زیباترین روستاهای استان خراسان رضوی/ روستای بوژان نیشابور

زیباترین روستاهای استان خراسان رضوی/ روستای بوژان نیشابور

روستای بوژان کجاست؟

روستای بوژان ، روستایی زیبا از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی نیشابور و در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود، قرار دارد.

معماری روستای بوژان :

خانه‌های روستای بوژان به شکل پلکانی است و دیدنی ترین و خوش آب‌وهواترین روستای منطقه به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری روستای بوژان :

روستای بوژان با آبشاری پرقدرت و درخت‌های فراوان گیلاس در دامنه ی رشته کوه بینالود قرار گرفته است .  از باغ‌ها و مزارع روستای بوژان محصولات کشاورزی متعددی مانند گیلاس و آلبالوهای ترش و آلوهای آبدار برداشت میشود .

بیرون از باغ‌ها ، کنار رود و در دامنه کوه‌ درختان تنومند چندین ساله وجود دارند که از مسافران و رهگذران با میوه های آفتاب‌خورده و خوشمزه پذیرایی می کنند.

یکی از جاذبه های گردشگری روستای بوژان ،  آبشار بوژان می باشد .

به دلیل موقعیت مناسب بوژان در میان رشته کوه بینالود، امکان دسترسی به ارتفاعات قله شیرباد، کلمیش، دریاچه مرتفع چشمه سبز، خط الراس پایور و… از این ناحیه فراهم شده است؛ بنابراین کوهنوردان زیادی از مسیر چشمه شکراب به قله شیرباد صعود می‌کنند. رشته کوه بینالود در محدوده بوژان دارای آبریزهای زیادی است که به صورت چشمه در سطح زمین جاری می‌شوند و تقریبا در تمامی مسیرهای کوهنوردی آن دسترسی به آب وجود دارد.

وجه تسمیه روستای بوژان :

در مورد وجه تسمیه بوژان چندین نظریه وجود دارد. به یک معنا بوژان را رشد کرده می‌دانند، دوم اینکه نام گیاهی با برگ‌های ریز و ساقه‌های دراز است که در این روستا به وفور یافت می‌شود و سوم اینکه بوژان پسوند مناطقی به نام چشمه ساران یا مرغزاران است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *