زیباترین روستاهای استان خراسان جنوبی / روستای نایبند طبس

زیباترین روستاهای استان خراسان جنوبی / روستای نایبند طبس
روستای نایبند کجاست؟
     روستای نایبند که به ماسوله ی کویر شهرت یافته است ، در بخش دیهوک شهرستان طبس قرار دارد . اگر حدود ۲۲۵ کیلومتر از سمت جنوب شهرستان طبس ، در مسیر جاده طبس – کرمان حرکت کنید به روستایی زیبای نایبند می رسید.
راه دسترسی به روستای نایبند در طبس :
     برای رسیدن به روستای نایبند در طبس باید در مسیر جاده طبس-کرمان حرکت کنید. پس از عبور از روستاهای کریت، دیهوک و زنوغان ، تا روستای نایبند حدود ۱۰۵ کیلومتر فاصله دارید.

معماری روستای نایبند :
     خانه های روستای نایبند طبس مانند ماسوله ، به صورت پلکانی ساخته شده اند و بام هر خانه ، حیاط خانه ی بالادست است . مصالح به کار رفته در سقف خانه ها از چوب و الیاف درختان می باشد که باعث خنک شدن و تلطیف هوای خانه ها می شود. از مزایای مصالح بکار رفته در ساخت خانه های روستای نایبند ، کاهش ضریب تخریب هنگام زلزله می باشد .
     خانه های روستای نایبند طبس در بالای کوه و باغات در پایین دست روستا قرار دارند . خانه ها به صورت پلکانی و بر روی شیب کوه جای دارند و کوچه های باریک و پیچ در پیچ آنها را به هم مرتبط می سازند .
     اغلب خانه های روستای نایبند طبس دو طبقه هستند و از دور مانند احجام مکعب شکلی به نظر می رسیدند که بر روی یکدگیر به صورت نامنظم چیده شده اند.
     جنس مصالح به کار رفته در خانه های روستای نایبند طبس از خشت و کاهگل است و به خاطر استفاده از شن های تیره رنگ این نواحی، خانه ها به رنگ خاکستری دیده می شوند.
     استفاده زیاد از کنگره های مثلثی شکل در نماها و جداره های ساختمان ها از ویژگی های منحصر به فرد این روستا به شمار می رود. اکثر این کنگره ها در قسمت های شرقی و جنوبی هستند و در واقع فرم خاصی از بادگیر می باشند. این بادگیرها در جهت بادهای مطلوب روستا احداث شده اند و به عنوان فیلتری در برابر بادهای همراه با شن عمل می کنند.
     دیوارهای ضخیم خشتی که کمترین میزان روزنه و بازشو را دارند ، مانع از تابش مستقیم اشعه سوزان آفتاب کویری به داخل ساختمان شده و کاهش تبادل حرارتی ساختمان ها را به همراه دارد.
شغل اهالی روستای نایبند طبس :
    به لطف وجود چشمه ها و قنات های پر آب ، اهالی روستای نایبند طبس به کشت مرکبات، نخل، توت و انواع محصولات نظیر گندم، جو، سبزیجات و حبوبات مشغول هستند و عده اهالی به دامداری هم اشتغال دارند.
جاذبه های گردشگری روستای نایبند طبس :
     در حدود ۳۰۰ سال پیش ، اهالی روستا برای حفاظت از این روستای زیبا ، در اطراف آن قلعه ای با چهار برج ساخته اند که آثار آن همچنان باقی است .
     گشت و گذار در میان کوچه های باریک روستا و دیدن معماری خانه ها ، به انسان آرامش وصف ناپذیری می دهد .
    کمی که از روستا دورتر شوید ، می توانید در بیابان های اطراف روستا به گشت و گذار بپردازید و دل به کوه هایی که در انتهای این مسیر وجود دارد بزنید. در حین قدم زدن ، از غارهایی هم که در دل کوه های این روستا وجود دارد ، دیدن کنید . قدمت آنها به هزاران سال پیش بر می گردد.
     اگر شب را در روستای نایبند طبس ماندید ، تماشای دریایی از ستاره ها را از دست ندهید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *