زیباترین روستاهای استان بوشهر / روستای گنخک دشتی

زیباترین روستاهای استان بوشهر / روستای گنخک دشتی

روستای گنخک کجاست؟

روستای گنخک شامل سه روستای گنخک رئیسی ، گنخک شیخی و گنخک کورا ( شمالی ) می باشد که در جوار هم در شهرستان دشتی استان بوشهر قرار دارند .

آستانه امامزاده بی بی هاجر (علیها السلام) :

آستانه امامزاده بی بی هاجر (علیها السلام) در شهرستان دشتی، بخش کاکی، دهستان کاکی، روستای گنخک شیخی واقع شده است.

     بقعه امامزاده حبیب الله در شهرستان دشتی، بخش کاکی ، ۱۰ کیلومتری جنوب شرق کاکی ، در شمال غربی روستای گنخک کورا (شمالی) قرار دارد .

مدفون در این بقعه ، یعنی آقا حبیب الله ، فردی بزرگوار و با کرامت است،اما نسبش دقیقاً معلوم نیست. حضرت آیت الله حاج میرزا احمد دشتی نجفی به این بقعه نظر خاصی داشتند و فرمودند: اگر چه سیادت آقا حبیب الله بر من معلوم نیست،اما ایشان فردی است بزرگوار و کراماتی نیز از وی نقل می شود .

آخوند حاج حیدری احمدی که فردی مؤثق و مطلع به تاریخ دشتی است می فرماید: از زبان رئیس اسماعیل محمود شنیدم که گفت : در منزل نشسته بودم که فردی در حیاطمان را زد ، صدا زدم من نابینایم هر کس هستی بفرما داخل . چون سلام کرد پی بردم غریبه است. بعد از این که استراحت کرد به او گفتم: اهل کجایی و کار شما چیست ؟ گفت: از اطراف شیراز آمده ام و کارم شناسایی امامزادگان و بقاع متبرکه است آنگاه گفت: آیا می دانی گنخک کورا کجاست و نام امام زاده اش چیست؟ من بعد از دادن آدرس گنخک کورا ، به لهجه محلی گفتم : نام امامزاده ((حی بو الله)) است او گفت: اسم درست آن حبیب الله نجار است و از اعقاب حضرت موسی بن جعفر (ع) است. آن بزرگوار برای آنکه شناسایی نگردد پیشه نجاری انتخاب می کند و محل به محل آمده تا به روستای گنخک رسیده و همین جا زندگی کرد تا در گذشت .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *