زیباترین روستاهای استان تهران / روستای تنگه واشی فیروزکوه

زیباترین روستاهای استان تهران / روستای تنگه واشی فیروزکوه

روستای تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی یا همان تنگه ساواشی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران می باشد . روستای زیبای تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری فیروزکوه و ۱۵۶ کیلومتری شهر تهران قرار دارد و از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی استان تهران است.

راه دسترسی به روستای تنگه واشی :

برای رسیدن به روستای تنگه واشی باید ۱۷ کیلومتر از فیروزکوه دور شوید و به سمت خروجی روستای جِلیزجَند حرکت کنید و بعد از عبور از این روستای خوش‌آب‌وهوا ، به‌ تنگه واشی برسید .

جاذبه های گردشگری  روستای تنگه واشی :

آبشار ۱۵ متری و خوش‌منظره و خوش‌صدای تنگه واشی ، یکی از جاذبه های گردشگری  روستای تنگه واشی  است . برای رسیدن به آبشار تنگه واشی سه مسیرِ پیاده‌روی وجود دارد که حدود ۳ کیلومتر طول دارند و از هر مسیری که بروید در آخر به آبشار دیدنی تنگه واشی می‌رسید.

     مسیر رسیدن به آبشار تنگه واشی از سه قسمت تشکیل شده است . قسمت اول  حدود ۲۵۰ متر می باشد و از تنگه اول شروع می شود و تا ابتدای دشت ساواشی به پایان می رسد. قسمت دوم حدود ۱۷۰۰ متر است و با راهپیمایی در داخل دشت ساواشی به پایان می رسد. دشت واشی دشتی زیبا با چمن زارها و گل های رنگارنگ است و یکی از خوش منظره ترین و تماشایی ترین مکان های این ناحیه محسوب می شود. قسمت سوم مسیر هم از تنگه دوم تا رسیدن به آبشار است که حدود ۸۰۰ متر می باشد.

کتیبه‌ی تاریخی ۱۸۵ ساله‌ی فتحعلی‌شاه قاجار که بر کوهی کنده‌کاری شده است در نزدیکی روستای تنگه واشی قرار دارد .

کی به روستای تنگه واشی برویم؟

درجه هوای منطقه ی تنگه واشی به طور متوسط بیست درجه کمتر از دمای هوای تهران است. بهار ، تابستان و اوایل پاییز از بهترین زمانها برای سفر به این منطقه می باشد ولی بهترین زمان رفتن به روستای خوش آب و هوای تنگه واشی ، مرداد ماه می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *