زیباترین روستاهای استان خراسان شمالی/ روستای اسفیدان بجنورد

زیباترین روستاهای استان خراسان شمالی/ روستای اسفیدان بجنورد

روستای اسفیدان کجاست؟

در شهر بجنورد مرکز خراسان شمالی، روستایی به نام روستای اسفیدان یا ایسبیان قرار دارد که آب و هوای بسیار خوبی داشته و از جمله روستاهای زیبای کشور هست. روستا اسفیدان در دره ای محصور به قطعه سنگهای بزرگ قرار گرفته و طبیعت منحصر بفردی دارد که باعث شده تا طبیعتگردان بسیاری به آنجا سفر کنند.

راه دسترسی به روستای اسفیدان :

برای رفتن به این روستا، ابتدا باید به شهر بجنورد بروید. از سمت جنوب شرقی بجنورد ۴۵ دقیقه تا این روستا فاصله است.

دو راه برای دسترسی به روستای روستای اسفیدان وجود دارد که هر دوی آن‌ها در مسیر بجنورد به شیروان قرار دارند. برای مسیر اول باید در آزاد راه بجنورد- شیروان پس از حدود ۷ کیلومتر از خروجی در نظر گرفته شده به سمت جاده‌ی اسفیدان در سمت راست خود بپیچید؛ این جاده با یک تابلو مشخص شده است. جاده‌ی روستای اسفیدان تماماً آسفالت است؛ این جاده را باید حدود ۱۵ کیلومتر ادامه دهید. در مسیر خود از روستای چناران نیز عبور می‌کنید.در نهایت به یک چهارراه می‌رسید که برای رسیدن به روستای اسفیدان باید به سمت راست بروید. از روستای نوده رد شوید و در انتهای این مسیر کوهستانی زیبا و پیچ در پیچ به اسفیدان می‌رسید.

مسیر دوم باید آزاد راه بجنورد – شیروان را حدود ۱۵ کیلومتر ادامه دهید تا به یکی دیگر از خروجی‌های جاده‌ی اسفیدان برسید. با ادامه دادن این جاده و عبور کردن از بخش سیساب، به همان چهارراه می‌رسید که این بار باید مسیر خود مستقیم تا رسیدن به روستای اسفیدان ادامه دهید.

جاذبه های گردشگری روستای اسفیدان :

چشمه های خروشان، آبشارهای زیبا، غارها، برج های جذاب، چندین امامزاده، رودخانه با آب فراوان و ارتفاعات جنگلی با پوشش گیاهی ، موجب شده اند تا روستای اسفیدان در سال ۸۵، بعنوان زیباترین روستای ایران معرفی شود .

از جمله اماکن دیدنی روستای اسفیدان بجنورد می توان به غار خزانه هنرور، مقبره شیخ محمدرضا ربانی، آرامگاه امامزاده بن باقر بن موسی بن جعفر(ع)، آبشار هنرور و آبشار بارگاه اشاره کرد.

سمبل روستای اسفیدان، درخت صندل است؛ درختهای قطور و کهنی که سالها پیش ۱۷ اصله از آنها در این روستا وجود داشت، اما این سالهای اخیر این درختها به علت عدم آگاهی و واقع شدن در مسیر کوچه، توسط اهالی قطع شده اند و به همین دلیل، تنها دو درخت صندل در این روستا وجود داشته که قطر تنه هر یک ۲.۶۰ متر است.

دره ای عمیق و طولانی به نام هینورد در شمال غربی روستا قرار دارد و در کمرکش این دره، چشمه زلالی به همین نام بوده که اهالی روستا برای آب دادن به باغهای خود از آب این چشمه استفاده می کنند. دره دیگری به نام بهارگاه در جنوب غربی روستا وجود دارد که چشمه و آبشارهای دیدنی بسیاری در آن جای گرفته اند. در ابتدای این دره، زمینی به مساحت ۴۰ هکتار و تپه ماهوری به اسم موسو قرار دارد که سالها پیش بدلیل رانش زمین، باغ ها، خانه ها و درختهای کهنسالش در خاک فرو رفته اند.

بر بالای کوههای اطراف این روستا، آثاری از برجهای سنگی قدیمی بچشم می خورند. در غرب روستای اسفیدان، دیوار صخره ای به نام آنتاش قلعه بوده و دیواره های سنگی و سفال های ساده نخودی و قرمز و سفال های منقش در رنگهای متفاوت بر روی این قلعه قرار دارند. به دلیل اینکه این روستا در دره عمیقی قرار دارد و کوه های سنگی بلندی آن را در برگرفته اند، افراد در اولین نگاه فکر می کنند این صخره ها و تخته سنگ های بزرگ با کوچکترین لرزشی بر روی روستا می ریزند و خانه ها زیر آوار قرار می گیرند. مردم محلی باور دارند که وجود امامزاده باعث شده تا در این همه سالها، این صخره ها به پایین نریزند و این روستا آسیبی نبیند.

معماری روستای اسفیدان :

این روستا به دلیل ساختار پلکانی خود شباهتی هم به روستای ماسوله فومن دارد. اهالی این روستا به زبان ترکی خراسانی صحبت می‌کنند.

بافت پلکانی و سنتی روستا و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولوتیک بی نظیر روستا و وجود درختان سندل سمبل روستای اسفیدان است.

شغل اهالی روستای اسفیدان :

شغل اصلی مردم این روستا بیشتر باغ داری و زراعت است. همچنین پرورش دام نیز از جمله مشاغل مردم این مکان است که از میان دام‌ها بیشتر اهالی به پرورش گوسفند، بز، ماکیان و گاو علاقه بیشتری نشان می‌دهند. همچنین زنبورداری و پرورش ماهی نیز در این روستا انجام می‌شود. بافت فرش‌های گل ابریشم طرح نائین و چادر شب دوزی نیز از صنایع دستی رایج در این منطقه می‌باشد.

مهمترین محصولات کشاورزی اسفیدان گردو، گیلاس، گلابی، آلبالو، انگور، سیب و انواع محصولات باغی نظیز سیب زمینی می‌باشد . ماهی قزل آلای اسفیدان از بهترین و خوشمزه‌ترین ماهی‌های سرد آبی پرورشی می‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *