زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان / روستای رمین چابهار  

زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان / روستای رمین چابهار

روستای رمین کجاست؟

روستای رمین در دهستان کمبل سلیمان بخش مرکزی شهرستان چابهار  قرار دارد . این روستا در هفت کیلومتری بندر چابهار از نزدیک ‌ترین روستاهای صیادی به این شهر است و از سمت شرق از طریق جاده ساحلی بنادر صیادی بریس، پسابندر و خلیج گواتر را به شهر منتهی می‌ سازد. روستای رمین با ۳۸۷ هکتار گستره ، بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از روستاهای بزرگ شهرستان چابهار است .

راه دسترسی به روستای رمین :

به منظور دسترسی به روستای رمین در چابهار باید به دهستان کمبل سلیمان بروید. از لحاظ جغرافیایی روستای رمین در چابهار از شما به کوه های روستای تیس کوپال، از سمت غرب به چابهار و از جنوب به دریای عمان نیز می رسد. خور قدیم، نوار ساحلی «کلات رود» که از یک طرف به دریا و از طرف دیگر با صخره‌های بسیار و ماسه‌های طلایی به تالاب لیپار منتهی می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌آیند. در ادامه این مطلب می خواهیم به جاذبه های طبیعی که در این منطقه وجود دارد اشاره کنیم.

جاذبه های گردشگری روستای رمین :

کوه‌ های مینیاتوری

یکی از این جاذبه های روستای رمین کوه های مینیاتوری است که به کوه های مریخی هم در این روستا معروف هستند. زمانی که به این روستا می روید کوه های بسیار زیبایی را در یک طرف جاده و در طرف دیگر آن دریا و تراش ها و برش های ناشی از فرسایش را مشاهده خواهید که نما و چشم اندازه بسیار جالب و هیجان انگیزی به وجود آورده است. کوه های بزرگ و کوچک با شکل های خارق العاده ای که دارند توجه بسیاری از مسافران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب کرده است.

درختان مکرزن

دیگر جاذبه ای که در روستای رمین وجود دارد درختن کهن سال مکر زنان است که محلی ها آن را با نام کرگ هم یاد می کنند. قدمت این درخت به ۵۰۰ سال پیش باز می گردد و در مرکز روستا و در ضلع جنوبی آن در مجاورت یک گورستان نیز قرار گرفته است. در روزگاران گذشته زیر این درخت آخرهای هفته روزهای پنج شنبه و جمعه گوسفند بز قربانی می کردند و در اطراف گورستان برای شفای مریض ها و کسانی که مشکل داشتند نیز دعا می کردند.

نوار ساحلی کلات رود

نوار ساحلی کلات رود یکی از نقاط دیدنی در شهرستان چابهار است که با وسعت ۱۰ هکتار در نوار ساحلی دریای عمان در دامنه تپه‌های ماسه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا پذیرای مسافران و گردشگران این منطقه است.

تالاب لیپار

یکی از بزرگترین تالاب هایی که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد تالاب لیپار است که در ۴ کیلومتری روستای رمین در چابهار واقع است. این تالاب محل رویش انواع درختچه‌های حرا، گز و چش است که مناظر بسیار چشم‌نوازی را خلق کرده‌اند. در این تالاب انواع پرندگان نظیر چنگر، فلامینگو، کشیم، حواصیل سفید و خاکستری، طاووسکن، باقرقره، تیهو و خوتکا زندگی می‌کنند که اکوتوریسم خاصی را برای منطقه به‌وجود آورده‌اند، لذا بسیاری از علاقه‌ مندان به طبیعت در فصل مهاجرت پرندگان از این تالاب بازدید می‌کنند.

 

این منطقه به دلیل این که تالاب لیپار در کنار جاده ی ساحلی چابهار به سمت خلیج گواتر نیز واقع شده گردشگران زیادی را می توانید به سمت آن جذب شده اند. اسکله صیادی این روستا و منظره حرکت و پهلوگیری انواع لنج‌های صیادی و تخلیه ماهیان صید شده نیز از جاذبه‌ های تماشایی این روستا است که گردشگران ترجیح می ‌دهند این مناظر را از نزدیک ببینند.

شغل اهالی روستای رمین :

جالب است بدانید که روستای رمین در چابهار در کنار اسکله ای قرار دارد و مقام سوم صید ماهی را کسب کرده و از آن به عنوان پایگاه اصلی صید تن ماهی در سطح شهرستان چابهار نیز مطرح می شود. شغل اغلب اهالی این روستا صیادی است و در دریا نیز شاغل هستند. در کنار این روستا چندین کارخانه کنسرو ماهی و عمل ‌آوری فرآورده‌های آبزیان فعال است و محصولات تولیدی آنها به دلیل فاصله کم بین صید ماهی و کارخانه از کفیت بسیار بالایی برخوردار است.

صنایع دستی روستای رمین :

در روستای ساحلی رمین زنان هنرمند و پر قدرتی زندگی می کنند که با تلاش و پشتکار خود صنعت صنایع دستی این منطقه را در دست گرفته اند و با انجام فعالیت هایی نظیر سوزن دوزی، مکرمه بافی گل سازی و توربافی هم به اقتصاد خانواده و هم به رشد صنعت توریست و صنایع دستی کمک می کنند، علاوه بر این ها باعث ایجاد فرصت های شغلی هم در روستای رمین شده است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *