، قدمت چندین هزار ساله دارد، در اطراف آن چشمه آب معدنی قرار دارد که خاصیت درمانی دارد .

نخلستان های بسیار زیبا و باورنکردنی آن در قسمت جنوبی به کوهی فیل مانند متصل شده است . در فصل بهار و پاییز و زمستان بسیار خوش آب و هوا است . قلعه بسیار قدیمی و ۴ طبقه گرمه که متعلق به دوران  ساسانیان است در این منطقه خودنمائی می‌کند .

چشمه آب معدنی آن هزاران سال است که از دل کوه می جوشد، در اطراف گرمه بیابان‌ها و مزارعی وجود دارد که در هر گوشه از آن دسته‌های شتر به راهپیمائی مشغولند . ریگزارهای وسیع که شن‌های روان آن به هنگام باد به رقص در می‌آیند ، به قدری تماشایی هستند ، که انسان دوست دارد بر روی زمین نشسته و دست به زیر چانه نهاده و آنها را تماشا کند.

معماری روستای گرمه :

خانه‌های گرمه که به ردیف بر روی تپه‌های خاره بنا شده اند ، مشرف به نخلستان های روستا هستند و در عین ساده بودن آدمی را مجذوب خود می‌کنند، قدمت قلعه و مسجد روستای گرمه به هزاران سال پیش بر می‌گردد . روستای گرمه دو امامزاده هم دارد.

صنایع دستی روستای گرمه :

صنایع دستی گرمه که همه از برگ‌های درخت خرما درست شده اند ، به همه نقاط جهان رفته و هر توریست به عنوان سوغات آن را همراه خود می برد، مردم گرمه به زبان پهلوی که اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین زبان ایرانیان است صحبت می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *