زیباترین روستاهای استان تهران / روستای افجه تهران

زیباترین روستاهای استان تهران / روستای افجه تهران
روستای افجه کجاست؟
     افجه روستایی خوش آب ‌و هوا در ۵ کیلومتری لواسان است. افجه بهشتی گمشده در جوار پایتخت است. مردم این روستا دامپرور و کشاورز هستند و به زبان مازنی حرف می‌زنند.
راه دسترسی به روستای افجه :
     اگر بخواهیم از شمال شرق تهران به افجه برویم ، باید حدود ۳۰ کیلومتر از پایتخت فاصله بگیریم.برای رسیدن به افجه باید از اتوبان شهید بابایی خودتان را به جاده لشگرگ برسانید. جاده لشگرگ را ادامه دهید تا به تابلوی روستای افجه برسید.
اماکن سیاحتی روستای افجه :
     روستای افجه دیدنی‌های زیادی دارد. مناظر طبیعی و جذابی که با دیدن آنها، ازینکه در فاصله کمی از پایتخت قرار دارند، تعجب می‌کنید.
     آبشار پسچویک، آبشاری زیبا و خروشان است که حاشیه روستای افجه قرار دارد.این آبشار ۱۵ متر ارتفاع دارد و در سینه‌کش قله ساکا قرار دارد. برای دیدن این آبشار باید به گوشه شمال شرقی روستا بروید و مستقیم برانید تا به تابلوهای راهنمایی برسید.
آبشار موآب خروشان‌ترین و زیباترین آبشار روستای افجه است. این آبشار با ارتفاع ۱۸۰متر ، درست مشرف به دشت هویج، معروف‌ترین دیدنی روستای افجه، است. آبشار موآب در زمستان‌ها بسیار خروشان و پرآب است. آبشار موآب در کنار آبشار پسچویک قرار گرفته است و با حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی از آن می‌توان به دشت هویج رسید
     معروف‌ترین دیدنی روستای افجه، دشت هویج است. مردم محلی به منطقه دشت هویج، گرچال می‌گویند. دشت هویج در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. قدیم‌ترها در این منطقه هویج کشت می‌شد و طوفان رنگ نارنجی که در فصل برداشت محصول در این دشت به راه می‌افتاد، باعث شد که مردم به این منطقه نام گرچال بدهند. گر در فارسی کهن به معنای آتش و چال هم که به معنای چاله است. پس گرچال یعنی چاله آتش.برای اینکه به دشت هویج برسید باید از گوشه شمال شرقی روستا مستقیم به سمت روستای برگ جهان برانید و پس از گذر از آن به دشت هویج برسید.
     یکی دیگر از دیدنی‌های روستای افجه؛ محله چراغان است. این محله به خاطر بافت سنتی و زیبایش مشهور شده است. معروف‌ترین چیزی که در محله چراغان انتظارتان را می‌کشد، سقاخانه‌ای زیبا و قدیمی به نام سقاخانه ابوالفضل است.
     در  مجاورت سقاخانه ابوالفضل هم درخت چناری با قدمت ۴۰۰ سال وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های محله چراغان و تجربه حس و حال سالهای دور، زمانی که اجدادمان زندگی می‌کردند، حس جذابی است.

     یکی از بناهای تاریخی روستای افجه، باقی‌مانده ی قصری است که به ناصرالدین‌شاه نسبت داده می‌شود. این قصر در ضلع شمالی روستا و در میان باقی بزرگ ساخته شده است.گفته می‌شود که ساخت این قصر توسط اعتمادالدوله صورت گرفته است. البته امروز از بنای قصر ناصرالدین‌شاه چیز زیادی باقی نمانده است. متاسفانه امروز از این بنا تنها ۱.۵ متر دیوار و تلی آجر باقی مانده است و بنای اصلی قصر به طور کامل تخریب شده است.
     قلعه ساکا، از آثار باستانی روستای افجه است. قدمت قلعه ساکا که به قلعه دربند هم مشهور است، به قرن دوم یا سوم هجری می‌رسد. این قلعه در بلندترین بخش روستا قرار است و به تمام روستاهای اطراف اشراف کامل دارد.قلعه ساکا تا دوره صفوی فعال بود و مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته متاسفانه امروز چیز زیادی از این قلعه باقی نمانده است و همان بلایی که سر قصر ناصرالدین‌شاه آمد، بر سر این قلعه هم آمده است.
     در روستای افجه حمامی وجود دارد که هنوز فعال است و مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد. قدمت این حمام به دوره قاجار برمی‌گردد. البته طی باسازی‌هایی که در این حمام صورت گرفته است، بخش زیادی از بنای قدیمی آن تخریب و نوسازی شده است.وجه مشترک تمام آقار تاریخی و قدیمی روستای افجه، تخریب است که متاسفانه حمام قاجار هم از آن بی‌نصیب نمانده است. البته از آنجایی که این حمام ثبت ملی شده است، وضعیت بهتری نسبت به سایر آثار تاریخی روستا دارد. حمام هنوز شکل سنتی معماری خود را حفظ کرده است و طاق و قوس مربوط به دوره قاجار را می‌توان در آن دید.
     اگر در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد به روستای افجه سفر کردید، کمی از روستا دور شوید و دشت لار را هم تماشا کنید. دشت لار نزدیک منطقه رینه است و یکی از زیباترین دشت‌های ایران در فصل بهار است. علت زیبایی این دشت رویش شقایق‌های زیبا است که در دامنه قله دماوند، جلوه‌ای خاص به طبیعت می‌بخشند. دشت لار در جاده آبعلی و درمنطقه پلور قرار دارد. برای رسیدن به دشت لار هم می‌توانید از طرف روستا اقدام کنید و هم می‌توانید از طریق ورود به جاده هراز، بعد از امامزاده هاشم به آن برسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *