زیباترین روستاهای استان خراسان جنوبی/ روستای ماخونیک سربیشه

زیباترین روستاهای استان خراسان جنوبی/ روستای ماخونیک سربیشه

روستای ماخونیک کجاست؟

روستای ماخونیک سربیشه خراسان جنوبی یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان می باشد که به شهر آدم کوچولو ها شهرت دارد. این روستا در فاصله ۷۸ کیلومتری شرقی شهر سربیشه در مسیر جاده سربیشه – درح قرار دارد و به لحاظ شهرت آن به شهر آدم کوچولوها، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد.

منطقه ماخونیک متشکل از ۱۲ آبادی است که روستای ماخونیک بزرگترین آنها محسوب می‌شود. این منطقه شامل روستاهای ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال‌بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، کلاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو است. اهالی این روستاها از نظر مذهب، معیشت، شیوه زندگی و اوضاع اجتماعی وجه اشتراک زیادی با یکدیگر دارند، اما غالب این روستاها اصل و نسب خود را از روستای ماخونیک می‌دانند.

دلیل کوتاه بودن قد اهالی روستای ماخونیک :

در زمانهای گذشته اهالی روستای ماخونیک کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان به ۱.۴۰ می رسید است . قد متوسط اهالی قدیم روستای ماخونیک می تواند ناشی از ازدواج فامیلی و نوع تغذیه آنها باشد . در حال حاضر در این روستا تقریباً قد اهالی متعادل شده است.

وجه تسمیه روستای ماخونیک :

درباره وجه تسمیه روستا چندین قول وجود دارد، می‌گویند که در گذشته‌های بسیار دور عده‌ای ماموران دولتی به این روستا آمده و اهالی به گرمی از آنها استقبال نکرده‌اند و با آنها برخورد سردی داشته‌اند و آنها این نام را برای روستا انتخاب کرده‌اند.

برخی نیز می‌گویند به دلیل وجود شکافی در کوه نزدیک روستا به آنجا ماده ماخونیک گفته می‌شده که به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته است. در برخی اسناد قدیمی که تاریخ نگارش آنها به ۳۰۰ سال قبل می‌رسد، نام روستا مادخنیک ذکر شده است که مرکب از دو جزء «ماد» و «خنیک» است. ماد در زبان پهلوی و پارسی باستان به ماه تبدیل شده که یکی از معانی آن شهر و مملکت است و در مجموع به‌نام شهر ماخونیک است. درباره این روستا هیچ سابقه تاریخی مکتوبی وجود ندارد و فقط «کلنل چارلز ادوار دبیت» در کتاب سفرنامه خراسان و سیستان در دوره ناصرالدین شاه به توصیف منطقه ماخونیک پرداخته است.

بافت مسکونی روستای ماخونیک :

یکی از عمده شاخصه های فرهنگی روستای ماخونیک، بافت مسکونی روستا می باشد .  روستای ماخونیک در دامنه تپه و خانه‌ها به طور فشرده به هم و در گودی زمین ساخته شده‌اند ، کف خانه ها نیز حدود یک متر از سطح زمین پایین‌تر است و دارای یک درب کوتاه چوبی است.

برای رفتن به داخل خانه باید خم شده و به زحمت خود را داخل خانه کرد . اغلب یکی، دو پله درگاهی را کف خانه متصل می‌کنند.هر خانه دارای فضاهایی همچون کندیک (مخزن نگهداری گندم و جو)، کرشک (اجاق گلی برای طبخ غذا)، طاق و طاقچه است.همچنین عمده مصالح به کار رفته در مسکن روستا شامل سنگ و چوب است.

جاذبه های گردشگری روستای ماخونیک :

سنگ سیاه (سنگ نگاره) ماخونیک، بنای برج و قلعه ، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده از جمله آثار تاریخی ماخونیک هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *