زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان / روستای قلعه نو زابل

زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان / روستای قلعه نو زابل

روستای قلعه نو کجاست؟

روستای قلعه نو جزء دهستان ناروئی از بخش شهرکی و ناروئی شهرستان زابل می باشد . در حدود ۲۶ کیلومتری جنوب شرقی زابل با طول جغرافیائی ۶۱ درجه و ۳۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۴۸ دقیقه قرار گرفته است . ارتفاع روستا از سطح دریا در پایین ترین نقطه ۴۸۰ متر و در بالا ترین نقطه ۵۱۰ متر می باشد .

جاذبه های گردشگری روستای قلعه نو :

گورستان قلعه‌نو نیز در نوع خود بی‌نظیر است قبرها به صورت پلکانی و مقبره خوانین و حکما در داخل اتاقکهایی به نام “معجره” قرار دارد. به گفته رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زهک مقبره دختری در این گورستان کشف شده که معماری روی آن نشان‌دهنده دوران صفوی است اما هویت خود فرد هنوز مشخص نشده است. قلعه‌نو از روستاهای مهم سیستان و بلوچستان است و به عنوان روستای گردشگری و توریستی مطرح است و همه‌ساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر به ویژه مسافر نوروزی است. اثر تاریخی بسیار مهم “دهانه غلامان” مربوط به دروان هخامنشی در مجاورت این روستا قرار دارد.همچنین این روستا به ماسوله سیستان نیز شهرت دارد .

معماری روستای قلعه نو :

قلعه‌نو تنها روستایی در سیستان و بلوچستان است که صد در صد معماری منازل آن قدیمی و از خشت و گل ساخته شده و با همان سبک ویژگی خود را حفظ کرده است. معماری در سیستان برگرفته از شرایط اقلیمی این منطقه است بطوری که بیشتر منازل آن از مصالح سنتی شامل آب، گل و خشت ساخته شده و امروزه نیز تنها در ساخت منازل ۴۰ درصد از روستاهای سیستان این سبک معماری استفاده می‌شود. این در حالی است که روستاییان قلعه نو در ساخت منازل خود صد درصد این سبک معماری حفظ کرده‌اند.

اهالی روستای قلعه نو :

ساکنین این روستا را طوایف مختلفی چون کیانی ، راشکی، دیانت ، خمر تشکیل می دهند . همچنین از طوایف دیگر نیز مانند اسلامی ، ناروئی ، براهوئی و . . . نیز در این روستا زندگی می کنند که اقلیت روستا را تشکیل می دهند .

محصولات روستای قلعه نو :

محصولات زراعی این روستا شامل گندم ، جو ،ذرت ، صیفی جات ، تنباکو ، میوه جات از قبیل انگور ، انار ، توت و . . . می باشد .از انواع صنایع دستی که در این روستا رواج دارد می توان از قالیبافی ،پارچه بافی ، گلدوزی و . . . نام برد .

راه دسترسی به روستای قلعه نو :

فاصله روستای قلعه نو تا زابل ۲۶ کیلومتر و تا زهک ۵ کیلومتر است . از طریق جاده آسفالت درجه ۲ به زهک و جاده زابل – زاهدان تا شهرستان زابل ۱۵ کیلومتر می باشد . این روستا علاوه بر این مسیر ارتباطی ، از طریق شهر زهک نیز با زابل مرتبط می باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *