معماری سنتی روستاهای ایران در حال نابودیست ؟

معماری سنتی روستاهای ایران در حال نابودیست ؟

 

معماری سنتی روستاهای ایران به دلیل تنوع جغرافیایی، اقلیمی و گوناگونی فرهنگی بسیار متنوع می باشد . در برخی از مناطق ، خانه های روستایی پراکنده و جدای از یکدیگر بودند و در نقطه ای دیگر ، بسیار نزدیک و به هم تنیده. بام خانه ها در جایی تیرپوش و مسطح بود ، در جای دیگر شیب دار و در بعضی مناطق ، گنبدی شکل.

در احداث ساختمانهای روستایی اصل بر این بود که از مواد و مصالح ساختمانی که در طبیعت اطراف به وفور یافت می شود، استفاده گردد. در کنار هور و مرداب از نی و بردی، در حاشیه جنگل از چوب، در بیابانها از گِل و در مناطق کوهستانی از سنگ در احداث بناها بهره گیری می شد.

متاسفانه امروزه ، شهری شدن با تمام ابعادش در روستا نمایان شده است . معماری روستا از حالت قدیمی خارج شده و در احداث بناهای جدید دیگر خبری از معماری سنتی نیست .

شکل خانه های روستایی تغییر کرده ، خانه های روستایی که نشان از سنت های دینی و قومی و قبیله ای و سبک زندگی روستایی داشت ، تحت تاثیر فرهنگ شهری قرار گرفته است . خانه های جدید نه شبیه خانه های قدیمی است ، نه شبیه خانه های شهر .

تغییر در معماری ساختمان های روستایی موجب تغییر در سبک زندگی ساکنان آن ، روابط بین افراد خانواده و روابط بین روستاییان شده است . در یک کلام ، شهری شدن ، ارزش حاکم بر روستاها شده است که حاصل آن نابودی فرهنگ روستا است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *