زیباترین روستاهای استان خوزستان / روستای رگبه شادگان

زیباترین روستاهای استان خوزستان / روستای رگبه شادگان

روستای رگبه کجاست؟

روستای رگبه که به علت جاری بودن آب در بین خانه ها به ونیز ایران شهرت دارد، در هشت کیلومتری شمال غربی شادگان قرار دارد. این روستا در محدوده دشت و در کنار تالاب بین‌المللی شادگان واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵ متر است. روستای رگبه آب و هوای گرم و مرطوب دارد. تالاب بین‌المللی شادگان و پیرامون آن از کانون‌های قدیمی عشایر عرب ایران است.

شغل اهالی روستای رگبه :

بیشتر درآمد مردم این روستا از طریق فعالیت‌های زراعی، دامداری و ماهیگیری تأمین می‌شود. نخلستان‌های گسترده با چشم ‌انداز‌های زیبا نشانگر تلاش مردم روستا است. محصولات زراعی و باغی این روستا شامل خرما، گندم، جو، سبزیجات، کاهو، بامیه و صیفی‌جاتی از قبیل هندوانه و خربزه است. تولید صنایع دستی از قبیل بافت تور ماهیگیری، حصیر، جاجیم، زنبیل و سفره حصیری در روستا رواج دارد.

جاذبه های گردشگری روستای رگبه :

روستای دشتی رگبه، در حاشیه بخشی از تالاب بین‌المللی شادگان استقرار یافته است. خانه‌های روستایی را انبوه نیزارها در برگرفته‌اند و کوچه‌ها، برخی خاکی و برخی دیگر آبراهه‌ای هستند که تردد در آنها به وسیله قایق‌های کوچک انجام می‌شود.

معماری روستای رگبه :

مصالح به‌کاررفته در ساخت خانه‌ها بیشتر از چوب، نی، شاخه‌های درخت، چینه و بلوک سیمانی است. تقسیم کاربری فضاهای خانه‌ها با توجه به مشاغل مردم روستا متفاوت است. هر واحد مسکونی دارای مطبخ و تنور در حیاط است. فضای عمومی خانه‌ها، از بافت قبیله‌ای و سنت‌های عشیره‌ای متاثر شده است. برخی خانوار‌ها به صورت گسترده زندگی می‌کنند.

در معابر عمومی شبکه زهکشی امکان پیوستن آب‌های حاصل از بارندگی به تالاب شادگان را فراهم می‌سازد. نخلستان، نی‌زار و تالاب، چشم‌انداز عمومی این روستا است.

غذاهای محلی روستای رگبه :

در روستای رگبه طبخ انواع غذاهای محلی به چشم می‌خورد. از مشهورترین این غذاها می‌توان ماهی بنی و برزم، قلیه ماهی، مصموطه، خریط، هیس، مریس و‌ بیسکویت خرمایی را اشاره کرد.

راه دسترسی به روستای رگبه :

روستای رگبه در ۸ کیلومتری شمال غرب شادگان واقع شده و با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *